מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת וארא – הקול הפשוט / הרב אפרים זיק

פרשת וארא – הקול הפשוט / הרב אפרים זיק

פרשת וארא – הקול הפשוט / הרב אפרים זיק

המדרש מספר לנו כי כאשר עמדו בני ישראל בתחתית הר סיני, הקב"ה ריפא את כל החולים. הסומים שבו לראות, החרשים החלו לשמוע, הפסחים נרפאו רגליהם בכדי שיוכלו לעמוד בתחתית הר סיני במצב אופטימלי, במלא כוחם על מנת שיקבלו את התורה כשווים.
אך דוקא מוסר התורה משה רבינו הוא כבד פה וכבד לשון?
לו משה רבינו היה קם היום, ספק אם היה יכול להגיע להנהגה, הרי הוא לא עובר מסך בעליל. שמא תאמרו: "טוב, נכון, אמת הדבר אך שאר היכולות של משה רבינו, בחיר האדם, מחפים על חסרון זה. ענוותנותו, הדוגמא האישית, האומץ והמחשבה" – זו ודאי טענה נכונה, אך אני אוסיף ואשאל: מדוע לא נגע ה' על שפתיו והכשיר את פיו לדבר נכחה?!
דומני, כי התורה מבקשת להעביר מסר דווקא כאשר משה כבד פה וכבד לשון. משה רבינו מעביר את המסר כפי שהוא מבלי ליפות אותו ע"י כח הדיבור - דבר ה' נטו ללא דמגוגיה. מסר פשוט ללא עיטורים מסיחי דעת ודווקא משום כך קולו הולך מקצה העולם ועד סופו.
גם בחינוך כיום אנחנו צריכים לחזור אל הקול הפשוט, הבהיר ללא דמגוגיה, בלי טריקים, ואפשר אפילו בלי מצגות פאוורפוינט. אמת מארץ תצמח!

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה