מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת וארא - בין דין לרחמים - הרב אריה מילס ראש אולפנת בנ"ע אלקנה

פרשת וארא - בין דין לרחמים - הרב אריה מילס ראש אולפנת בנ”ע אלקנה

פרשת וארא - בין דין לרחמים - הרב אריה מילס ראש אולפנת בנ"ע אלקנה

פרשת וארא, אותה נקרא בע"ה השבת, פותחת בפסוק "וידבר א-לקים אל משה ויאמר אליו אני ה'" (שמות ו'; ב'). המדרש מבחין בעובדה שהפסוק מתחיל בשם א-לקים (=מידת הדין) ומסתיים בשם ה' (=מידת הרחמים) ומסיק מתוך כך:

"בקשה מידת הדין לפגוע במשה (על דבריו בסוף הפרשה הקודמת - 'למה הרעתה לעם הזה') הדא הוא דכתיב: וידבר א-לקים אל משה, ולפי שנסתכל הקב"ה שבשביל צער ישראל דיבר כן, חזר ונהג עמו במידת הרחמים, הדא הוא דכתיב: ויאמר אליו אני ה' "

בסוף הפרשה הקודמת משה כביכול מתריס בדברים חמורים כלפי שמיא , אבל הקב"ה רואה שדברים אלו, באים מתוך כאב גדול של משה על צער שעבודם של ישראל, שרק התחזק בעקבות שליחותם ודבריהם של משה ואהרן לפרעה. לכן הקב"ה נוהג עם משה גם כן, במעין מידה כנגד מידה, במידת הרחמים.

גם בימינו אנו, בתוך התהליך של "ראשית צמיחת גאולתנו" אנו מצויים בתקופה של לא מעט כאב וצער בעם ישראל , בתוך כך אנו משתדלים לקיים באולפנה שגרה של למידה ופעילות, מתוך עשיה של שמחה ומתפללים לקב"ה שיראה בצער עמנו וינהג אף עמנו במידת הרחמים.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה