מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת וארא - מכות אהרון / הרב אפרים זיק

פרשת וארא - מכות אהרון / הרב אפרים זיק

פרשת וארא - מכות אהרון / הרב אפרים זיק

בפרשת השבוע- פרשת "וארא", אנו קוראים על שבע המכות הראשונות אשר קבלו המצרים. כלל לא הפתיעה אותנו העובדה שהמכה הראשונה היא מכת דם. הרי המצרים עצמם הם שהפכו את היאור לדם, כאשר שפכו את דמם של תינוקות בני ישראל ליאור. ובכך גזרו על עצמם את העונש שיקבלו הם.
מפתיעה היא העובדה שאת המכה הזו, כמו גם את שתי המכות אשר באו בעקבותיה הביא אהרון על המצרים ולא משה. רש"י מביא את המדרש אשר מסביר כי משה לא יכול היה להכות את היאור וגם לא את עפר ארץ מצרים, שכן היה בזה חוסר בהכרת הטוב שהרי היאור סייע בהצלתו של משה וכן החול שבו הטמין משה את המצרי אשר הכה. בכך מלמדים אותנו חז"ל כמה חשובה התכונה של הכרת הטוב אצל כל יהודי, אם לחפצים דוממים קל וחומר לאנשים שגמלו איתו חסד.
אך נראה לי שיש עוד סיבה, מדוע בחר הקב"ה לתת את הכבוד בתחילה לאהרון.
אהרון היה המנהיג המסורתי של העם. הוא הנהיג ושמר על העם בתנאים הקשים ביותר. עכשיו מתחיל שינוי, מתחילה הגאולה ואותה צריך להוביל משה. אך אין זה אומר חס וחלילה שהיה פגם בהנהגתו של אהרון. הקב"ה רוצה להבהיר זאת לעם ולכן נותן לאהרון להתחיל את תהליך הגאולה.
ולדורות למדנו שיש זמנים של שינוי ותעוזה ויש זמנים של מסורת ושימור. והאדם הפרטי, ראש המשפחה, המחנך צריך לדעת מתי לנהוג כך ומתי כך.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה