מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת ויקרא/הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

פרשת ויקרא/הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

פרשת ויקרא/הרב שמואל רוזנבלום, ראש ישיבת בני עקיבא לפיד מודיעין

פסח בפתח! בליל הסדר צריך לאכול פסח, מצה ומרור.

מהתורה רק אכילת המצה ואכילת הפסח היא מצווה עצמאית, אולם אכילת המרור אינה מצווה עצמאית. המצווה היא לאכול את המרור ביחד עם קורבן הפסח. לכן היום כשאין לנו קורבן פסח אכילת נשארה אכילת מצה כמצווה מהתורה והמרור היא מצווה מדרבנן בלבד.

מדוע? למה המרור אינו מצווה עצמאית?

המרור מסמל את השעבוד והפסח את הגאולה .בפסח אנו מהללים ומשבחים את ה' על הגאולה. את הגאולה ניתן להבין באמת  על רקע השעבוד הקשה. המרור ( הרע) אינו עומד בפני עצמו. המרור מבהיר לנו מהי הגאולה האמתית. לכן אין מצווה לאכול מרור מהתורה בלי קורבן פסח. אין לנו עניין ברע יש לנו עניין בגאולה. הרע הוא הרקע שמחדד לנו את ברכת ה' לה זכינו.

השבוע חזרה משלחת של 117 תלמידים של שכבת יא' ממסע בין 9 ימים בדרכי פולין האבלות. היה מסע חזק, מרומם ומאוד מיוחד. התלמידים ואנחנו אתם נסקנו לפסגות חדשות של אמונה ודיבוק חברים.

את המסע סיימנו בשקיעת החמה מעל אושוויץ. הרגשנו כי על רקע השקיעה של יהדות אירופה באירופה כאשר הסמל של הרע הוא אושוויץ אנו חוזרים לארץ ישראל ומבינים את הטוב שהקב"ה גמל אותנו. לכן יש לנו מצווה להודות ולעשות כל שביכולותינו כדי לשמר ולקדם את המדינה היקרה שקבלנו במתנה.

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה