מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת ויקרא/ הרב ערן פרינס, מ"מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת ויקרא/ הרב ערן פרינס, מ”מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת ויקרא/ הרב ערן פרינס, מ"מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

השבת זוכים אנו לתוספת קדושה מיוחדת. מעבר לקדושת השבת, זוכים אנו השבת לתוספת קדושה של ראש חודש שחל בשבת. קדושת השבת וקדושת ראש חודש קדושות שונות הם. הרב סולוביצ׳יק זצ״ל הבדיל בין הקדושות כאשר תיאר את קדושת השבת כקדושה גלויה. אי אפשר לטעות מתי שבת ומה אופיה, יש קידוש והבדלה, יש איסור מלאכה. הקדושה בולטת לעין כל. לעומתה קדושת ראש חודש היא קדושה נסתרת, פנימית. אדם יכול לעבור את ראש החודש וכלל לא להרגיש.
הרב הוטנר בספרו פחד יצחק על סוכות במאמר צד, עומד על כך שנוסח התפילה של שבת ראש חודש, שונה מנוסח התפילה של שבת לחוד וראש חודש לחוד. דבר זה שונה מיו״ט שחל בשבת שאז נוסח התפילה אינו שונה אלא מתפללים תפילה של יו״ט עם התוספות של שבת. דבר זה מלמדנו שאין השבת שלפנינו ״שבת שחל בה ראש חודש״ אלא ״שבת ראש חודש״. יש כאן קדושה מיוחדת המשלבת בין קדושת השבת שניתנת על ידי הקב״ה לבין קדושת ראשי חודשים הנקבעת על ידי בני אדם. הקדושה הנקבעת על ידי האדם מתווספת לקדושה הנקבעת ע״י הקב״ה ומרוממת אותנו לדרגת קדושה גבוהה יותר.
השבת אנו קוראים גם את פרשת החודש. וידועים דברי רש״י בתחילת התורה שדן בשאלה מדוע לא נפתחה התורה ב״החודש הזה לכם״ אלא בבריאת העולם. בבריאת העולם נתן לנו הקב״ה את קדושת השבת ובמצווה הראשונה נתן לנו הקב״ה את היכולת לקבוע קדושה. ״שבת ראש חודש״ מלמדת אותנו ומזמנת לנו את האפשרות לשלב בין שתי קדושות חשובות אלו ולרומם אותנו, בימים שלפני חג הפסח, למדרגות גבוהות יותר ולקשר חזק יותר עם הקב״ה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה