מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת ויקרא/ הרב ערן פרינס, מ"מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת ויקרא/ הרב ערן פרינס, מ”מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת ויקרא/ הרב ערן פרינס, מ"מ ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

השבת זוכים אנו לתוספת קדושה מיוחדת. מעבר לקדושת השבת, זוכים אנו השבת לתוספת קדושה של ראש חודש שחל בשבת. קדושת השבת וקדושת ראש חודש קדושות שונות הם. הרב סולוביצ׳יק זצ״ל הבדיל בין הקדושות כאשר תיאר את קדושת השבת כקדושה גלויה. אי אפשר לטעות מתי שבת ומה אופיה, יש קידוש והבדלה, יש איסור מלאכה. הקדושה בולטת לעין כל. לעומתה קדושת ראש חודש היא קדושה נסתרת, פנימית. אדם יכול לעבור את ראש החודש וכלל לא להרגיש.
הרב הוטנר בספרו פחד יצחק על סוכות במאמר צד, עומד על כך שנוסח התפילה של שבת ראש חודש, שונה מנוסח התפילה של שבת לחוד וראש חודש לחוד. דבר זה שונה מיו״ט שחל בשבת שאז נוסח התפילה אינו שונה אלא מתפללים תפילה של יו״ט עם התוספות של שבת. דבר זה מלמדנו שאין השבת שלפנינו ״שבת שחל בה ראש חודש״ אלא ״שבת ראש חודש״. יש כאן קדושה מיוחדת המשלבת בין קדושת השבת שניתנת על ידי הקב״ה לבין קדושת ראשי חודשים הנקבעת על ידי בני אדם. הקדושה הנקבעת על ידי האדם מתווספת לקדושה הנקבעת ע״י הקב״ה ומרוממת אותנו לדרגת קדושה גבוהה יותר.
השבת אנו קוראים גם את פרשת החודש. וידועים דברי רש״י בתחילת התורה שדן בשאלה מדוע לא נפתחה התורה ב״החודש הזה לכם״ אלא בבריאת העולם. בבריאת העולם נתן לנו הקב״ה את קדושת השבת ובמצווה הראשונה נתן לנו הקב״ה את היכולת לקבוע קדושה. ״שבת ראש חודש״ מלמדת אותנו ומזמנת לנו את האפשרות לשלב בין שתי קדושות חשובות אלו ולרומם אותנו, בימים שלפני חג הפסח, למדרגות גבוהות יותר ולקשר חזק יותר עם הקב״ה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה