מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת וירא/הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת וירא/הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת וירא/הרב אפרים זיק, ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

בפרשת השבוע אנו קוראים על גירושו של ישמעאל מפני יצחק. הדבר נעשה ע"פ דרישתה של שרה: "כי לא יירש בן האמה הזאת עם בני עם יצחק" ובתמיכה גורפת של הקב"ה "כל אשר תאמר אליך שרה שמע בקולה כי ביצחק יקרא לך זרע" זאת, בניגוד למה שקראנו בפרשת לך-לך, שאז עינתה שרי את הגר וזו ברחה מפניה. אמר הרמב"ן "חטאה אמנו בעינוי הזה וגם אברהם בהניחו לעשות כן". מדוע בפעם הראשונה נראה גירושה של הגר כחטא ואילו בפעם השניה הדבר מובן ואף מוצדק למרות שלכאורה כאן יש סכנה של פגיעה ממשית בנפש, שהרי הגירוש מביא כמעט למותו של ישמעאל?!
הרש"ר הירש מסביר כך:
"הדבר נשמע כמעשה קשה ואכזרי, אולם הנסיבות מצדיקות אותו צידוק גמור. יש להסיר מביתם של אברהם ויצחק כל פחד, שמא לאחר פטירת שניהם תשלוט בו השפעתם של הגר וישמעאל, הבן הבכור. לפיכך יש להרחיק את שניהם בדרך כזאת שייראו ביחס לבית הזה..."
ישמעאל והגר יכולים להסתפח לביתו של אברהם, אך אסור שהם יהיו נותני הטון והאפיון של הבית. מכיון שראתה שרה את ישמעאל מצחק ולועג כאילו הוא האדון, הבכור, ויצחק שני לו, דרשה שרה בצדק את גירושו.
גם בחינוך אנו מתלבטים רבות עד כמה ניתן להכיל את השונה, את המתרחק והסוטה מן הדרך, עד מתי לקוות שיינוק מהשפע שניתן לו ומתי אין ברירה אלא להרחיקו למרות שהוא בבחינת "בני". נראה לי כי המפתח נתון בהבנת פרשה זו, בהבחנה הדקה מי הוא נותן הטון במוסד, בבית הספר או בישיבה. מתי הדברים עומדים מבחינה צבורית (תמהיל נכון של צדיקים בינוניים ורשעים) ומתי אין ברירה אלא להפנות את היחיד למסלול תואם לו יותר ולא לתת לו להכתיב את האוירה ואת סדר היום של המוסד החינוכי ונתפלל :משגיאות נקני"
בברכת שבת שלום

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה