מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת וירא/ הרב מאיר טויבר, ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת וירא/ הרב מאיר טויבר, ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת וירא/ הרב מאיר טויבר, ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

בפרשתנו מופיעה הנוסחה המדויקת ביותר לשליחותו של אברהם המחנך  "כי ידעתיו למען אשר יצווה את בניו ואת ביתו אחריו ושמרו דרך ה' לעשות צדקה ומשפט" . הצדקה והמשפט, שני עמודי היסוד בבניין החינוך. הצדקה , המידות הטובות ופיתוח הלב הטוב מחד,  והמשפט- החינוך לאידיאלים של אמת ,יושר והשקפת עולם בהירה ומקפת.

הקב"ה מערב את אברהם בשיקולי הפיכת סדום מפני תכונותיו הללו המצדיקות לדברי ה' – הקשבה לדעתו של אברהם. אמנם המתבונן יראה דבר מופלא. כאשר אברהם מתווכח עם הקב"ה, אומר הוא בין השאר, "האף תספה צדיק עם רשע" ואנו מבינים כי אברהם פונה מצד ה"משפט" וטוען כי אינו נכון להרוג את הצדיקים . כשאנו ממשיכים לשמוע תפילתו של אברהם מתברר שלא כך "ולא תשא למקום בעבור חמישים הצדיקים אשר בקרבה" כלומר בקשתו היא מצד ה"צדקה" לחמול על העיר בזכות הצדיקים אך בסיכום הדברים אומר אברהם "חלילה לך השופט כל הארץ לא יעשה משפט" – ואנו תמהים – הרי להציל את הרשעים בעבור הצדיקים הרי הוא לפנים משורת הדין ולא דין ומשפט?

וכאן היסוד הגדול שמתגלה באמונתו החינוכית של המחנך הגדול הראשון,   שהרי אברהם הוא היחיד בכל התנ"ך הנקרא בשם זה "וירק אתחניכיו", אצל אברהם כל כך ברור שאם יש נקודות טובות בשטח , ישנם צדיקים אפילו מועטים בתוך הציבור – ודאי הוא כי בסוף התהליך הכל יתהפך לטובה. זהו חלק מה"משפט" הודאי , לא טובה מבקש אברהם , לא צריך להפעיל את הצדקה. אברהם מלמדנו כי עצם מציאות הטוב הגנוז בתוכנו , גם כפרטים בנפשנו פנימה, כוחו בודאי להשפיע, לשנות ולהפוך כל חושך לאור גדול . זוהי האמת הגדולה של המחנך – להאמין בטוב, גם אם מועט הוא כעת – ילך ויגדל ויאיר עולם ומלואו. ואכן – לוט שניצל מסדום הוא הוא שורש משיח בן דוד היוצא מרות נכדתו. אברהם – בעל העין הטובה הוא המחנך שלאורו נלך.

בשבוע הבא מציינים אנו את יום הזכרון של מייסד ישיבתנו הרב אריה בינה אשר זכה כי מחלום שחלם עם תלמידים מועטים לפתח מנהיגות משמעותית לדורנו -  זכה וזוכה להרחבת הנתיב עוד ועוד להיות מאיר ומוסיף אורה לתורתינו, עמנו וארצנו בראשית צמיחת גאולתנו
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא”ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  אחרי שנים בהם תלמידי הישיבה מתנדבים ומשתתפים בחתונות שונות כ"משמחים" והתוודעו לזוגות שמתחתנים בלי הרבה חברים ומשפחה, החליטו התלמידים להירתם ולפנות למכון מאיר לאיתור זוג שישמח לסיוע בהפקת חתונה, בארגון חתונה באווירה שמחה.
  המשך לקריאה
 • ”המורה של המדינה” מישיבת בני עקיבא קרני שומרון

  "המורה של המדינה" מישיבת בני עקיבא קרני שומרון

  הרב חי גרינבאום, רב מחנך בכיתה יא' בישיבת בני עקיבא השומרון בקרני שומרון, נבחר להיות אחד מ- 15 מורים נבחרים כמעוררי השראה במסגרת "המורה של המדינה 2019" מטעם Ynet
  המשך לקריאה
 • מאמצות נחל

  מאמצות נחל

  נחל יעלים היפה והמיוחד הפך למוזנח ומלוכלך. תלמידות כיתה י' באולפנת בני עקיבא ערד לחינוך סביבתי יצאו לתקן. צפו בראיון מתוך המהדורה הצעירה בחדשות 12.
  המשך לקריאה