מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת וישב - בזכות יוסף הצדיק / הרב אלמוג וגנר מנהל חינוכי ישיבת בני עקיבא חדרה

פרשת וישב - בזכות יוסף הצדיק / הרב אלמוג וגנר מנהל חינוכי ישיבת בני עקיבא חדרה

פרשת וישב - בזכות יוסף הצדיק / הרב אלמוג וגנר מנהל חינוכי ישיבת בני עקיבא חדרה

ישנם נקודות בהן האדם נמדד ברגע אחד. לפניו נקרית הזדמנות ופעולותיו מראות לנו איזה אדם עומד לפנינו. האם הוא אדם גדול, או לא. על כך כבר לימדו אותנו חז"ל ש"יש קונה עולמו בשעה אחת". אנשים רבים מסתכלים על דמויות מופת כמו רס"ן רועי קליין הי"ד סמג"ד גולני שנהרג במלחמת לבנון השניה ואחרים ואומרים לעצמם שברגע אחד, בקבלת החלטה של הרגע האחרון להסתער על הרימון הוא קנה את עולמו. אך באמת, לפני הרגע הזה היו שם חיים שלמים. הרגע האחרון בחייו משקף את החיים שקדמו לרגע הזה- התורה שלמד, תעצומות הנפש, הבחירות המוסריות והמשפחה היו שם במהלך כל החיים ובאו לידי ביטוי בקבלת ההחלטה.

גם בפרשה שלנו יש רגע כזה. אשת פוטיפר מנצלת מצב בו כל בני הבית יצאו והיא מנסה לשדל את יוסף לשכב אתה. יוסף מתפתה ופושט את בגדו. ואז ברגע האחרון הוא נבלם: "וַיַּעֲזֹב בִּגְדוֹ בְּיָדָהּ וַיָּנָס וַיֵּצֵא הַחוּצָה".
זהו אחד מרגעי השיא בביוגרפיה של יוסף. זה הרגע שבגללו יקראו לו לכל אורך ההיסטוריה "יוסף הצדיק". זה הרגע שהוא יחזור להיות "יוסף העברי" שנמצא מעברה האחר של תרבות מצרים ולא מתבולל בתוכה. יוסף, החוזה הגדול שבחלומותיו יחשוף את עתידם של אחיו ושל בית ישראל כולו, אינו נקרא 'יוסף החולם' או 'הנביא', רק 'יוסף הצדיק'. הוא משנה למלך מצרים, שר וגדול אשר "רק הכסא אגדל ממך", אבל במהלך הדורות נקרא לו יוסף הצדיק.

חז"ל שרטטו בדמיונם חלון שדרכו נראתה לו ליוסף דמות דיוקנו של אביו הקורא לו לשמור על מקומו בשרשרת המשפחה: "אמר לו: יוסף, עתידין אחיך שיכתבו על אבני אפוד ואתה ביניהם, רצונך שימחה שמך מביניהם ותקרא רועה זונות"? (מדרש רבה)
הרבה בני אדם משוטטים בדרכי החיים ומוצאים עצמם בצמתים שמהם אפשר להפליג הרחק מן הבית. מה שעוצר את הזרימה הסוחפת הזו הוא אותו חלון שממנו נשקפת דמות של הורה עם בית שיש מה להפסיד בו.
בכל בתי הכנסת יקראו השבת את הפרק מספר עמוס המתאר את פשעי ישראל. אחד המבעיתים שבהם הוא זה המתאר את התמונה הבאה: "וְאִישׁ וְאָבִיו יֵלְכוּ אֶל הַנַּעֲרָה לְמַעַן חַלֵּל אֶת שֵׁם קָדְשִׁי".
במקום להיות דמות מופת של בית ומוסר מדרדר האב את קדושת הבית וקדושת המשפחה לזנות. לא רק שם ה' מתחלל שם, ערכי המשפחה כולם מתערערים, הבושה נעדרת.

תקופת החנוכה היא ההזדמנות שלנו לחזק את פנים הבית- חז"ל הקנו בהלכות החנוכה כלל חשוב, לפיו "נר איש וביתו". המנורה, סמל החוכמה והדעת אמור להגביר את האור ואת כוחות החיים דווקא מתוך הבית פנימה. מלחמת המכבים לא היתה רק מלחמה על שמן וחירות לאומית, אלא מלחמה על אור וחושך, קדושה ומשפחה. חג החנוכה קורא לכולנו להתאגד יחד סביב הנרות ולייצר עם הילדים שלנו עולם ערכי עשיר, "דמות דיוקן" משפחתית שמציבה מצפן מוסרי וסולם ערכים ברור.

שבת "וישב" היא שבת שבה קוראים לנו לעצור את השטף הרע הזה ולהגביה את עינינו אל בית שיש בו אל ויש בו משפחה שלוקחת אחריות.

 
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • כנס מתמטיקה מקוון - הרצאה ראשונה: ”המפתח להצלחה במתמטיקה”

  כנס מתמטיקה מקוון - הרצאה ראשונה: "המפתח להצלחה במתמטיקה"

  ד"ר ילנה פורטנוי נאמן מיינדסט מתמטי - המפתח להצלחה במתמטיקה. צפו >
  המשך לקריאה