מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת וישלח – "יש לי רב...יש לי כל..."/ הרב שרגא פרוכטר, ראש ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל

פרשת וישלח – ”יש לי רב...יש לי כל...”/ הרב שרגא פרוכטר, ראש ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל

פרשת וישלח – "יש לי רב...יש לי כל..."/ הרב שרגא פרוכטר, ראש ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל

פרשת השבוע- פרשת וישלח עוסקת ברובה במפגש הפיוס בין יעקב אבינו לבין עשיו, לאחר שיעקב נאלץ לגלות מארץ ישראל לשנים רבות מחמת כעסו של אחיו. לאחר הפגישה הדרמטית, החיבוקים והבכי המשותף, יעקב מבקש מעשיו לקבל ממנו מנחה בדמות כמות גדולה של עזים, גמלים, פרות ואתונות. עשיו בתחילה מסרב באומרו: "וַיֹּאמֶר עֵשָׂו, יֶשׁ לִי רָב; אָחִי, יְהִי לְךָ אֲשֶׁר-לָךְ". יעקב מפציר בו ואומר: "קַח-נָא אֶת-בִּרְכָתִי אֲשֶׁר הֻבָאת לָךְ, כִּי-חַנַּנִי אֱל-קים וְכִי יֶשׁ לִי כֹל".
בהבדל בין הביטויים "רָב" ו"כֹל" מתמצה ההבדל בין יעקב ועשיו.

לכאורה, התבטאות יעקב "יש לי כל" תמוהה, שכן למי באמת יש את הכול?!
ובכן, מסתבר שיעקב בא ללמד אותנו כלל גדול ומשמעותי בחיים - יש לשמוח באמת ובתמים עם מה שיש לנו ולא להרגיש עצבות ותחושת מחסור גם אם בפועל אין לנו את כל מה שהיינו חפצים בו. המילה "רב" מתייחסת לכמות, ועשיו, המוכר לנו מהפרשה הקודמת כאיש חומרני וגס, מייצג את התפיסה של המרדף אחר החומר , אחר הכסף . יעקב, לעומת זאת, אומר לעשיו שגם אחרי שהוא ייקח ממנו את כל הגמלים, העזים והאתונות, עדיין יישאר לו "כל", ועדיין הוא ירגיש שיש לו "כל" . איך זה ייתכן, הרי המתנות שיעקב ייתן לעשיו יחסרו לו ? אלא העניין הוא כזה - גם אם יעקב ייתן לעשיו מתנות , כשהוא מחסר מרכושו, זה לא פוגע בתחושה הסובייקטיבית – האישית שלו שיש לו את כל מה שהוא צריך.

בן זומא בפרקי אבות שואל: "איזהו העשיר?". התשובה שרובינו היינו נותנים היא , שעשיר הוא מי שיש לו כמה בתים יפים, הוא עובד כמנכ"ל מצליח בחברה גדולה, אוכל במסעדות ה"נחשבות", מבלה בחנויות הנחשבות בקניון , לובש את המותגים העדכניים ומבלה פעמיים בשנה בחופשות פאר בחו"ל.

למרבה הפלא, התשובה של בן זומא שונה - "איזהו העשיר? השמח בחלקו!", כלומר על מנת להרגיש עשירים עלינו להיות שבעי רצון ממה שיש לנו כעת או ממה שביכולתנו להשיג תוך מאמצים סבירים ומתאימים לנו. התפיסה שלנו לעושר ולהצלחה היא השוואתית. אדם עם כמה מיליונים יחשוב וירגיש עשיר אם מסביבו יהיו אנשים שאין להם סכום גדול כמו שיש לו. לעומת זאת, אותו אדם לא יחשוב וירגיש עשיר בחברה של מיליארדרים. מתי אם כך אדם עשיר מפני שהוא עצמו באמת עשיר ולא מפני שהאחרים עניים? כשהוא שמח במה שיש לו, גם אם זה מעט. חשוב לזכור שהאושר לא מתייחס רק לכמות כסף, אלא לכל צורך חומרי ונפשי אחר שיש לנו.

לקראת סוף ברכת המזון אנחנו אומרים: "הרחמן הוא יברך אותנו ואת כל אשר לנו כמו שהתברכו אבותינו אברהם יצחק ויעקב בכל מכל כל, כן יברך אותנו כולנו יחד בברכה שלמה". כאשר אנחנו מודים לה' על המזון הגשמי שסיפק לנו, אנו מוצאים צורך להדגיש כי אנו לא רואים במזון הגשמי את המטרה, אלא את האמצעי לכך שנוכל לחיות בתכונה שבה התברכו אבותינו, כלומר בהרגשה שיש לנו כל.

 

מדוע רובינו עסוקים כמו עשיו בספירות מלאי של מה יש לנו ועד כמה אנו רחוקים ממה שהיינו רוצים שיהיה לנו? מדוע אנחנו לא נוהגים כמו יעקב שהשכיל לשמוח עם מה שיש לו?
התבוננות פנימית מגלה כי הטבע שלנו הוא לראות את "חצי הכוס הריקה". אנחנו מעבירים אנרגיה וזמן רבים מידי בקיטורים, במחשבות ובדיבורים על מה שחסר ועל מה שאין לנו וכוח ההרגל משכיח מאיתנו את הטוב שיש לנו . אדם כמעט ואף פעם לא עוצר ואומר לעצמו: "כמה טוב לי עכשיו, אני ממש מאושר, חיי שלמים ושמחים".

ביהדות ישנו מושג בסיסי מאוד המדבר על "חוש הכרת הטוב",( דיברנו על  עניין הכרת הטוב בשיחותיי השבוע על המצב במדינה) , שמשמעו בתמציתיות להפוך את המשקפיים איתן אנחנו מסתובבים בעולם ולסגל מחשבות חיוביות במקום השליליות. במקום לראות את מה שאין ,להתחיל לראות את מה שיש, לראות את חצי הכוס המלאה.
למרבה האבסורד, כשאנו סוף סוף משיגים את מה שחפץ ליבו, בדר"כ תחושת הסיפוק שאנו חווים קצרה ביותר ומיד מתחיל הקול הפנימי לכרסם בנו ולספר לנו על כל הדברים שעדיין לא השגנו.
חשוב לחיות בהבנה ששום דבר אינו מובן מאליו. אין דבר כזה "מגיע לי". ברגע שמקבלים דברים כמובנים מאליהם לא יודעים להעריך את הדבר עצמו ואת מי שנותן לנו אותם. כך, בתקופת התיכון רבים חושבים על כמה קשה וכמה טוב יהיה לסיים עם הבגרויות והלימודים (רק אח"כ רוב האנשים מביטים אחורה בערגה ונוסטלגיה ונזכרים "בתקופה היפה בחייהם"), בצבא אנחנו מקטרים על התנאים ומחכים בקוצר רוח לאזרחות, באוניברסיטה קשה ולוחץ ומייחלים לתקופת העבודה והעצמאות שאחרי. כשכבר סוף סוף מוצאים עבודה טובה וראויה מקטרים על התנאים, על הבוס, על השעות וכו...., וכו....., וכו......

מה יעצור את הריצה הבעייתית הזו ?
נראה כי היכולת הפשוטה לעצור ולהודות על מה שיש לנו כאן ועכשיו !!!!! לומר בפה מלא ובשמחה רבה בבוקר כשקמים – "מודה אני לפניך......" , לעצור במשך היום ולומר לה' – "תודה רבה" , "טוב להודות לה' ולזמר לשמך עליון ....." מתי - ???  תמיד , בכל רגע ורגע .

לכל אחד מאתנו יש אשליה מתוקה שאומרת " תפקיד בכיר יותר, זכייה בפיס, מכונית גדולה, וכו ...". מדובר בדמיון מתעתע של "הגשמה" ו"שלמות", דמיון שנגרר אל תוך חיינו ומעורר בנו תסכול, תחושת חוסר מתמדת ורצון לברוח שוב אל עולם הדמיון משום ששם תמיד חם ונעים.
רצונו של ה' יתב' שנחיה בעולם הזה ולא בעולם הדמיונות. מצפים מאיתנו שנהיה מאושרים כבר עכשיו, שנהנה מכל דבר ודבר שיש לנו, בין אם זה מעט, ובין אם הרבה. אם איננו שמחים בחלקינו בחיים, לא משנה כמה כסף יש לנו בבנק, במה נעסוק ובאיזה רכב ניסע , משום שתמיד נחווה שחסר לנו עוד.

את אחד השיעורים החשובים בחיי קיבלתי מאדם שפנה אלי ושאל : "אתה יודע מה זה עשיר?" כמובן שחשבתי מיד על בית גדול ועל רכוש כזה או אחר ...... בעוד הוא משיב: "עשיר זה ראשי תיבות של עיניים, שיניים, ידיים ורגלים". אשרי מי שאכן יודע לראות ולהעריך את המובן מאליו ולהיות שמח בחלקו. רובינו מבינים מה היה טוב חלקינו רק לאחר שדבר מה נלקח מאתנו. רק כשהשן כואבת אנחנו נזכרים בתחושה הנפלאה של שיניים בריאות.

 

השבוע נתתי שיעור באחת הכיתות וסיפרתי להם , שהייתי לפני מספר שנים בביקור בבית החולים תל-השומר אצל אחד התלמידים. כאשר התלמידים ראו ילדים מחוברים עם צינורות הנשמה הם אמרו לי :
"הרב – רק עכשיו אנחנו מבינים מה זה לנשום לבד" !!!!!

אנו חייבים לראות את הטוב ואת המיטיב עמנו בכל רגע ורגע , ועל כך אנו נבוא ונשיר בקול גדול :


"טוב להודות לה' ולזמר לשמך עליון" .
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה