מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת וישלח/ הרב אלמוג וגנר, ראש ישיבת בני עקיבא חדרה

פרשת וישלח/ הרב אלמוג וגנר, ראש ישיבת בני עקיבא חדרה

פרשת וישלח/ הרב אלמוג וגנר, ראש ישיבת בני עקיבא חדרה

בשבת הקרובה, יפגוש יעקב אבינו אחרי שנים רבות את עשיו אחיו. אלו אינם קשר אחים נורמאליים. 'טוב שכן קרוב מאח רחוק'.
יעקב מגיע אל המפגש אחרי שנים של נדודים, חוזר אל ארץ ישראל אחרי שברח ממנה בחוסר כל "עם לבן גרתי ואחר עד עתה". עשיו לעומתו, פורה ורבה בארץ, מגיע לעוצמה מדינית ומעשית ויכולתיו לצוד בפה וביד באות לידי ביטוי.
המפגש בין השניים מרתק. במהלך המפגש שולח יעקב לעשיו מנחה ועשיו מסרב לקחתה. עשיו אומר לאחיו שיש לו רב- הרשימה הארוכה של אלופי עשיו לא נגמרת... שלטון מדיני ומעשי, אין לו צורך בכמה כבשים ועזים. אין לו מחסור, הכמות והעוצמה הם המגרש הטבעי שלו.
לעומתו, עונה לו יעקב שיש לו "כל". ואנו שואלים את עצמנו, האם ליעקב יש כל? האם יש מישהו שיש לו הכל? באמירתו כך יעקב מדגיש מה חשוב בעיניו. מה מבחינתו זה הכל.
יעקב מגיע אל הארץ עם שני הישגים בולטים- האחד להיות בבית לבן הארמי, אבל להישאר יעקב. להישאר נאמן לדרך, לקיום תריג המצוות ולעצמיותך. כשאתה מחובר לכל אלו, גם אם יש לך מעט, יש לך כל.
והשני, לאחר שיעקב ברח מהארץ ערירי בחוסר כל הוא שב אליה עם שני מחנות. המשפחה היא הכל. נאמנות לדרך ולערכים ואחריות כלפי המשפחה.

יעקב ועשיו אינם רק שני אנשים. הם מודל למפגש בין העמים בהמשך הדורות, כפי שיורה לנו הרמב"ן "מעשה אבות סימן לבנים". ובאשר יעלה עשיו על בימת ההיסטוריה, עם עוצמה מדינית רבה וכוח כיבוש רב עלילה, מקומה של המשפחה, של התום, הכנות והיושרה בין אדם וחבירו ואלוקיו יפגע. ולהפך.
חג החנוכה המתקרב קורא לנו לעסוק בזהות שלנו. בבירור ערכים אל מול נרות החנוכה. בדור שפע וריבוי ערוצי תקשורת, נשתדל כולנו לשמור על מהותנו, על האחריות למשפחה ולערוצי התקשורת הפנימיים. השיחה, הלימוד והקשר שבין יושבי הבית.
"למשפחותיו לבית אבותיו". רכיב מהותי בזהותו של האדם הישראלי מתבטא בתא המשפחתי.
שבת שלום,

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה