מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת חוקת- בנייה קמעא קמעא/ ראש הישיבה הרב מאיר טויבר

פרשת חוקת- בנייה קמעא קמעא/ ראש הישיבה הרב מאיר טויבר

פרשת חוקת- בנייה קמעא קמעא/ ראש הישיבה הרב מאיר טויבר

לדבר לסלע או להכות בסלע - מה זה משנה? הרב טויבר מדבר על תהליכים, ארץ ישראל והנהגה אלוקית

אפתח ברעיון קצר ערב פרשת חוקת.
על משה רבנו נגזר כי לא יכנס לארץ ואחד ההסברים המפורסמים הוא כי הכה בסלע ולא דיבר אליו. השאלה שיש לברר היא - במה אי הדיבור הוא כל כך חמור עד שעליו נאמר "יען לא האמנתם בי להקדישני לכן לא תביאו את הקהל הזה אל הארץ". האם בגלל "טעות" מילולית - כל מאוויו של משה וחלומותיו - ירדו לטמיון?
אלא שרעיון עמוק יש כאן - מדוע משה מבין שיש להכות בסלע? אין זה אלא מפני שמשה כל כך רוחני שהתפיסה שלו היא שדבר ה' צריך להופיע מיד. החומר צריך לקרוס אל מול הצוו האלוקי ומיד כשדבר ה' פועל - מי יעמוד? הנהגה זו של גילוי מוחלט של נס - מופיעה במדבר, מקום ההנהגה הניסית של ישראל.
לעומת זאת דיבור הוא ביטוי של תהליך חשיפה איטי - לפעמים צריך לדבר ולשכנע הרבה, להביא את השומע להזדהות שמתוכה - יפרוץ ויגלה את המים החיים שיש בתוכו - תהליך ארוך כזה אינו באותות ובמופתים אלא בעבודה קשה ובסבלנות מרובה. משה הינו מנהיג מעל לדרך הטבע - כזה שקורע את הים במטה, שובר את המציאות מפני הדר גאון ה'.
בארץ ישראל העניין מתקדם אחרת - כאן בונים קמעה קמעה מלמטה למעלה - נחשפים אל הדיבור - אל המפגש האיטי ומתוך כך מתחיל תהליך של שינוי ושל צמיחה - להנהגה כזו צריך אדם אחר - את יהושע שהיה מאלו שלא משו מבית המדרש - שהיו בכל עת מטים אוזן לשמוע את דבר ה' משיעוריו של משה לעמו - והוא יכול ומתאים להצמיח עם שידע שגם כשאין נס גלוי - ניתן לחשוף עומקים ולגלות מסתרים על ידי תהליך של הקשבה והתקדמות נחושה ואיטית.
היכולת לקדש שם שמיים הוא בפרטים הקטנים המתגלים לאט לאט על ידי התמדה ורצון לשמוע ולהשמיע את דבר ה' בארצנו הקדושה.
יהי רצון שנזכה ללכת בדרכים בארץ ישראל, לשמוע ולהביט כיצד הקב"ה מדבר אלינו בפרטי החיים, להיות נחוש לחשוף בליבנו עוד יעד ועוד יעד של קדושה ויהדות - ועל ידי כך נקדש שם שמיים ונחיה את נפשותינו במים חיים.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • בונים חינוך - כנס סתיו ברשת מוסדות בני עקיבא

  בונים חינוך - כנס סתיו ברשת מוסדות בני עקיבא

  למידע על ההשתלמויות הארציות המתוכננות ברשת עד חנוכה >
  המשך לקריאה