מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת יתרו- "וישמע יתרו"/ הרב פלטי גרנות ראש ישיבת בני עקיבא נר תמיד

פרשת יתרו- ”וישמע יתרו”/ הרב פלטי גרנות ראש ישיבת בני עקיבא נר תמיד

פרשת יתרו- "וישמע יתרו"/ הרב פלטי גרנות ראש ישיבת בני עקיבא נר תמיד

״וישמע יתרו....״ - שואל רש״י עפ״י הגמרא בזבחים - מה שמועה שמע ובא? ועונה עפ"י הגמרא שם -  'קריעת ים סוף ומלחמת עמלק'.  באופן פשוט חז״ל  ניסו לברר מה גרם ליתרו לעזוב את ביתו וללכת לפגוש את בני ישראל ומשה רבינו במדבר. נשאלת השאלה - מדוע התורה עצמה לא מספרת לנו מה בדיוק שמע יתרו ומה השפיע עליו? נראה לי לומר שהתורה מבקשת להדגיש את עצם השמיעה, יתרו שמע. מה בדיוק שמע יתרו - זה חשוב, ולכן חז״ל מבררים לנו, אבל כדי להדגיש שהשמיעה היא העיקר, מסתפקת התורה באמירה כללית "וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן חֹתֵן משֶׁה אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱלֹקים לְמשֶׁה וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ כִּי הוֹצִיא ה' אֶת יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָים". ונראה לי עוד לשאול - מדוע יתרו הוא ששמע? השאלה הזו איננה מופנית לשאר האנשים שהיו אז בעולם,  אלא לעם ישראל עצמו, שלמרות כל אותם ניסים וטובות התלונן...? יתכן לומר שזהו הטבע האנושי - דווקא מי שרואה את הדברים מבחוץ, יודע להעריך את "כָּל הַטּוֹבָה אֲשֶׁר עָשָׂה יְהֹוָה לְיִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר הִצִּילוֹ מִיַּד מִצְרָיִם" ועוד... עם ישראל עצמו, הזוכה לכל הטובה הזאת מתקשה לשמוע... הוא מכיר, הוא רגיל, הוא מצפה...
ב"ה אנחנו נמצאים בסיומה של מחצית גדושת לימוד ופעילות ...ועל מנת שקצת נשמע גם אנחנו, צריך מישהו או משהו מבחוץ – שישמיעו לנו... שיראו לנו את שנעשה. כך בישיבה בפרט וכך גם בחיים בכלל... בע"ה, שנזכה.
ואי אפשר לסיים את דבר התורה מבלי להזכיר את מיכה ז"ל שלנו, בוגר מחזור ט' ותושב חשמונאים ממנו נפרדנו השבוע... אני מבקש להוסיף לימוד שלמדנו השבוע מהמשפחה ורמוז בפרשת השבוע, פרשת יתרו... לאחר ששומע יתרו ממשה רבינו את כל אשר עשה ה' לישראל, מספרת לנו התורה "וַיִּחַדְּ יִתְרוֹ עַל כָּל הַטּוֹבָה אֲשֶׁר עָשָׂה ה' לְיִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר הִצִּילוֹ מִיַּד מִצְרָיִם:" מסביר רבי שמחה בונים מפשיסחא  'כי השמחה היתה, שעל ידי הטובה הגדולה שעשה לישראל, על ידה הכיר כי גדול ה' מכל אלהים, ונכנס תחת כנפי השכינה. ודו"ק:' (קול שמחה, יתרו, ב') – התורה מגלה לנו, מסביר רבי שמחה, שיתרו שמח כיון שעל ידי הטובה שעשה ה' לישראל, עליה שמע – הוא נכנס תחת כנפי השכינה... בודאי יש בכך ענין גדול ומעלה, כפי שאמרנו למעלה, אולם... יש כאן גם מעט ביקורת – האם הכניסה תחת כנפי השכינה, הקשר לרבש"ע מותנה בשמיעת הטובה? אפשר לומר שזהו ההבדל בין ישראל לאומות העולם.... השבוע בתוך הצער והכאב, למדנו מהמשפחה שיעור גדול באמונה... שיעור של ברכה גם על הרעה... אנחנו מתפללים לבורא עולם שיראה את תעצומות הנפש של המשפחה היקרה ויתן להם כח להמשיך באמונה גדולה ובשמחה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • פנימייה חדשה לתלמידי מכינת ”עוז שלמה”

  פנימייה חדשה לתלמידי מכינת "עוז שלמה"

  קומה חדשה, בחומר וברוח – פנימייה חדשה ויפיפייה שחנכנו לרווחת התלמידים, תרומת משפחת פיצוט'ו.
  המשך לקריאה
 • בפעם ה-80: פותחים את שנת הלימודים תש”ף

  בפעם ה-80: פותחים את שנת הלימודים תש"ף

  אלפי תלמידי ומורי רשת בני עקיבא התחילו את שנת הלימודים תש"ף במוסדות הפרוסים בכל רחבי הארץ
  המשך לקריאה
 • מדד משרד החינוך קובע: מחנכים לערכים

  מדד משרד החינוך קובע: מחנכים לערכים

  מדד משרד החינוך מוכיח: מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא הרשת הערכית ביותר
  המשך לקריאה