מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת כי תבוא - "והיה כי תבוא אל הארץ" / הרב אלי פרידמן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

פרשת כי תבוא - ”והיה כי תבוא אל הארץ” / הרב אלי פרידמן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

פרשת כי תבוא - "והיה כי תבוא אל הארץ" / הרב אלי פרידמן ראש ישיבת בני עקיבא נתניה

הפרשה פותחת בפסוק "והיה כי תבוא אל הארץ אשר ה' אלוקיך נותן לך נחלה וירשתה וישבת בה" אחרי הודעת ה' שהוא נתן לנו את הארץ ממשיכה התורה ואומרת: "ולקחת מראשית כל פרי האדמה אשר תביא מארצך –אשר ה' אלוקיך נתן לך..." שוב מדגישה התורה את נתינת ה' לנו. וממשיכה התורה ואומרת:"היגדתי היום לה' אלוקיך כי באתי אל הארץ אשר נשבע ה' לאבותינו לת לנו" ועוד בהמשך: "ויביאנו אל המקום הזה ויתן לנו את הארץ הזאת ארץ זבת חלב ודבש". וכן עוד ועוד.
מדוע התורה שכל מילה בה מדויקת חוזרת על נתינת ה' לנו את הארץ ואת פירותיה כל כך הרבה פעמים? האמת היא שגם אנו נוהגים כך בכל יום. רבות מהאמהות מרבות לנשק את ילדיהן כל יום וכמה פעמים ביום. וכי לא מספיק שבכל תחילת שבוע תתן האם נשיקה לבנה "ותצא ידי חובה" לשאר ימי השבוע? ברור שככל שהדבר נוגע לנשמה –לא רק לרגש אלא למהותו של אדם, הוא יחזור עליו שוב ושוב.   הרמח"ל ב"מסילת ישרים" כותב שככל שהדבר פשוט יותר רבה השכחה ממנו. נפגשנו בדבר זה בתקופה האחרונה בנסיבות נוראיות של שכחת ילדים במכוניות נעולות ל"ע.
כשאדם יושב על אדמתו השמש זורחת והלחם נקנה במה שקלים במכולת , בקלות רבה אפשר להיסחף למחשבה שהכל ברור וטבעי על כן חוזרת התורה ומדגישה כי הארץ הזאת ארץ ה' היא ואמנם במשך כל ההסטוריה אומות רבות חשקו בה אך הקב"ה נתנה אך ורק לעמו , וכשאנו לא היינו כאן שממה שלטה בכל פינה. וזכינו לחזור אל ארצנו מולדתנו , חזרנו הביתה אל ארץ ה' ועלינו להכיר ולהודות על כך שאנו אלה שזכינו להיות דור של גאולה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • בונים חינוך - כנס סתיו ברשת מוסדות בני עקיבא

  בונים חינוך - כנס סתיו ברשת מוסדות בני עקיבא

  למידע על ההשתלמויות הארציות המתוכננות ברשת עד חנוכה >
  המשך לקריאה