מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת לך לך-שלושת יסודות האמונה של האבות/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנך באולפנת בני עקיבא צפירה

פרשת לך לך-שלושת יסודות האמונה של האבות/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנך באולפנת בני עקיבא צפירה

פרשת לך לך-שלושת יסודות האמונה של האבות/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנך באולפנת בני עקיבא צפירה

בסוף ספר "דברים" למדנו על חידוש הברית בין ה' לישראל, שהיה לראשונה בזמן מתן תורה הר סיני. עתה נראה את שלושת יסודות הברית, שהיו לראשונה עם אברהם, ממנה לשאר האבות, ואח"כ לכלל ישראל. ולמרות שעיקרי הדברים ידועים, כדאי שוב להזכירם, כי חשוב לקבע דברים אלו בתודעתנו תמיד.  א. "והקמתי את בריתי ביני ובינך, ובין זרעך אחריך". (פרק ז', פס' ז')- מעתה יהיה בעולם עם נבחר, שיהיה יחיד ומיוחד אצל הקב"ה מכל האומות. אומנם הקב"ה כרת ברית עם אדם הראשון, (למרות שלא מוזכר שם לשון "ברית"), ואחרי המבול נאמר במפורש, שה׳ כרת ברית עם נח ומשפחתו (פרק ט׳, ט׳- י"ז). אך אלו היו בריתות עם כלל האנושות. עתה הקב"ה רוצה לייחד שמו על עם אחד. בחירה זו היא: "לברית עולם", ולכן עם ישראל הוא נצחי, וחבל לנסות לכלותנו, כי ה' לא יפר את בריתו, ואז הוא מחויב להגן עלינו.    ב. "להיות לך לאלוקים, ולזרעך אחריך"- ה׳ הוא אלוהינו, והוא אחד- "אמונה מונותיאיסטית"- אמונה באל אחד. רק לו מחויב עם אברהם להיות נאמן, וללכת בדרכיו. כמובן שגם הקב"ה מתחייב כלפינו, התחייבות של אל למאמיניו. בזכות רחמיו הוא לא מפר את הברית למרות שאנו לא עומדים בתנאיו.
ג. "ונתתי לך ולזרעך... את כל ארץ כנען ולאחוזת עולם" (פס' ח')- ארץ זו נבחרה במיוחד לעם המיוחד, וזה חלק מהקשר שלנו לקב"ה, ומהווה מרכיב חשוב. לכן הפסוק מסיים שוב במלים "והייתי לכם לאלוקים", כדי ללמדנו, שכל המתכחש לארץ ישראל, ולא רואה בה ערך עליון, כאילו מתכחש לקב"ה! וכן אמרו חז"ל: "כל הדר בחו"ל, דומה כמי שאין לו אלוה". א"י היא לא סתם חבל ארץ  המהווה רק "מקלט" לעם, אלא , כאמור, מקום מהותי, שבלעדיו עם ישראל לא יכול להגשים את ייעודו, שלהגשמתו נבחר.                                   שימו לב, שהארץ מובטחת "לאחוזת עולם"- היא שלנו לנצח. ואם תשאל: הרי זמן רב היינו בגלות, מחוץ לארץ?! האין זה נוגד את ההבטחה? התשובה היא לא, כי לא הובטח לנו שנהיה בה לנצח, אלא הכוונה היא, שהגלות היא עונש זמני, קצר או ארוך, אבל היא לא תפקיע את זכותנו על הארץ, והיא תחכה לשוב בניה לתוכה. וההיסטוריה אכן מוכיחה שכך היה: עם ישראל עדיין חי וקיים, ולכן אין מה לדבר על היעלמותו. אנו ב"ה על אדמתנו, ואין עוד לחשוש מחזיונות אימה, ח"ו. וגם אם עדיין אנו סובלים מהתנכלויות, הרי אין בכך לגרום לנו לאבד אחיזתנו כאן. "מטריית" הברית לא הוסרה ולא תוסר.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  שפע של תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה! ראיון של ראש מנהל החינוך, הרב ד"ר יונה גודמן, בכאן מורשת. האזינו >
  המשך לקריאה
 • אגרת להורים

  אגרת להורים

  אגרת להורים בעניין תשלומי ההורים למוסדות החינוך >
  המשך לקריאה
 • שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  בכל יום אנחנו מעלים 3 סרטונים ב-3 נושאים שונים על מנת להמשיך בחווית הלימוד ככל הניתן, לשמור על קשר ולחזק את התלמידים וההורים! מוזמנים להיכנס ולצפות >
  המשך לקריאה