מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת לך לך-שלושת יסודות האמונה של האבות/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנך באולפנת בני עקיבא צפירה

פרשת לך לך-שלושת יסודות האמונה של האבות/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנך באולפנת בני עקיבא צפירה

פרשת לך לך-שלושת יסודות האמונה של האבות/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנך באולפנת בני עקיבא צפירה

בסוף ספר "דברים" למדנו על חידוש הברית בין ה' לישראל, שהיה לראשונה בזמן מתן תורה הר סיני. עתה נראה את שלושת יסודות הברית, שהיו לראשונה עם אברהם, ממנה לשאר האבות, ואח"כ לכלל ישראל. ולמרות שעיקרי הדברים ידועים, כדאי שוב להזכירם, כי חשוב לקבע דברים אלו בתודעתנו תמיד.  א. "והקמתי את בריתי ביני ובינך, ובין זרעך אחריך". (פרק ז', פס' ז')- מעתה יהיה בעולם עם נבחר, שיהיה יחיד ומיוחד אצל הקב"ה מכל האומות. אומנם הקב"ה כרת ברית עם אדם הראשון, (למרות שלא מוזכר שם לשון "ברית"), ואחרי המבול נאמר במפורש, שה׳ כרת ברית עם נח ומשפחתו (פרק ט׳, ט׳- י"ז). אך אלו היו בריתות עם כלל האנושות. עתה הקב"ה רוצה לייחד שמו על עם אחד. בחירה זו היא: "לברית עולם", ולכן עם ישראל הוא נצחי, וחבל לנסות לכלותנו, כי ה' לא יפר את בריתו, ואז הוא מחויב להגן עלינו.    ב. "להיות לך לאלוקים, ולזרעך אחריך"- ה׳ הוא אלוהינו, והוא אחד- "אמונה מונותיאיסטית"- אמונה באל אחד. רק לו מחויב עם אברהם להיות נאמן, וללכת בדרכיו. כמובן שגם הקב"ה מתחייב כלפינו, התחייבות של אל למאמיניו. בזכות רחמיו הוא לא מפר את הברית למרות שאנו לא עומדים בתנאיו.
ג. "ונתתי לך ולזרעך... את כל ארץ כנען ולאחוזת עולם" (פס' ח')- ארץ זו נבחרה במיוחד לעם המיוחד, וזה חלק מהקשר שלנו לקב"ה, ומהווה מרכיב חשוב. לכן הפסוק מסיים שוב במלים "והייתי לכם לאלוקים", כדי ללמדנו, שכל המתכחש לארץ ישראל, ולא רואה בה ערך עליון, כאילו מתכחש לקב"ה! וכן אמרו חז"ל: "כל הדר בחו"ל, דומה כמי שאין לו אלוה". א"י היא לא סתם חבל ארץ  המהווה רק "מקלט" לעם, אלא , כאמור, מקום מהותי, שבלעדיו עם ישראל לא יכול להגשים את ייעודו, שלהגשמתו נבחר.                                   שימו לב, שהארץ מובטחת "לאחוזת עולם"- היא שלנו לנצח. ואם תשאל: הרי זמן רב היינו בגלות, מחוץ לארץ?! האין זה נוגד את ההבטחה? התשובה היא לא, כי לא הובטח לנו שנהיה בה לנצח, אלא הכוונה היא, שהגלות היא עונש זמני, קצר או ארוך, אבל היא לא תפקיע את זכותנו על הארץ, והיא תחכה לשוב בניה לתוכה. וההיסטוריה אכן מוכיחה שכך היה: עם ישראל עדיין חי וקיים, ולכן אין מה לדבר על היעלמותו. אנו ב"ה על אדמתנו, ואין עוד לחשוש מחזיונות אימה, ח"ו. וגם אם עדיין אנו סובלים מהתנכלויות, הרי אין בכך לגרום לנו לאבד אחיזתנו כאן. "מטריית" הברית לא הוסרה ולא תוסר.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • ישיבת בנ”ע רעננה אלופת הישיבות

  ישיבת בנ"ע רעננה אלופת הישיבות

  אליפות הישיבות התיכוניות בכדורגל ננעלה במכללת גבעת וושינגטון עם זכיה של ישיבת בני עקיבא רעננה שגברה בגמר על מטה בנימין
  המשך לקריאה
 • עשו ואל תעשו לפני הבגרות במתמטיקה

  עשו ואל תעשו לפני הבגרות במתמטיקה

  לא משנה כמה למדתם ותרגלתם, הנה הדברים החשובים לדעת לפני הבגרות במתמטיקה שנכתבו על ידי ד"ר מרב הרץ מנהלת תיכון ומורה למתמטיקה באולפנת בני עקיבא אמנה בכפר סבא
  המשך לקריאה
 • אולפנת בני עקיבא באר שבע זכתה באולימפיידת החלל ע”ש אילן רמון

  אולפנת בני עקיבא באר שבע זכתה באולימפיידת החלל ע"ש אילן רמון

  לא פחות מ-226 בתי ספר מכל הארץ שמידי שבוע התמודדו עם אתגריים מדעיים ומחקריים. את המקום הראשון תפסו תלמידות אולפנת בני עקיבא "חן במדבר" מבאר שבע והן יקבלו מענק כספי לטובת פעילויות חברתיות.
  המשך לקריאה