מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת מסעי- מפגש המעיין והדקל/ ראש הישיבה הרב מאיר טויבר

פרשת מסעי- מפגש המעיין והדקל/ ראש הישיבה הרב מאיר טויבר

פרשת מסעי- מפגש המעיין והדקל/ ראש הישיבה הרב מאיר טויבר

כח החיבור המופלא בין דור האבות ולדור הבנים היא המאפשרת לדרך לעלות ולהמשך עד היעד המיוחל

תלמידים יקרים ואהובים שלום וברכה !
ימים אלו של בין המצרים – ימים של תיקון וחיזוק הקשר בין איש לרעהו, בין אדם לסביבתו, ימים של עבודה על אימוץ מבט של עין טובה כלפי הזולת שבזכותם יבנה המקדש באהבת חינם.
זכינו השבוע להיות יחד בטיול הגיבוש ומקווה אני כי מפגש זה, מעבר לכיף ולשמחה  של פגישה עם חברים וידידים, יש בו גם קריאת כוון להיותה של ישיבתנו בית חינוך של חבורה האוהבת והקשורה זו לזו בעבותות אהבה ורגישות גדולה כאחים ממש. תודה מקרב הלב לאיתן, שיש  לדוידי ולצוות המדריכים על ארגון היום וכן ברוכים יהיו הרמי"ם שהצטרפו ליום נעים זה. יהי רצון ויפוצו מעיינות הטוב שעלו מהמפגש הזה וישקו את כל מרחב בני הישיבה – אלו שהגיעו וגם אלו שמפאת עיסוקיהם נבצר מהם להשתתף.
גם בפרשות השבוע מסיימים אנו את המסע, כמו במסע האופניים שלנו, גם כאן יש עליות מורדות,קטעים נעימים וחלקים קשים ולבסוף עומדים לפני יעד הסיום בסיפוק ובצפייה לעתיד. ברגע הזה בוחרת התורה לסכם – לסכם את כל המהלכים מההתחלה "למוצאיהם" עד הסוף "למסעיהם" – בחינה של העשרה הדדית – התחלה היונקת מן הסוף והסוף מן ההתחלה, לכל שלב יש משמעות, אי אפשר לדלג על שלבים, ארבעים ושניים תחנות – וכולן חשובות – מ"ב כמספר שם קודש מ"ב אשר מרמזים אנו בפיוטו של רבי נחוניה בן הקנה –"אנא בכוח" שאנו אומרים בסוף ה"מסע השבועי" שלנו עם כניסת השבת לאחר ששת מזמורי קבלת שבת לפני הכניסה ליום שכולו שבת.
פירוט המסעות טכני הוא, אין בו כמעט תוספות – למעט שניים עיקריים – באלים מוצאים "שתיים עשרה עיינות מים ושבעים תמרים", ובהר ההר מת אהרון ולאחר מכן הכנעני שומע ובא להלחם.
הלא דבר הוא – אין קריעת ים סוף, אין מתן תורה אין חטא העגל והמרגלים – האם אלו הדברים הכי חשובים שנבחרו להזכירם?
הרמב"ן תמה על היחודיות של הזכרת נווה המדבר והתמרים מכוון אחר – מה כל כך מיוחד בנוה מדבר זה? הרי מצאנו נאות מדבר ענקיים עם אלפי עצים? איזה נס יש כאן?
מביא הרמב"ן את המדרש כי יש כאן מפגש מדויק דווקא עם השבעים והשתיים עשרה – שבעים זקנים ושתיים עשרה שבטים – ללמד כי החיים מתאפשרים כאשר יש מפגש בין הזקנים והמעינות הנמצאים בבני ישראל – רק מפגש כזה מאפשר חיים תקווה ויכולת של מסע מן המקור אל היעד – כאשר מקבלים מן הזקנים והזקנים יודעים לרוות את צמאון הלב של מעיינות ליבם של כל אחד ואחד מישראל – יש צמיחה וחזון. זוהי נוסחת הדרך – לקבל תורה, עצה וחכמה, להתחבר למקורות הנפש ולנסוע ליעד. ולכן דבר דומה קורה בסוף – המלחמה הראשונה – מלחמת הכנעני נראת כמנוהלת על ידי צבא המלחמה, אך לא כן – מיתתו של הצדיק, שבזכותו ענני הכבוד המגינים על ישראל – הם סיבת הנצחון ורק הם – הכוח והעוצמה שמקבלים מהזקנים – נותן כוח לצעירים לנצח במלחמותיהם. עם סקירת המסע בוחר משה להעביר את המסר הכל כך רלוונטי כאשר הוא עצמו עומד להעביר את ההנהגה לדור הבא – כח החיבור המופלא בין דור האבות ולדור הבנים היא המאפשרת לדרך לעלות ולהמשך עד היעד המיוחל.
בחורים יקרים, תקופת ההתבגרות היא תקופת המסע, יציאה מעולם עוברי ותמים לעולם של גיבוש אישיות וכיבוש יעדים, לעולם של עיצוב אשיות ובניית חזון אישי – נוסחא זו אשר לומדים אנו עם סיום המסע לארץ ישראל – חשיבות ההקשבה לדור האבות, הבנה עמוקה כי מכוחם אנו מקבלים את הכוחות להעפיל הלאה, ומאידך הידיעה כי הדור הקודם זקוק לצעירים על מנת להגיע לארץ המובטחת – הם אלו שיהיו אבני בניין מן ה"מוצאות" על המסעות לגאולה שלמה.
בהקשר לכך רציתי להעלות השבוע את הנושא הישיבתי שנעסוק בו הרבה בשנה"ל – שנת השישים לישיבה. ישיבת "נתיב מאיר" מתברכת בעבר מפואר ומשמעותי אשר זכה להיות מאבני היסוד של בניין התורה והמדינה בדור הזה מאז תקומת המדינה. דורות של בוגרים יצאו איש איש לתחומו – בקודש, בחברה, בצבא ובעשייה והשתתף בגדול בעיצוב פניה של הציונות הדתית – ומתוכה – של ארצנו כולה.
כמה חשוב לכולנו להיות מחוברים את "דור המייסדים" ולקבל מהם את היסודות של החתירה לעמל ומצוינות – ולצרף אליהם את כוחכם שלכם החיים אתנו כאן כולכם היום בכישרונותיכם המיוחדים.
הרבה עשייה תהיה  בע"ה, בשנה הקרובה אירועים, מפגשים וחוויות הקשורות לאיסוף זה ובע"ה באלול הבא יתקיים אירוע מסכם גדול לכלל הבוגרים.

יהי הרצון שנמשיך לעלות בהר ה' ולקום במקום קודשו והר בית ה' יהיה נכון בראש ההרים בגאולתו השלמה בקרוב ממש.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • כיצד מסייעים לתלמידינו לחזור לסדר אחרי סגר?

  כיצד מסייעים לתלמידינו לחזור לסדר אחרי סגר?

  מפגש 'חשיבה משתפת' לראשי מוסדות וליועצים. יום חמישי, מוצאי ט”ו בשבט 21:00-22:00
  המשך לקריאה
 • שוב נשלח למנהל: אריאל שנבל חזר לישיבה התיכונית בה למד

  שוב נשלח למנהל: אריאל שנבל חזר לישיבה התיכונית בה למד

  בתחילת שנות התשעים למד אריאל שנבל בישיבה התיכונית בני עקיבא בקרני שומרון. אוקיי, "למד" זו אולי מילה גדולה מדי. אז שלחנו אותו לשם כדי לבדוק מה השתנה. ספוילר: הכל
  המשך לקריאה