מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת מקץ- שבת חנוכה/ הרב אפריים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת מקץ- שבת חנוכה/ הרב אפריים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת מקץ- שבת חנוכה/ הרב אפריים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

"בבית שני כשמלכות יון ... ולחצום לחץ גדול עד שריחם עליהם אלוקי אבותינו והושיעם מהם, וגברו בני חשמונאי הכהנים הגדולים והרגום והושיעו ישראל מידם והעמידו מלך מן הכהנים וחזרה מלכות לישראל יתר על מאתיים שנה עד החורבן השני"

הרמב"ם מדגיש כי המלך אשר העמידו בית חשמונאי היה מן הכהנים, אולם האם נקודה זו היא לטיבותא (יתרון) או לגריעותא (חסרון). ברור כי העובדה שהמלך לא היה מבית דוד היא בעייתית שכן כבר ציוה יעקב אבינו "לא יסור שבט מיהודה ומחוקק מבין רגליו" אך לאחר שבהוראת שעה נבחר מלך שאיננו מבית דוד האם יש מניעה שיהיה כהן או שמא יתרון? הרמב"ן בפירושו לתורה מבאר שככל הנראה ישנה בעייתיות כפולה כאשר מושחים כהן למלך, לא רק שאיננו מבית דוד, אלא נוצרת כאן שחיקה ב"הפרדת הרשויות" כאשר איש הדת והמקדש הופך להיות  גם המלך. וכך אכן אמרו חז"ל לינאי המלך החשמונאי "רב לך כתר מלוכה, הנח כתר כהונה לבני אהרון הכהן". הרמב"ן אף טוען כי החשמונאים נענשו בשל כך וזרעם אבד. אולם מהרמב"ם משמע שזה דווקא נאמר לשבח, שהמנהיג היה כהן. כך מבאר הרב סולובייצ'יק זצ"ל כי עיקר המאבק היה מי המנהיג, מי הדוגמא אליה שואף האדם הפשוט, האם מלך יוני או כהן לה'? לכן דווקא בחג החנוכה אנו צריכים לשאול את עצמנו מי האנשים אשר אנו הולכים לאורם? האם כל מני ידוענים חסרי תוכן ומהות או אנשי תורה, בעלי שם במדע, אנשי מידות. יהי רצון שנצליח בחינוכנו ותלמידינו יזכו ללכת באור התורה ובאור החנוכה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • בקשתה האחרונה של ניצולת השואה

  בקשתה האחרונה של ניצולת השואה

  שרה פרייליך ז"ל הובאה למנוחות בבית העלמין ירקון. בעבר היא ביקשה שביום הלוויתה לא ישכחו אותה. תלמידות אולפנת הדר גנים התייצבו.
  המשך לקריאה
 • בית שמש: נחנכה המכינה הקדם צבאית ”ידידיה” של מרכז יב”ע

  בית שמש: נחנכה המכינה הקדם צבאית "ידידיה" של מרכז יב"ע

  ראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, חנכה היום את מכינת "ידידה"מרכז ישיבות בני עקיבא בעיר: "המטרה מבחינתנו היא לעודד צעירים להיות בבית שמש"
  המשך לקריאה
 • וועידת החינוך הלאומית 2019

  וועידת החינוך הלאומית 2019

  אל תחמיצו את הועידה שבוחנת את מצב החינוך בישראל 2019
  המשך לקריאה