מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת מקץ- שבת חנוכה/ הרב אפריים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת מקץ- שבת חנוכה/ הרב אפריים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת מקץ- שבת חנוכה/ הרב אפריים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

"בבית שני כשמלכות יון ... ולחצום לחץ גדול עד שריחם עליהם אלוקי אבותינו והושיעם מהם, וגברו בני חשמונאי הכהנים הגדולים והרגום והושיעו ישראל מידם והעמידו מלך מן הכהנים וחזרה מלכות לישראל יתר על מאתיים שנה עד החורבן השני"

הרמב"ם מדגיש כי המלך אשר העמידו בית חשמונאי היה מן הכהנים, אולם האם נקודה זו היא לטיבותא (יתרון) או לגריעותא (חסרון). ברור כי העובדה שהמלך לא היה מבית דוד היא בעייתית שכן כבר ציוה יעקב אבינו "לא יסור שבט מיהודה ומחוקק מבין רגליו" אך לאחר שבהוראת שעה נבחר מלך שאיננו מבית דוד האם יש מניעה שיהיה כהן או שמא יתרון? הרמב"ן בפירושו לתורה מבאר שככל הנראה ישנה בעייתיות כפולה כאשר מושחים כהן למלך, לא רק שאיננו מבית דוד, אלא נוצרת כאן שחיקה ב"הפרדת הרשויות" כאשר איש הדת והמקדש הופך להיות  גם המלך. וכך אכן אמרו חז"ל לינאי המלך החשמונאי "רב לך כתר מלוכה, הנח כתר כהונה לבני אהרון הכהן". הרמב"ן אף טוען כי החשמונאים נענשו בשל כך וזרעם אבד. אולם מהרמב"ם משמע שזה דווקא נאמר לשבח, שהמנהיג היה כהן. כך מבאר הרב סולובייצ'יק זצ"ל כי עיקר המאבק היה מי המנהיג, מי הדוגמא אליה שואף האדם הפשוט, האם מלך יוני או כהן לה'? לכן דווקא בחג החנוכה אנו צריכים לשאול את עצמנו מי האנשים אשר אנו הולכים לאורם? האם כל מני ידוענים חסרי תוכן ומהות או אנשי תורה, בעלי שם במדע, אנשי מידות. יהי רצון שנצליח בחינוכנו ותלמידינו יזכו ללכת באור התורה ובאור החנוכה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • 107 שנים אחרי ”מסע המושבות” - האולפנות ממשיכות את המסע

  107 שנים אחרי "מסע המושבות" - האולפנות ממשיכות את המסע

  מסע המושבות - אז והיום ואנחנו. 150 בנות מ-8 אולפנות יצאו למסע של יומיים ברמת הנדיב, זכרון יעקב, מרחביה, כפר תבור, ראש פינה וחצור הגלילית.
  המשך לקריאה
 • ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס ”חמד וחסד” של החמ”ד

  ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס "חמד וחסד" של החמ"ד

  צוות הישיבה והתלמידים זכו בפרס על ארגון והפקת חתונות לזוגות מעוטי יכולת
  המשך לקריאה
 • סגנית יו”ר ועדת תלמידים ארצית: תלמידת כיתה י”א באולפנת בני עקיבא ערד

  סגנית יו"ר ועדת תלמידים ארצית: תלמידת כיתה י"א באולפנת בני עקיבא ערד

  ברכות לנועה ואקנין, תלמידת כיתה י"א באולפנת בני עקיבא נאות אברהם בערד, שנבחרה לסגנית יו"ר ועדת תלמידים ארצית
  המשך לקריאה