מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת משפטים- אנשים של קודש/ הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא תהילתת ישראל אילת

פרשת משפטים- אנשים של קודש/ הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא תהילתת ישראל אילת

פרשת משפטים- אנשים של קודש/ הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא תהילתת ישראל אילת

בין כל שפע המצוות, העניינים, שמופיעים בפרשה, התורה אומרת: "וְאַנְשֵׁי קֹדֶשׁ תִּהְיוּן לִי..."-זאת התמצית של כל פרשת משפטים, ובעצם, זוהי התמצית והמגמה של כל התורה כולה. "אַנְשֵׁי קֹדֶשׁ" אנשים קדושים, בני אדם קדושים, קדושה שמתגלה אצל בני אדם, בחיים של בני אדם. בכל מה שבני אדם עושים, בכל אורחות החיים, בכל תחומי החיים. זאת המשמעות האמיתית של 'מתן תורה'. מה זה מתן תורה? -'תורה מן השמים', שהיא באה להדריך את יושבי ה'ארץ'. תורה מן השמים שמתגלה בארץ, שמגשימים אותה בארץ. זו קדושה אלוקית עליונה, אבל היא צריכה להתגלות בחיים האנושיים שלנו. קדושה, שצריכה להתגלות אצל בני אדם בשר ודם. יש לקב"ה הרבה מלאכים ושרפים בשמים, אבל מה שהוא רוצה מאיתנו זה "וְאַנְשֵׁי קֹדֶשׁ תִּהְיוּן לִי...", קדושה שמתגלה אצל בני אדם, זה התפקיד שלנו, בזה אנחנו מתייחדים. זה הייעוד שלנו בעולם הזה.
רבי מנחם מנדל מקוצק היה דורש את הפסוק "הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לד' וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם:", השמים, שמים לד', והארץ נתן לבני אדם - לעשות מהם שמים! גם לנו יש מה לעשות. יש שמים, השמים לה', אבל הקב"ה נתן לנו את הארץ בשביל שנהפוך אותה לשמים. מבחינת התוכן, שמים זה האידיאל, החזון, והארץ זוהי המציאות. 'שמים' זו הרוח, 'הארץ' זה החומר. שמים זו קדושה, ואנחנו צריכים להפוך את הארץ לשמים, את הארץ אנחנו צריכים לקדש, ולרומם, הקדושה השמימית צריכה להתגלות בארץ, האור השמימי צריך להאיר בארץ.
"רצה הקב"ה לזכות את ישראל, לפיכך הרבה להם תורה ומצוות". מובא במדרש: "אמר רבי פנחס בר חמא לכל מקום שתלך המצות מלוות אותך, כי תבנה בית חדש ועשית מעקה לגגך, אם עשית לך דלת המצות מלוות אותך..." בבית יש עניין של מעקה, בדלת ישנה מזוזה. "אם לבשת כלים חדשים המצות מלוות אותך...אם הלכת לגלח המצות מלוות אותך...ואם היה לך שדה והלכת לחרוש בתוכה המצות מלוות אותך...ואם זרעת אותה המצות מלוות אותך..."  בקיצור, לכל מקום שתלך, המצוות מלוות אותך. יש לך בני לוויה שמלווים אותך לכל מקום, בבחינת "כִּי מַלְאָכָיו יְצַוֶּה לָּךְ לִשְׁמָרְךָ בְּכָל דְּרָכֶיךָ". הקדושה הולכת אתך לכל מקום שאתה הולך.
התורה מדגישה כאן את העניין של הקדושה, כיון שיש דברים שהאדם מיוחד בהם. למשל, 'שכל', יש לאדם שכל, לעומתו, לבהמה ולחיה אין שכל. אם אדם מגלה את כוחו בשכל, זה מה שמייחד את האדם וכד'. אבל יש שני תחומים בהם יש מכנה משותף בין אדם לבין הבהמות והחיות- כל מה שקשור ל'אוכל', וכל מה שקשור ל'בינו לבינה'. דברים אלו שייכים גם לבעלי חיים. בשני התחומים האלה יכול האדם להיות אדם או להיות בהמה, או חיה או יותר גרוע מהם. התורה אומרת לנו- איפה תוכיח את היותך בן אדם? - דווקא באותם תחומים שבהם יש צד משותף בינך לבין הבהמה  והחיה, באותם התחומים בהם אתה יכול להיות מדורדר כמו בהמה או כמו חיה, כאן תוכיח שאתה בן אדם, תגלה את אנושיותך, כאן תגלה קדושה, "וְאַנְשֵׁי קֹדֶשׁ תִּהְיוּן לִי..." - קדושה ששייכת לאנשים, לבני אדם, כאן תגלה את קדושתך.
בשני התחומים האלו עם ישראל התקדש. כי בזה צריך להתגלות "מוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה", להתגלות קדושת ישראל. קדושה (גם) בחיי הגוף, קדושה של אנשים, "וְאַנְשֵׁי קֹדֶשׁ תִּהְיוּן לִי...", קדושה בעולם הזה בכל החיים כולם. זה עניינה של כל התורה כולה, כפי שפתחנו, כל התורה כולה, מגמתה היא "וְאַנְשֵׁי קֹדֶשׁ תִּהְיוּן לִי...".

זאת גם מגמתו באולפנא, לחנך ולגלות את הקדושה הקיימת בכל אחת אחת מתלמידותינו. שיהיו לה את הכוחות להוציא את הקיים בתוכה החוצה בכל תחומי החיים והמעגלים בהם היא נמצאת ומחוברת. מהבית והמשפחה עד לחברה הסובבת הקרובה והרחוקה. גם כאשר נמצאים במציאות שבה עלולים להתרחק ואף לשכוח את הקשר למסורת ולתורה, שם שמים צריך להמשיך ולהיות שגור בפה ובמעשים. ההתמודדות היא תמידית, אבל לא תמיד היא קלה, ויתכן והיא מתעצמת דווקא בגיל בוגר יותר. אסור שנגיע למציאות שבה אנו שוכחים את מקומו של הקב"ה בעולם גם בזמן שאנו חותרים להשיג מטרות גדולות ונשגבות. זו המשמעות של להיות קדושים בכל מה שאנחנו עושים.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה