מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט"ב ביב"ע נתניה

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט”ב ביב”ע נתניה

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט"ב ביב"ע נתניה

בפרשת השבוע (משפטים) נקרא על הרבה עניינים משפטיים. יש ריבוי של דיני נזיקין בפרשה, ובכלל הרבה עניינים המלמדים כיצד לבנות חברה תקינה לפרטי פרטים.

לאחר כל המצוות הללו של בין האדם לחברו, מוזכרים המועדים ובתוכם השבת. אם מתבוננים ברעיון המקורי של התורה לגבי המועדים, מבחינים בכך שכל מועד סובב סביב עבודת החקלאות; פסח – קציר שעורים, העומר, שבועות –קציר חיטים, סוכות – אסיף ועוד. בתקופת התורה עיקר הפרנסה של האדם הייתה תלויה בחקלאות. היהודי התבקש לעצור בכל תקופה כזו, לחגוג עם משפחתו ולזכור שה' הוא הנותן לו כוח לעשות חיל, ובעצם בעל הבית האמיתי של מה שרכשנו פה בעולם – הוא הקב"ה.אותה עצירה 'בקטן' מתרחשת בכל שבוע, כשהאדם עוצר את עיסוקיו וזוכר את התלות שלו בה', כאשר הוא נאסר ליצור ולעשות מלאכות ביום השבת.

מהסמיכות בין העניינים המשפטיים לבין השבת והחגים, נראה לי, שהתורה רצתה ללמד אותנו, שהחיים החברתיים התקינים תלויים באמונה שלנו שהכל מלמעלה. אנחנו מתבקשים להאמין שרכושנו, פרנסתנו וכו' תלויים בה', וכמאמר חז"ל: "אין אדם נוגע במוכן לחברו אפילו כמלוא נימה". כלומר: אם אחר מצליח אין זה על חשבוני, יש חשבונות לקב"ה.

מתוך אמונה כזו, אפשר לגשת ולעשות משפט עם האחר, לעשות עסקים עם האחר, כי אז מן הסתם נהיה יותר ישרים ונקבל את הדין לשם שמיים. בהקשר הזה אפשר להבין את מיקומם של פסוקים בפרשתנו כמו: "מדבר שקר תרחק", "ואנשי קודש תהיון לי" ועוד.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  אנו גאים לברך את המנהלים, המנהלות, צוותי ההוראה, הלוגיסטיקה, התלמידים והתלמידות בישיבות והאולפנות שזכו באותות הצטיינות במגוון תחומים >
  המשך לקריאה
 • 107 שנים אחרי ”מסע המושבות” - האולפנות ממשיכות את המסע

  107 שנים אחרי "מסע המושבות" - האולפנות ממשיכות את המסע

  מסע המושבות - אז והיום ואנחנו. 150 בנות מ-8 אולפנות יצאו למסע של יומיים ברמת הנדיב, זכרון יעקב, מרחביה, כפר תבור, ראש פינה וחצור הגלילית.
  המשך לקריאה
 • ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס ”חמד וחסד” של החמ”ד

  ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס "חמד וחסד" של החמ"ד

  צוות הישיבה והתלמידים זכו בפרס על ארגון והפקת חתונות לזוגות מעוטי יכולת
  המשך לקריאה