מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט"ב ביב"ע נתניה

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט”ב ביב”ע נתניה

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט"ב ביב"ע נתניה

בפרשת השבוע (משפטים) נקרא על הרבה עניינים משפטיים. יש ריבוי של דיני נזיקין בפרשה, ובכלל הרבה עניינים המלמדים כיצד לבנות חברה תקינה לפרטי פרטים.

לאחר כל המצוות הללו של בין האדם לחברו, מוזכרים המועדים ובתוכם השבת. אם מתבוננים ברעיון המקורי של התורה לגבי המועדים, מבחינים בכך שכל מועד סובב סביב עבודת החקלאות; פסח – קציר שעורים, העומר, שבועות –קציר חיטים, סוכות – אסיף ועוד. בתקופת התורה עיקר הפרנסה של האדם הייתה תלויה בחקלאות. היהודי התבקש לעצור בכל תקופה כזו, לחגוג עם משפחתו ולזכור שה' הוא הנותן לו כוח לעשות חיל, ובעצם בעל הבית האמיתי של מה שרכשנו פה בעולם – הוא הקב"ה.אותה עצירה 'בקטן' מתרחשת בכל שבוע, כשהאדם עוצר את עיסוקיו וזוכר את התלות שלו בה', כאשר הוא נאסר ליצור ולעשות מלאכות ביום השבת.

מהסמיכות בין העניינים המשפטיים לבין השבת והחגים, נראה לי, שהתורה רצתה ללמד אותנו, שהחיים החברתיים התקינים תלויים באמונה שלנו שהכל מלמעלה. אנחנו מתבקשים להאמין שרכושנו, פרנסתנו וכו' תלויים בה', וכמאמר חז"ל: "אין אדם נוגע במוכן לחברו אפילו כמלוא נימה". כלומר: אם אחר מצליח אין זה על חשבוני, יש חשבונות לקב"ה.

מתוך אמונה כזו, אפשר לגשת ולעשות משפט עם האחר, לעשות עסקים עם האחר, כי אז מן הסתם נהיה יותר ישרים ונקבל את הדין לשם שמיים. בהקשר הזה אפשר להבין את מיקומם של פסוקים בפרשתנו כמו: "מדבר שקר תרחק", "ואנשי קודש תהיון לי" ועוד.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה