מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט"ב ביב"ע נתניה

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט”ב ביב”ע נתניה

פרשת משפטים - על הפרנסה - הרב מאיר רונן מנהל חט"ב ביב"ע נתניה

בפרשת השבוע (משפטים) נקרא על הרבה עניינים משפטיים. יש ריבוי של דיני נזיקין בפרשה, ובכלל הרבה עניינים המלמדים כיצד לבנות חברה תקינה לפרטי פרטים.

לאחר כל המצוות הללו של בין האדם לחברו, מוזכרים המועדים ובתוכם השבת. אם מתבוננים ברעיון המקורי של התורה לגבי המועדים, מבחינים בכך שכל מועד סובב סביב עבודת החקלאות; פסח – קציר שעורים, העומר, שבועות –קציר חיטים, סוכות – אסיף ועוד. בתקופת התורה עיקר הפרנסה של האדם הייתה תלויה בחקלאות. היהודי התבקש לעצור בכל תקופה כזו, לחגוג עם משפחתו ולזכור שה' הוא הנותן לו כוח לעשות חיל, ובעצם בעל הבית האמיתי של מה שרכשנו פה בעולם – הוא הקב"ה.אותה עצירה 'בקטן' מתרחשת בכל שבוע, כשהאדם עוצר את עיסוקיו וזוכר את התלות שלו בה', כאשר הוא נאסר ליצור ולעשות מלאכות ביום השבת.

מהסמיכות בין העניינים המשפטיים לבין השבת והחגים, נראה לי, שהתורה רצתה ללמד אותנו, שהחיים החברתיים התקינים תלויים באמונה שלנו שהכל מלמעלה. אנחנו מתבקשים להאמין שרכושנו, פרנסתנו וכו' תלויים בה', וכמאמר חז"ל: "אין אדם נוגע במוכן לחברו אפילו כמלוא נימה". כלומר: אם אחר מצליח אין זה על חשבוני, יש חשבונות לקב"ה.

מתוך אמונה כזו, אפשר לגשת ולעשות משפט עם האחר, לעשות עסקים עם האחר, כי אז מן הסתם נהיה יותר ישרים ונקבל את הדין לשם שמיים. בהקשר הזה אפשר להבין את מיקומם של פסוקים בפרשתנו כמו: "מדבר שקר תרחק", "ואנשי קודש תהיון לי" ועוד.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה