מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת משפטים - פרשה ופשרה - הרב אפרים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת משפטים - פרשה ופשרה - הרב אפרים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת משפטים - פרשה ופשרה - הרב אפרים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

בפרשת יתרו קיבלנו את עשרת הדברות. עשרה קודים מוחלטים להתנהגות מול הבורא ומול הזולת. בלהבות, בקולות ובלפידים נתן לנו ה' את הציוויים, אך הכללים, אין להם עמידה בפני עצמם, הכללים חייבים ללכת ולהתפרט לחוקים, סעיפים ואיזונים משפטיים. לכן, מיד לאחר מתן תורה באה פרשת "ואלה המשפטים", וכמו שאמרו חז"ל: "ואלה" עם וו החיבור, כדי להדגיש שהמשפטים "מוספים על הראשונות" המשפטים, הפרטים והסעיפים לא מכסים על האמת הגדולה, אלא להיפך, מגלים אותה ומעצימים אותה. במשך דורות רבים לעגו גם המוסלמים וגם הנוצרים ליהודים המפלפלים בתלמוד ונזהרים בפרטי ההלכות, בעוד שהם, לטענתם, עסקו בעיקר ברוח הדתית. אולם ברור לנו כי רק התלמוד והעיסוק בהלכה שמרו על הרוח הגדולה והקדושה שנשבה מהר סיני. מאידך, לעם ישראל יש בעיה אחרת והיא: ריבוי "עורכי הדין". לעיתים, החשיבה המשפטית – תלמודית שלנו מביאה אותנו לחשוב שבכל עניין צריך להתנהל ע"פ מידת הדין. שכל עניין הוא שפיט והכל צריך להגזר באולם המשפט או בבית הדין. מעניין שבעל הטורים דרש נוטריקון: "המשפטים= הדיין מצווה שיעשה פשרה טרם יעשה משפט – יש לכוון את המתדיינים לפתור את הבעיות בדרך של דיון ופשרה ולא בדרך של עימות משפטי, לחפש גמישות ופתרונות מחוץ לקווים, מחוץ לקופסא. ובדרך זו להרבות שלום ואחווה.
גם בחינוך, לא די לתת את הכללים, יש לדעת לפרט לבנינו, תלמידינו את האמת ליחידות לימוד קטנות, לנקודות של שינון וחזרה של כללים וגבולות, אולם, יחד עם זאת, אין להפוך את ההורות והחינוך לשדה משפטי. יש למצוא את הגמישות ולעשות את ההתאמות הנדרשות בכך שירבה שלום ותשרה אחווה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה