מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת משפטים - פרשה ופשרה - הרב אפרים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת משפטים - פרשה ופשרה - הרב אפרים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת משפטים - פרשה ופשרה - הרב אפרים זיק ראש ישיבת בני עקיבא רעננה

בפרשת יתרו קיבלנו את עשרת הדברות. עשרה קודים מוחלטים להתנהגות מול הבורא ומול הזולת. בלהבות, בקולות ובלפידים נתן לנו ה' את הציוויים, אך הכללים, אין להם עמידה בפני עצמם, הכללים חייבים ללכת ולהתפרט לחוקים, סעיפים ואיזונים משפטיים. לכן, מיד לאחר מתן תורה באה פרשת "ואלה המשפטים", וכמו שאמרו חז"ל: "ואלה" עם וו החיבור, כדי להדגיש שהמשפטים "מוספים על הראשונות" המשפטים, הפרטים והסעיפים לא מכסים על האמת הגדולה, אלא להיפך, מגלים אותה ומעצימים אותה. במשך דורות רבים לעגו גם המוסלמים וגם הנוצרים ליהודים המפלפלים בתלמוד ונזהרים בפרטי ההלכות, בעוד שהם, לטענתם, עסקו בעיקר ברוח הדתית. אולם ברור לנו כי רק התלמוד והעיסוק בהלכה שמרו על הרוח הגדולה והקדושה שנשבה מהר סיני. מאידך, לעם ישראל יש בעיה אחרת והיא: ריבוי "עורכי הדין". לעיתים, החשיבה המשפטית – תלמודית שלנו מביאה אותנו לחשוב שבכל עניין צריך להתנהל ע"פ מידת הדין. שכל עניין הוא שפיט והכל צריך להגזר באולם המשפט או בבית הדין. מעניין שבעל הטורים דרש נוטריקון: "המשפטים= הדיין מצווה שיעשה פשרה טרם יעשה משפט – יש לכוון את המתדיינים לפתור את הבעיות בדרך של דיון ופשרה ולא בדרך של עימות משפטי, לחפש גמישות ופתרונות מחוץ לקווים, מחוץ לקופסא. ובדרך זו להרבות שלום ואחווה.
גם בחינוך, לא די לתת את הכללים, יש לדעת לפרט לבנינו, תלמידינו את האמת ליחידות לימוד קטנות, לנקודות של שינון וחזרה של כללים וגבולות, אולם, יחד עם זאת, אין להפוך את ההורות והחינוך לשדה משפטי. יש למצוא את הגמישות ולעשות את ההתאמות הנדרשות בכך שירבה שלום ותשרה אחווה.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  אנו גאים לברך את המנהלים, המנהלות, צוותי ההוראה, הלוגיסטיקה, התלמידים והתלמידות בישיבות והאולפנות שזכו באותות הצטיינות במגוון תחומים >
  המשך לקריאה
 • 107 שנים אחרי ”מסע המושבות” - האולפנות ממשיכות את המסע

  107 שנים אחרי "מסע המושבות" - האולפנות ממשיכות את המסע

  מסע המושבות - אז והיום ואנחנו. 150 בנות מ-8 אולפנות יצאו למסע של יומיים ברמת הנדיב, זכרון יעקב, מרחביה, כפר תבור, ראש פינה וחצור הגלילית.
  המשך לקריאה
 • ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס ”חמד וחסד” של החמ”ד

  ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס "חמד וחסד" של החמ"ד

  צוות הישיבה והתלמידים זכו בפרס על ארגון והפקת חתונות לזוגות מעוטי יכולת
  המשך לקריאה