מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת נח - אדם, נח ואברהם / הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

פרשת נח - אדם, נח ואברהם / הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

פרשת נח - אדם, נח ואברהם / הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון


שלושת האישים הללו לא רק מסמלים שלוש קבוצות של דורות, אלא שלוש תקופות שונות של דרגות רוחניות שונות.

הדורות מאדם עד נח מתאפיינים באנשים בעלי מידות וכוחות עצומים ותוחלת חיים ארוכה מאד עד מעל 900 שנה. לכוחות כאלו יש מעלה, שביכולתם להביא למעלות רוחניות עצומות, אך החיסרון בכוחות עצומים אלו, שהם יכולים להוביל גם לנפילות גדולות. קשה להשתלט ולכוון נכון כוחות אדירים. דומה הדבר למי שנוהג במהירות של 200 קמ"ש, שבכוחו להגיע במהירות למטרתו, אך הסכנה שיסטה ממטרתו ויתרסק בצד הדרך גדולה מאוד.  דורות אלו לא ידעו כנראה לנתב את הכוחות שלהם למקומות הנכונים והשתמשו בהם לגזל, חמס והשחתה שבעקבותיו הביא הקב"ה את המבול על הארץ.

התיקון לכך הוא נח שבונה תיבה ומכניס את כל כוחות החיים של העולם למסגרת. תיבה קטנה, שבה כל בעל חי נמצא בתא משלו - במקום שלו. כל בעל חי צריך גם לקבל את האוכל בזמן שלו, וכך הכול מקבל את מקומו. הוא בעצם מתקן את העולם.

החיסרון בדרכו של נוח, שכוחות החיים מתמעטים וממילא היכולות הרוחניות של האדם קטנות. זהו חטא הפלגה - בו כל העולם רצה לחזור למין 'תיבת נח'. כולנו נתאחד מסביב למגדל אחד, ולא נפוץ על פני כל הארץ. לא נותנים לכוחות החיים להשתחרר ולפעול.

התיקון ל"הגבלה" זו הגיע עשרה דורות אחר-כך, כשאברהם אבינו מגלה לעולם את הקב"ה.

ואכן עם ישראל שיצא מאברהם אבינו מקבל את התורה אשר מצד אחד נותנת לכוחות אלו לפרוץ החוצה אך מצד שני מנתבת כל כח וכח למקום שבו הוא ישפיע בצורה הטובה ביותר.

אברהם אבינו מביא עימו כוחות חיים עצומים, אך הוא יודע לנתב אותם לדרך הנכונה. אברהם אבינו לא פוחד לבטא את הכוחות שבו, הוא לא "לוכד" אותם למציאות של סגירות והסתגרות, להיפך- הוא פורץ החוצה ובונה עולם חדש של אמונה ומביא לעולם את הבשורה הגדולה של גילוי הקב"ה בעולם.

ואכן, לעתיד לבוא, עתיד ה' להביא שוב מבול של כוחות חיים עצומים לעולם, כפי שנאמר: "ובחנוני נא בזאת, אם לא אפתח לכם את ארובות השמיים, והריקותי לכם ברכה עד בלי די". אך בזמן הגאולה, נדע לקלוט כוחות עצומים אלו, לנתבם למקום הנכון, ולהופכם למבול של ברכה.

שנזכה בע"ה כולנו לנתב את הכוחות העצומים שבנו למקומות ולמעשים הנכונים והגדולים כדי שנהיה בע"ה ראויים לקבל את הכוחות של לפני המבול כדי להוסיף עוד אור וטוב אינסופי לעולם כולו.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  שפע של תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה! ראיון של ראש מנהל החינוך, הרב ד"ר יונה גודמן, בכאן מורשת. האזינו >
  המשך לקריאה
 • אגרת להורים

  אגרת להורים

  אגרת להורים בעניין תשלומי ההורים למוסדות החינוך >
  המשך לקריאה
 • שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  בכל יום אנחנו מעלים 3 סרטונים ב-3 נושאים שונים על מנת להמשיך בחווית הלימוד ככל הניתן, לשמור על קשר ולחזק את התלמידים וההורים! מוזמנים להיכנס ולצפות >
  המשך לקריאה