מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת נח - עץ הדעת / הרב אפרים זיק

פרשת נח - עץ הדעת / הרב אפרים זיק

פרשת נח - עץ הדעת / הרב אפרים זיק

מה היה פרי עץ הדעת?
אנו יודעים כבר שאין זה היה תפוח. חברי הרב חיים נבון כבר כתב זאת בספר. אך מה הוא כן היה? הסברים שונים ניתנו על ידי חז"ל. מפרשת נח נראה שעץ הדעת היה דווקא הגפן. עובדה שנח נוטע אותו מיד עם יציאתו מהתיבה ומנסה לחזור למצב של טרום החטא על ידי שתיית יין. הוא פושט את בגדיו ומאבד את הדעת, וחוזר להיות כלפני חטא האדם שאינו יודע להבחין בין טוב ובין רע. אולם, זוהי חזרה מאוחרת ובשל כך, כמובן, איננה מביאה אותו לא לדרגה רוחנית נאצלת, אלא דווקא למבוכה וכאב.
הדור שלנו הוא מהרבה בחינות דור שחוזר לגן עדן. דור שנולד ב"ה בארץ ולא יודע שיעבוד. דור שנצרך לעבוד פחות ופחות בכדי להוציא לחם, דור של שפע וברכה, והרבה פנאי ב"ה. עלינו לדעת להודות על כך לקב"ה ומאידך לדעת שטובה וברכה - גם בהם יש ניסיון. לדעת שפנאי זהו ניסיון גדול מאוד ומעל לכל להישמר מכל היוצא מגפן היין. לכוון את עצמינו ואת ילדינו לחיים של נתינה וגמילות חסד, של לימוד והתפתחות כדי שבזמן העומד לרשותנו נדע להדמות לאלוקים ולהיות יודעי טוב ורע.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  שפע של תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה! ראיון של ראש מנהל החינוך, הרב ד"ר יונה גודמן, בכאן מורשת. האזינו >
  המשך לקריאה
 • אגרת להורים

  אגרת להורים

  אגרת להורים בעניין תשלומי ההורים למוסדות החינוך >
  המשך לקריאה
 • שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  בכל יום אנחנו מעלים 3 סרטונים ב-3 נושאים שונים על מנת להמשיך בחווית הלימוד ככל הניתן, לשמור על קשר ולחזק את התלמידים וההורים! מוזמנים להיכנס ולצפות >
  המשך לקריאה