מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת שלח לך - חשיבותה של מצוות הציצית / הרב שרגא פרוכטר ראש ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל

פרשת שלח לך - חשיבותה של מצוות  הציצית / הרב שרגא פרוכטר ראש ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל

פרשת שלח לך - חשיבותה של מצוות הציצית / הרב שרגא פרוכטר ראש ישיבת בני עקיבא גבעת שמואל

פרשת שלח לך פותחת בחטא המרגלים וחותמת בפרשת הציצית. עיון בשתי פרשות אלה חושף קשר סמנטי ייחודי ביניהן.

המרגלים נשלחים לתור את הארץ (במדבר י"ג, א'-כ"ה): "וַיְדַבֵּר ה', אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר.  שְׁלַח-לְךָ אֲנָשִׁים, וְיָתֻרוּ אֶת-אֶרֶץ כְּנַעַן  ... אֵלֶּה שְׁמוֹת הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר שָׁלַח מֹשֶׁה לָתוּר אֶת הָאָרֶץ ...  וַיִּשְׁלַח אֹתָם מֹשֶׁה לָתוּר אֶת-אֶרֶץ כְּנָעַן... ַיַּעֲלוּ, וַיָּתֻרוּ אֶת-הָאָרֶץ, מִמִּדְבַּר-צִן עַד-רְחֹב, לְבֹא חֲמָת ... וַיָּשֻׁבוּ, מִתּוּר הָאָרֶץ, מִקֵּץ, אַרְבָּעִים יוֹם".

בדומה, פרשת הציצית טומנת בחובה אזהרה שלא לתור (ט"ו, ל"ט): " וְהָיָה לָכֶם, לְצִיצִת, וּרְאִיתֶם אֹתוֹ וּזְכַרְתֶּם אֶת-כָּל-מִצְו‍ֹת ה', וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם; וְלֹא-תָתוּרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם, וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם, אֲשֶׁר-אַתֶּם זֹנִים, אַחֲרֵיהֶם".

מה הקשר בין התיור האומלל של המרגלים בארץ הקודש לבין הציווי שלא לתור אחרי הלב והעיניים הכרוך במצוות הציצית?

התורה ציוותה לא "לתור" אחרי הלב, כמענה לחטא המרגלים אשר "תרו" את הארץ ובלשון המלבי"ם (שם):

 " ... ורק מי שנוטה מטבע נפשו אשר היא טובה וטהורה בעצם יצירתה ותר ומרגל בלבבו ובעיניו ומבקש חשבונות רבים, על זה הזהיר". הציצית מזהירה אותנו מפני נפילתם של המרגלים, שתרו וריגלו בלבבם, בהתנהלות אקראית שלא הייתה בה לא יושרה ולא אחריות.

נטיית המרגלים "לתור" אחר עיניהם ולבקש חשבונות רבים משקפת את הצורך האנושי הפוסט מודרני לתור אחר הדברים הפופולריים, המושך והנוצץ, ללכת אחרי נטיית הלב.

הציצית מגנה על האדם מהנטייה "לתור אחר לבבו ועיניו", כמובא בלשון המדרש (במדבר רבה י"ז, ו'): "ולא תתורו אחרי לבבכם ... משל לאחד מושלך לתוך המים הושיט הקברניט את החבל ואמר לו תפוש חבל זה בידך ואל תניחהו שאם תניחהו אין לך חיים אף כך אמר לו הקב"ה לישראל כל זמן שאתם מדובקין במצות "ואתם הדבקים בה' אלהיכם חיים כולכם היום". במציאות של שוטטות ארעית אחרי קמצוצי אמת, משמשת הציצית חבל הצלה, אשר ההיאחזות בה מזכירה לאדם את מקומו, מחנכת אותו לדבקות בערכים מוחלטים ונצחיים.

המדרש אומר כך : " אמר ר' מאיר : וראיתם אותם לא נאמר אלא וראיתם אותו , מגיד שכל המקיים מצוות ציצית מעלה עליו הכתוב כאילו הקביל פני שכינה – שתכלת דומה לים , וים דומה לרקיע ,ורקיע דומה לכסא הכבוד".(ילקוט שמעוני בפרשה).

על פי המדרש , הציצית משמשת כמעין תזכורת הנישאת על גוף האדם. כאשר האדם מביט בחוטי הציצית , הוא נזכר בה' יתב' וע"י כך הוא ינצל מחטא. יש שהסבירו שמקור המילה ציצית בא מהמילה "ציץ" . בדומה לציץ שהיה מונח על מצחו של הכהן הגדול ומכפר על עוונות בני ישראל , הציצית משמשת כמעין ציץ פרטי , האמור להציל את האדם מהחטא .

הציצית מצילה אותנו מנטייתנו המתעצמת לתור אחר לבבנו, לעוט אחר פתרונות מפתים, זמינים וארעיים. בעידן של סערות ובלבול מהווה הציצית אי של קביעות, יציבות וודאות.

ניתן גם לקשר זאת לדבר התורה שכתבתי בשנה שעברה על חטא המרגלים.

בגד האדם מסמל את החול , החומריות – חיי היום יום. כאשר התורה מצווה אותנו לשים את הציצית על הבגד , היא באה לומר לנו שגם במקומות כאלו , גם במה שנראה לנו כדבר חומרי לחלוטין, עלינו למצוא את הדרך לרוחניות. דרישתה של התורה להניח את הציצית על הבגדים שנמצאים עלינו כל היום , באה לומר לנו כי עלינו לחיות את התורה בכל רגע ורגע במשך היום. אדם צריך לחיות את התורה לא רק בזמן שהוא מקיים את המצוות, אלא הזיקה והקשר לתורה צריך להיות תמידי , כמו שהבגד נמצא עלינו במשך כל היום. הציצית נמצאת על הבגד כדי לומר לאדם , תחיה את התורה באופן תמידי , כמו שהבגד נמצא על האדם כל היום באופן תמידי.

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב”ע פסגת זאב!

  פרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר לתלמיד יב"ע פסגת זאב!

  אריאל יצחקוב, תלמיד כיתה י' ושוחר בתוכנית, זכה בשבוע שעבר בפרס מצטיין בסיס טכני חיל האוויר בחיפה. כל הכבוד! >
  המשך לקריאה