מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת שמות-"וירא בסבלותם" / הרב שלמה קמחי, ראש ישיבת בני עקיבא אורות יהודה

פרשת שמות-”וירא בסבלותם” / הרב שלמה קמחי, ראש ישיבת בני עקיבא אורות יהודה

פרשת שמות-"וירא בסבלותם" / הרב שלמה קמחי, ראש ישיבת בני עקיבא אורות יהודה

בשבוע שעבר, נסעו תלמידי הישיבה לנתב"ג לקבל את פני ארי ורות שוורץ שבאו לישראל למספר ימים לטקסי שלושים לרצח בנם עזרא הי"ד.
השבוע השתתפנו בטקס בשמורת עו"ז וגאו"ן לזכרם של עזרא שוורץ והרב יעקב דון הי"ד.
ההשתתפות שלנו באירועי זיכרון אלו חיונית מאוד.

אנו למדים מרש"י בפרשת ויחי (בראשית פרק מז פס' כ"ח) "למה פרשה זו סתומה? לפי שכיוון שנפטר יעקב אבינו נסתמו עיניהם וליבם של ישראל מצרת השיעבוד".
בפרשה שלנו אנחנו רואים שהדבר הזה הוא לא מקרי אלא שהיתה כאן יד מכוונת של פרעה (שמות פרק ה' פס' ט') "תכבד העבודה על האנשים ויעשו בה ואל ישעו בדברי שקר".
גם הרמח"ל במסילת ישרים ב"מפסידי הזהירות" כותב שזוהי גם עצת היצר הרע. הוא גורם לנו להיות טרודים עד כדי כך שלא נוכל באמת להתרכז ולחשוב על מה שאנו רוצים, צריכים ועושים.
כאשר האדם טרוד מאוד, בין אם זו טרדה חיצונית בעבודת הפרך של פרעה, ובין אם זו טרדה פנימית של יצר הרע, זה סותם לו את העיניים ואת הלב, וזו תחילתה של גלות מצרים בפרשת ויחי.

לעומת זאת, אנו למדים מרש"י בפרשת שמות (שמות ב' י"א) על הפסוק "...ויגדל משה ויצא אל אחיו וירא בסבלותם" - "נתן עיניו ולבו להיות מיצר עליהם".
אנו רואים מכאן שתחילתה של הגאולה מתרחשת מתוך כך שאדם אחד מצליח לפתוח את העיניים ואת הלב בסימפטיה ובאמפטיה לסבל של אחיו.
גם בענייני תפילה כתוב בגמרא (יבמות ק"ה:) "המתפלל צריך שיתן עיניו למטה וליבו למעלה".
מסביר המהר"ל (נתיבות עולם , נתיב העבודה פרק ו' עמ' צב) שיהיו עיניו למטה כעבד לפני רבו שמבקש על צרכיו, ובו בזמן שיהיה ליבו למעלה שהוא משתוקק ומתאוה אל ה' להודות לו על כל מה שיש לו.
בעבודת התפילה יש לנו שתי מגמות הפוכות שאינן סותרות אלא משלימות. אנו צריכים תמיד לבקש ולהתחנן לפני ה' על מה שאין לנו - עיניו למטה,  ובאותה העת לשבח ולהלל ולהודות לה'
על כל מה שהוא נתן לנו בחסדו - ליבו למעלה. אדם הפותח את ליבו על אחיו, משתתף בסבלם ומתפלל עליהם מתוך פתחון הלב ופתיחת העיניים - מקרב את הגאולה.

לשמחתנו אנו ב"ה בתקופה שברור לנו מעבר לכל ספק שניתן לכנותה "ראשית צמיחת גאולתינו". דבר זה פותח את העיניים ופותח את הלב - "ותחזינה עינינו..."
יחד עם זאת, לצערנו אנו בתקופה של פיגועים רבים, וזה קורע את הלב וצורב את העיניים. אסור לנו להתפתות לסגור את העיניים. אנו חייבים להישאר עם עיניים פקוחות ולראות את סבלם של אחינו ואחיותינו שנפגעו לאחרונה ולשלם את המחיר של כאב הלב והעיניים. לדעתי, זוהי מטרת האויב: לגרום לנו להיכנס לשגרה של פיגועים ובכך לאטום את עינינו ואת ליבינו לאחינו בסבלם. דבר זה עלול ח"ו להפוך את תהליך הגאולה בו אנו נמצאים.
אסור לשכוח שהמפתח להמשך תהליך הגאולה הוא לעשות את מה שעשה משה "נתן עיניו וליבו להיות מיצר עליהם".

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה