מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת שמות - בניית חיי חברה / הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת שמות - בניית חיי חברה / הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת שמות - בניית חיי חברה / הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

עם פתיחת ספר שמות מתוודעים אנו למשה רבינו. נפגשים אנו בדמותו כילד וכנער וכן כאיש בוגר אשר גדל ויוצא אל אחיו. התורה , ממעטת לפרט ולספר, ובכל שמונים שנותיו הראשונות של משה בוחרת התורה להזכיר רק מספר מדוד מאוד של אירועים . כנראה שדווקא הם הנם עומק דמותו של משה. "ויגדל משה ויצא אל אחיו וירא איש מצרי מכה איש עברי" ומשה מצילו. לאחר מכן איש עברי מכה איש עברי ומשה מתערב להצילו ולבסוף הרועים המגרשים את בנות יתרו ומשה מסייען. מדוע דווקא מאורעות אלו מפורטים בפנינו.

ועוד מצינו כי לאחר שמשה מסרב לקבל שליחותו ורבש"ע מבטיחו שיהיה עימו, מסיים משה "שלח נא ביד תשלח" ומבאר רש"י - שלח ביד אהרון שאתה רגיל לשלוח עימו - ומסבירים חז"ל כי משה חשש כי מינויו לשליח יתכן ויצור הרגשה קלה של פגיעה באחיו הגדול שלא נבחר  והיה מוכן לוותר על כל השליחות כדי שלא יקרה דבר זה.
קו עדין ומיוחד חורז את כל פעולותיו של משה - הרגישות לזולת, ההבנה שכל אידאל גדול ככל שיהיה אם לא יהיה מתוך תכונה של של עדינות   של אהבה ושלום - לא יוכל להתממש .
טבעו של משה הוא להגן על החלש, אינו יכול לראות בסבלו של המוכה, של הדחוי ואפילו אם רגש הפגיעה דק הוא - מעדיף משה לעצור את כל תהליך הגאולה ובלבד שלא יתהוה   ע"י אלימות או פגיעה ח"ו .
 נדמה כי בימים אלו בהם נפגשים אנו בארועים של חוסר רגישות ואנושיות , באלימות ובהתלהמות - עלינו ללמוד בפתיחת הספר כי תפארת גאולתינו - בבקשת הטוב והאוהב , הרגיש והמתחשב.
ואף בישיבתנו, מרימים אנו ב"ה דגל חינוכי זה בבניית חיי חברה של תרומה ונתינה, עזרה וחסד לקיים בנו "בקש שלום ורודפיהו" בכל דרכינו.
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  אנו גאים לברך את המנהלים, המנהלות, צוותי ההוראה, הלוגיסטיקה, התלמידים והתלמידות בישיבות והאולפנות שזכו באותות הצטיינות במגוון תחומים >
  המשך לקריאה
 • 107 שנים אחרי ”מסע המושבות” - האולפנות ממשיכות את המסע

  107 שנים אחרי "מסע המושבות" - האולפנות ממשיכות את המסע

  מסע המושבות - אז והיום ואנחנו. 150 בנות מ-8 אולפנות יצאו למסע של יומיים ברמת הנדיב, זכרון יעקב, מרחביה, כפר תבור, ראש פינה וחצור הגלילית.
  המשך לקריאה
 • ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס ”חמד וחסד” של החמ”ד

  ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס "חמד וחסד" של החמ"ד

  צוות הישיבה והתלמידים זכו בפרס על ארגון והפקת חתונות לזוגות מעוטי יכולת
  המשך לקריאה