מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת שמות - בניית חיי חברה / הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת שמות - בניית חיי חברה / הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

פרשת שמות - בניית חיי חברה / הרב מאיר טויבר ראש ישיבת בני עקיבא נתיב מאיר

עם פתיחת ספר שמות מתוודעים אנו למשה רבינו. נפגשים אנו בדמותו כילד וכנער וכן כאיש בוגר אשר גדל ויוצא אל אחיו. התורה , ממעטת לפרט ולספר, ובכל שמונים שנותיו הראשונות של משה בוחרת התורה להזכיר רק מספר מדוד מאוד של אירועים . כנראה שדווקא הם הנם עומק דמותו של משה. "ויגדל משה ויצא אל אחיו וירא איש מצרי מכה איש עברי" ומשה מצילו. לאחר מכן איש עברי מכה איש עברי ומשה מתערב להצילו ולבסוף הרועים המגרשים את בנות יתרו ומשה מסייען. מדוע דווקא מאורעות אלו מפורטים בפנינו.

ועוד מצינו כי לאחר שמשה מסרב לקבל שליחותו ורבש"ע מבטיחו שיהיה עימו, מסיים משה "שלח נא ביד תשלח" ומבאר רש"י - שלח ביד אהרון שאתה רגיל לשלוח עימו - ומסבירים חז"ל כי משה חשש כי מינויו לשליח יתכן ויצור הרגשה קלה של פגיעה באחיו הגדול שלא נבחר  והיה מוכן לוותר על כל השליחות כדי שלא יקרה דבר זה.
קו עדין ומיוחד חורז את כל פעולותיו של משה - הרגישות לזולת, ההבנה שכל אידאל גדול ככל שיהיה אם לא יהיה מתוך תכונה של של עדינות   של אהבה ושלום - לא יוכל להתממש .
טבעו של משה הוא להגן על החלש, אינו יכול לראות בסבלו של המוכה, של הדחוי ואפילו אם רגש הפגיעה דק הוא - מעדיף משה לעצור את כל תהליך הגאולה ובלבד שלא יתהוה   ע"י אלימות או פגיעה ח"ו .
 נדמה כי בימים אלו בהם נפגשים אנו בארועים של חוסר רגישות ואנושיות , באלימות ובהתלהמות - עלינו ללמוד בפתיחת הספר כי תפארת גאולתינו - בבקשת הטוב והאוהב , הרגיש והמתחשב.
ואף בישיבתנו, מרימים אנו ב"ה דגל חינוכי זה בבניית חיי חברה של תרומה ונתינה, עזרה וחסד לקיים בנו "בקש שלום ורודפיהו" בכל דרכינו.
 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת ”לפיד תורת נחום” במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  לא מפקירים גיבור: תלמידי ישיבת "לפיד תורת נחום" במודיעין מתגייסים למען לניצול הפיגוע ביבנה

  תלמידי הישיבה התגייסו לעזור לניב נחימה, שנפצע אנוש בפיגוע, מתקשה לחזור לעבודה ומצבו הכלכלי של משפחתו ברוכת הילדים הורע מאד. צפו >
  המשך לקריאה
 • כנפי רוח גיליון 17

  כנפי רוח גיליון 17

  ועידת ישיבות ואולפנות בני עקיבא הראשונה לכבוד שמונים שנות חינוך ערכי
  המשך לקריאה
 • מנצחים, בעזרת הרוח

  מנצחים, בעזרת הרוח

  תלמידי ישיבת בני עקיבא אדר"ת בבת ים פגשו ספורטאים נכים ולמדו מהם שאין מגבלה גופנית העומדת בפני כוחות של אמונה ורצון.
  המשך לקריאה