מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

הקב"ה נגלה למשה רבנו בלבת אש מתוך הסנה. הגילוי היה בהר חורב. בעוד מספר חודשים יעמדו כל בני ישראל בתחתית הר חורב ויסתכלו על ההר כאשר הוא בוער כולו באש. אך כרגע הגילוי הוא אינטימי, בצניעות ביחידות. בגילוי זה מכין הקב"ה את המנהיג המיועד שיביא את כל עם ישראל אל מרגלות הר סיני. את המנהיג אין צורך להרשים באירוע מפעם, אלא להכינו בעומק.
הגילוי נעשה מתוך שיח פשוט, כי הקב"ה מזדהה עם כאבו של עם ישראל ומתגלה ממקום שפוף ונמוך. הסנה הוא שיח מאכל, אך הוא מאכל של שעת הדחק (הסנה מזוהה עם הפטל הקדוש. שיח זה שאנו אוכלים מפירותיו בזמן טיולים). בחז"ל אנו שומעים: "ענבי הגפן בענבי הגפן וענבי הסנה בענבי הסנה" הקב"ה מתגלה כבורא פרי הפטל ולא כבורא פרי הגפן. בעתיד נזכיר את יציאת מצרים על כוס יין מלא, אך כעת דרושה ענווה והזדהות – כוס פטל מתאימה יותר.
כך הקב"ה מלמד אותנו פרק בענווה, ואנו לומדים שאף על פי שנבחרנו להיות לו סגולה מכל העמים, עלינו להיות ענווים, ביישנים וגומלי חסדים.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה