מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

הקב"ה נגלה למשה רבנו בלבת אש מתוך הסנה. הגילוי היה בהר חורב. בעוד מספר חודשים יעמדו כל בני ישראל בתחתית הר חורב ויסתכלו על ההר כאשר הוא בוער כולו באש. אך כרגע הגילוי הוא אינטימי, בצניעות ביחידות. בגילוי זה מכין הקב"ה את המנהיג המיועד שיביא את כל עם ישראל אל מרגלות הר סיני. את המנהיג אין צורך להרשים באירוע מפעם, אלא להכינו בעומק.
הגילוי נעשה מתוך שיח פשוט, כי הקב"ה מזדהה עם כאבו של עם ישראל ומתגלה ממקום שפוף ונמוך. הסנה הוא שיח מאכל, אך הוא מאכל של שעת הדחק (הסנה מזוהה עם הפטל הקדוש. שיח זה שאנו אוכלים מפירותיו בזמן טיולים). בחז"ל אנו שומעים: "ענבי הגפן בענבי הגפן וענבי הסנה בענבי הסנה" הקב"ה מתגלה כבורא פרי הפטל ולא כבורא פרי הגפן. בעתיד נזכיר את יציאת מצרים על כוס יין מלא, אך כעת דרושה ענווה והזדהות – כוס פטל מתאימה יותר.
כך הקב"ה מלמד אותנו פרק בענווה, ואנו לומדים שאף על פי שנבחרנו להיות לו סגולה מכל העמים, עלינו להיות ענווים, ביישנים וגומלי חסדים.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  אנו גאים לברך את המנהלים, המנהלות, צוותי ההוראה, הלוגיסטיקה, התלמידים והתלמידות בישיבות והאולפנות שזכו באותות הצטיינות במגוון תחומים >
  המשך לקריאה
 • 107 שנים אחרי ”מסע המושבות” - האולפנות ממשיכות את המסע

  107 שנים אחרי "מסע המושבות" - האולפנות ממשיכות את המסע

  מסע המושבות - אז והיום ואנחנו. 150 בנות מ-8 אולפנות יצאו למסע של יומיים ברמת הנדיב, זכרון יעקב, מרחביה, כפר תבור, ראש פינה וחצור הגלילית.
  המשך לקריאה
 • ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס ”חמד וחסד” של החמ”ד

  ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס "חמד וחסד" של החמ"ד

  צוות הישיבה והתלמידים זכו בפרס על ארגון והפקת חתונות לזוגות מעוטי יכולת
  המשך לקריאה