מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

פרשת שמות - מר פטל /הרב זיק

הקב"ה נגלה למשה רבנו בלבת אש מתוך הסנה. הגילוי היה בהר חורב. בעוד מספר חודשים יעמדו כל בני ישראל בתחתית הר חורב ויסתכלו על ההר כאשר הוא בוער כולו באש. אך כרגע הגילוי הוא אינטימי, בצניעות ביחידות. בגילוי זה מכין הקב"ה את המנהיג המיועד שיביא את כל עם ישראל אל מרגלות הר סיני. את המנהיג אין צורך להרשים באירוע מפעם, אלא להכינו בעומק.
הגילוי נעשה מתוך שיח פשוט, כי הקב"ה מזדהה עם כאבו של עם ישראל ומתגלה ממקום שפוף ונמוך. הסנה הוא שיח מאכל, אך הוא מאכל של שעת הדחק (הסנה מזוהה עם הפטל הקדוש. שיח זה שאנו אוכלים מפירותיו בזמן טיולים). בחז"ל אנו שומעים: "ענבי הגפן בענבי הגפן וענבי הסנה בענבי הסנה" הקב"ה מתגלה כבורא פרי הפטל ולא כבורא פרי הגפן. בעתיד נזכיר את יציאת מצרים על כוס יין מלא, אך כעת דרושה ענווה והזדהות – כוס פטל מתאימה יותר.
כך הקב"ה מלמד אותנו פרק בענווה, ואנו לומדים שאף על פי שנבחרנו להיות לו סגולה מכל העמים, עלינו להיות ענווים, ביישנים וגומלי חסדים.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה

  שפע של תובנות ועצות על אתגרי החינוך בימי הקורונה! ראיון של ראש מנהל החינוך, הרב ד"ר יונה גודמן, בכאן מורשת. האזינו >
  המשך לקריאה
 • אגרת להורים

  אגרת להורים

  אגרת להורים בעניין תשלומי ההורים למוסדות החינוך >
  המשך לקריאה
 • שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  שיר של יום: סרטונים מתעדכנים בתקופת הקורונה

  בכל יום אנחנו מעלים 3 סרטונים ב-3 נושאים שונים על מנת להמשיך בחווית הלימוד ככל הניתן, לשמור על קשר ולחזק את התלמידים וההורים! מוזמנים להיכנס ולצפות >
  המשך לקריאה