מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת תזריע-מצורע- "ביחד אל האור"/ הרב עמי צברי

פרשת תזריע-מצורע- ”ביחד אל האור”/ הרב עמי צברי

פרשת תזריע-מצורע- "ביחד אל האור"/ הרב עמי צברי

לא הספקנו לסיים את חופשת הפסח וכבר קפצו עלינו ימים של "אור" ושל "יזכור".
יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון לחיילי צה"ל, יום העצמאות, ל"ג בעומר ויום שחרור ירושלים, כשבסוף ה-49 יום (לאחר ספירת העומר), מאיר לו חג השבועות שבא לסיים תקופה זו.
לימים אלו משמעות גדולה וחשובה במיוחד בדור שלנו, דור שמנסה לשוב ולחוות חיים נורמאליים, אך אנו כבר מבינים שלעם היהודי אין אפשרות לחיות חיים כאלה, אנו חיים בדור שבו ממשיכים והולכים ונבנים דברים מדהימים במדינתנו הקטנה, ומי שיצא בחג הפסח האחרון לכבישים (נתקע בפקקים...) שם לב לפיתוח בתשתיות, במבנים, בשכונות ובפארקים ועוד.
אבל זהו דור שצריך לקבל על עצמו גם (אולי בעיקר) את השינויים הרוחניים והערכיים שנובעים מהקמת מדינה משל עצמנו, שלטון יהודי דמוקרטי עצמאי הדורש מאתנו דברים שבכ-2,000 שנות גולה לא פגשנו. המדינה היא כמו האדם. יש את הגוף שב"ה הולך ומתפתח , ויש את הנשמה שצריך להכניס בתוך הגוף. וזאת ע"י ערכים ותוכן של קודש וקדושה בכל תחומי החיים.
לפני דור חיו ועדיין, ב"ה, חיים ביננו יהודים פשוטים שבמו ידיהם הניחו את התשתית למה ואיך שאנחנו חיים היום.
הם הבינו כי ביום העצמאות, זהו יום שבו צריך להודות, להלל, לשבח ולהכניס חגיגיות מיוחדת. הם הכירו בצורך להודות ולומר תודה. לאו דוקא מתוך כורח, אלא מתוך צורך פנימי להודות על ה'יש' החדש שה' זיכה אותנו להיות שותפים פעילים ביסודו ובחידושו (וגם להמשיך ולהתפלל על מה שעדיין אין). חלקם כלל לא היה דתי ולכאורה העדיפו את יום העצמאות אף על יום כיפורים ופסח, אך בהבנתם התמימה כשייכים לדור התקומה, הם הבינו שהם חיים בדור מיוחד, ומעבר להודאה להקב"ה, היה צורך להבין שחג זה צריך לחבר בין ישן לחדש, בין בית הכנסת והתפילה למציאות החדשה  שאנו חיים בה כבר 67 שנים, בבחינת "על נסיך שבכל יום עמנו".
בפרשת תזריע מצורע, אנו נפגשים בעניינים שאנו איננו בקיאים בהם כל כך, ענייני טומאה וטהרה. רבות נכתב על הקשר שבין המחלות החיצוניות כגון צרעת הגוף ובין נפש האדם. כבר בתורה נלמד כי יש קשר הדוק ביניהם, ולחלק מן המחלות יש תשובה רפואית-רוחנית ולא רק תרופות דרך הפה (קונבנציונאליות). ואנחנו יודעים ומכירים שלצד הרוחני יש השפעה רבה על הצד הגופני-פיסי הן בריפוי והן להיפך, למרות שלא תמיד אנחנו יודעים איך זה עובד.
הרמב"ם פוסק להלכה: "מה שקראתו תורה בשם צרעת...אינו ממנהגו של עולם, אלא אות נפלא היה בישראל, כדי להזהירו מלשון הרע, שהמספר לשון הרע - משתנה קורות ביתו ומשתנים הבגדים שעליו, ואם עמד ברשעו משתנה עורו" (רמב"ם, הל' טומאת צרעת פרק ט"ז הלכה י'). הרמב"ם כרב גדול ואישיות רוחנית וגם כרופא מבין כי מי שמתמיד בלשון הרע דבר זה משפיע על כל הסביבה שלו מביתו, בגדיו ועורו, ועד לאורח חייו. ואין זו מחלה רגילה שהמשחה והכדורים יכולים לה.
בדרך כלל בימים אלו, כשאנו מדברים על מדינת ישראל, הקשר לשואה, זיכרון הנופלים וכל הקשור בכך, אנו נוטים לדבר על דברים גדולים ונשגבים, על כל מיני עניינים אחרים וגדולים. אולם, דווקא ביום העצמאות זה, אני רוצה להזכיר שהעיקר לימינו אנו לענ"ד במדינתנו הוא הקשר והאחריות שלנו אחד לשני - דוקא בימים אלו שאנחנו מתחילים ללמוד את 'פרקי אבות'. מסכת זו היא היחידה בכל ששה סדרי משנה שאין בה אפילו הלכה אחת ! – אלא היא כולה דברי הדרכה, דרך ארץ הליכות ומוסר. ותקנו חכמים לומר וללמוד מסכת זו דוקא בימים אלו שבין פסח לשבועות, (בין היתר) כדי להקדים דרך ארץ לתורה (חג שבועות). ובתוך ימים אלו יש לנו את 'חגי הגאולה' (יום העצמאות ויום ירושלים).
זה המבחן המרכזי בקיומה של המדינה - ה'ביחד' והערבות ההדדית, "הדברים הקטנים" שביננו. היכולת שלנו להתחשב, לוותר, לאהוב, להיות אכפתיים האחד לשני . בעיקר חיבור חברתי. - לא לדבר לשון הרע ורכילות, ולהבין שכמו שקיומו של גוף האדם תלוי לא רק ברפואה מודרנית ככל שתהיה, אלא גם בעיקר בנפש האדם, כך גם קיומה של המדינה.
כאנשי חינוך, אנו נשתדל בתקופה זאת להבליט את הצורך החברתי, אישי וערכי כבסיס לקיומה של מדינה חזקה ומשפיעה המגשימה את ייעודה בעולם. וכן בתקופה האחרונה של שנת הלימודים העמוס בבחינות , מבדקים וכד' וכן בפעילות ערכית-חברתית. בתקופה זו להבליט את ה'ביחד', החיבור והקישור האישי החברתי והקהילתי כחלק מהחיבור הכללי לעם ישראל.
ואז כולנו יחד נחזור לאורות של מעמד הר סיני בו עמדנו כולנו איש אחד בלב אחד- ובע"ה נמשיך כולנו קדימה להפיץ את האור הגדול !

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • ראש הממשלה ושר האוצר הצילו את החינוך הדתי

  ראש הממשלה ושר האוצר הצילו את החינוך הדתי

  מנכ"ל רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא מברך על אישור התקציב שיאפשר המשך פעילות מוסדות החינוך ומודה לראש הממשלה ולשרי האוצר והחינוך
  המשך לקריאה