מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת "וארא"- למה ירד פרעה ליאור כל בוקר?/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנ"ך, אולפנת בני עקיבא צפירה

פרשת ”וארא”- למה ירד פרעה ליאור כל בוקר?/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנ”ך, אולפנת בני עקיבא צפירה

פרשת "וארא"- למה ירד פרעה ליאור כל בוקר?/ מנחם אדלשטיין, מורה לתנ"ך, אולפנת בני עקיבא צפירה

תשובת רש"י המדרשית הידועה: הוא יצא להיפנות, בהחשיבו עצמו כאל, לא יתכן שיזדקק לשירותים כאחד האדם. וניתן להקשות: האם ראוי שאל יאכל?! ולכן עליו להסתיר גם זאת. אבל פרשני הפשט מצאו הסברים על דרך הפשט.  ראב"ע: ש"מנהג מלך מצרים עד היום לצאת בתמוז ואב, כי אז יגדל היאור, לראות כמה מעלות (מדרגות) עלה". אך מי אמר, שהמכות החלו בחודשים אלו?  חזקוני: "כדרך בני אדם המשכימים בבוקר על שפת הנהר, ורוחצים מממי הנהר להאיר עיניהם. ד"א: הנה יוצא המיימה לטייל ולצוד שם עופות ע"י נץ שנושא על ידו כשאר מלכים".  וכן "דעת מקרא": "דרכו של פרעה הייתה לטייל בבוקר על שפת היאור, ולהסתכל במים, והוא מתענוגות המלכים. ואפשר שהיה פרעה יורד לרחוץ על שפת היאור, כדרך שרחצה בתו".  רשב"ם: "כדרך השרים לטייל בבוקר, ולרכב אנה ואנה".     אברבנאל: "הוא יצא ליאור בדרך הטיול להנהגת הבריות להרגיל התנועה בבוקר קודם האכילה, כדי לחמם את הגוף (התעמלות בוקר). וכל שכן (טוב להתעמל) על שפת היאור, שראיית המים תועיל לראות העיניים  ולזככם". ומוסיף בשם אבן כספי, שפעמיים בשבוע המלך עם פמלייתו יצאו למגרש ספורט למשחקי כדור.
קשה לקבל הסברים כאלו, כי לא סביר שהתורה, שלמילותיה יש מסר משמעותי, מציינת את  יציאתו  ליאור, רק כדי ללמדנו על בילויי המלך. למה זה חשוב ?  לא מצאתי הסבר, למה הקב"ה שלחו דווקא למקומות בילויו?  ואולי ניתן להעלות סברות סבירות, להסברת העניין. ואכן אסביר להלן מדוע נשלח משה בעיתוי ובמקום זה. ואתחיל בדברי רש"ר הירש: "יאור זה הוא אומנם מקור כל קיומה  של ארץ מצרים...,בחסדי אילי היאור היו תלויים קיומה של המדינה. לא פלא, אם מלכה הביא אליו את קורבן הערצתו, בוקר בוקר". אבל עפ"י פירוש "דעת סופרים" פרעה לא הלך לעבוד אלילים, אלא לדבריו: "ליציאת פרעה ליאור בבוקר הייתה מטרה מיוחדת, שהייתה קשורה בטענת פרעה, שהוא יצור עליון (כדברי רש"י). פרעה כנראה היה הראשון שהמציא את המחשבה, שאדם יוכל להיות אליל... .כמה מן האזהרות על המכות דווקא באותה שעה, כדי לרמז לפרעה, שידוע למשה סוד יציאתו".  עפ"י דעה נוספת הידועה לי, פרעה יצא בבקרים ל"מפגש פסגה" של שלושת האלים המרכזיים של מצרים: פרעה, היאור, והשמש הזורחת בבוקר. משה מגיע למפגש זה, כדי להוכיח לפרעה, בעזרת המכות, מיהו האל החזק באמת. אל זה, לא רק מגלה למשה את סוד מקום המפגש, אלא גם מכה את האלילים עצמם, העומדים חסרי אונים מולו.      

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה