מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

קליטת פליטי שואה בישיבת בני עקיבא כפר הרוא"ה

קליטת פליטי שואה בישיבת בני עקיבא כפר הרוא”ה

קליטת פליטי שואה בישיבת בני עקיבא כפר הרוא"ה

 

יצחק הלוי / הפליט הקטן

 

בודד הוא עומד לו . ראשו הקטן נשען על גופו הצנום,  ידיו רזות ולמראית עין - ילד,  אך למעשה - בן-אדם רציני,  בעל השקפות עמוקות.  הרבה ראה והכיר בימי ילדותו.

בטרנסדניסטריה רצחו לעיניו את הוריו,  אחר כך נתגלגל בארצות שונות בתנאים קשים, עד שלבסוף הגיע לארץ-ישראל.  איננו עוד ילד,  הוא איש במלא מובן המלה.  אנחנו,  בני נוער שהתחנכנו בתנאים נורמליים,  לא מבינים אותו,  ולכן סגור הוא בתוך עצמו.

הנך עומד על ידו ותוהה,  מה אשם ילד זה שגזלו ממנו את ילדותו;  שבגיל כה צעיר נעשה אחראי לעצמו.

תפקיד קשה ואחראי לקחה על עצמה הישיבה בחנוך הילד הזה.  התצליח בשליחותה?

כלנו חייבים לדעת במה זכינו שלא ידענו את כל הנוראות ההם.  שיש לנו בית,  ואנשים קרובים ויקרים דואגים לנו.  ואחרי שנווכח שלא בצדקתנו שלונו, נצטרך לעשות הכל כדי לקרב את הילדים האלה ולשכנע אותם כי אתם אנו בצרתם,  שקרובים אנחנו להם , וכשם שאחים אנחנו בצרה כך נהיה אחים לשמחה בתקומת העם ובבנין הארץ.

 

אברהם שילר / על היחס לחברים העולים

ימים הגיעונו , ימי זעם נוראים , אשר כמותם לא ידענו מאז נחרב בית המקדש.  עלה הכורת בגרזנו על חלק גדול מעם ישראל.  על הישוב העברי הוטל תפקיד גדול ואחראי: לקלוט רבבות אחים אהובים,  שרידי חרב הגולה.  גם אנו נתנו את ידינו לזה,  הישיבה קלטה נוער עולה מיוצאי פולניה,  טורקיה,  ספרד ורומניא,  וטפלה במדה ידועה בעולי תימן האחרונים.  יש לדעת כי כיון שאין החברים העולים חדורים אהבת תורה ויראת שמים בכל לבם ונפשם,  לכן צריך לנהוג זהירות מרובה ביחסנו אליהם.  לא להעליבם ולא לזלזל בהם.  אדרבה , יש לקרב אותם ולנהוג בהם כבוד על עמדתם האיתנה בחוץ לארץ כנגד ההתבוללות.  יש לראותם אחים לצרה ולשמחה.

 

כל המכנה את אחד הנערים האלה בשם מקום מוצאו "טורקי" או "סורי", הריהו מעליב ומצער אותו.  לפני שבועות מספר היה עדיין בארץ לא לא,  בגלות, מושפל ומדוכא עד עפר,  ויחס זה מציג אותו כנבדל ושונה מכלנו;  מרגיש הוא את עצמו בודד בין זרים. בשעה שחבר הישיבה מעלה על פיו דברי הבל אלה אינו מעלה על לבו את הרגשת הכאב של הנער העולה.

אל לנו להגיב על כל דבר קטן שבקטנים . אין להתרגז אם נער אחד עשה מעשה בלתי הוגן.  צריכים להתחשב בזה שהנער הזה לא קבל חינוך נורמלי ומסודר,  יש ללמד עליו זכות אפילו במקרה שאין הוא צודק כל כך.

יהי רצון מלפני החברים,  שישנו מדרכם זאת שבחרו להם,  ואלפים מאחינו ינהרו אלינו, למקומות הדתיים,  ונקדש שם שמים ושם ישראל.

 

דוד מבצרי / העולים החדשים בישיבה

רבים מחברי הישיבה תמהו ודאי על השמועה שיבוא לישיבה נוער-עולה,  ואמרו:  הכדאי לטפל בנוער הזה? מוטב אולי שנטפל בנוער הארצי-ישראלי,  ההולך לטמיון,  ואפשר עוד להצילו ולקרבו לתורה.  מבחינה אחת אולי צדקו האומרים כך,  כי הם טוענים,  שאנו איננו מכירים את הנוער הזה,  את מידותיו,  ואת דרכיו,  ויתכן שישפיע לרעה על הישיבה.  זהו צד אחד של המטבע.  אבל מבחינה שניה,  מוכרחים אנו לטפל בנוער הזה.  כי כשאנו משקיפים מראש-הגבעה על פני הסביבה:  מזרחית - "גבעת-חיים" "עין החורש",  דרומית - "מעברות",  וכן לשאר הנקודות מסביבנו ואנו רואים שכולם קלטו נוער-עולה,  ומחנכים אותו,  לכפירה בדת ובקדשי ישראל,  אין אנו יכולים לשבת בחבוק-ידים ולשקוט על שמרינו.  האמנם רק הם יקלטו נוער-עולה,  ואנחנו,  לא? - אנחנו מחויבים לקלוט נוער, על-אף כל הקשיים.  להצטופף יותר,  לותר על נוחיות,  וכו', ואף אם הדבר פוגע קשה בישיבה,  אנחנו מוכרחים ללכת בדרך זאת.  כי זאת צריכה להיות דרכו של חבר העוסק בתורה:  לא די בזה שהוא בא לשוד בישיבה,  אלא עליו מוטל גם התפקיד,  למשוך אחריו זרם של חברים,  שיעסקו בתורה ובעבודה.

 

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  מיזם ייחודי: בני ה-13 התגייסו לעזרת הורים עובדים

  עברי הרשקוביץ מישיבת בני עקיבא חדרה יצא ביוזמה שתאפשר לנערים לסייע להורים להשלים פערים שנוצרו בעבודה בזמן משבר הקורונה >
  המשך לקריאה
 • גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  גאון המתמטיקה בן ה-17 שהפך ללהיט בימי הקורונה

  צור דולב, בתלמיד כיתה יא' בישיבת בני עקיבא בקרני שומרון, סטודנט לתואר ראשון במתמטיקה ופיזיקה וחבר נבחרת ישראל במתמטיקה, ניצל את ימי הקורונה להקים דף יוטיוב פופולרי >
  המשך לקריאה