מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

קריאה לתשובה משפחתית - הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי

קריאה לתשובה משפחתית - הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי

קריאה לתשובה משפחתית - הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי

בעלי המוסר לימדו אותנו, כי לעתים קיימת בעיה מובנית בתוך תהליך התשובה. תהליך התשובה אמור לסייע לאדם לבחון מחדש את הרגליו, אך בפועל רבים רכשו לעצמם הרגל לגבי בחירת התחומים שבהם הם מנסים לעשות תשובה. כך, תחומים מסוימים נבחנים כל העת, ואחרים נשכחים בקביעות. למשל, רבים בוחנים את אופן קיום המצוות שלהם בתחום של 'בן אדם למקום', אך אינם מעלים בדעתם לבחון תחומי חיים חיוניים אחרים.

נוכח מצב זה, נדמה כי יש צורך לחזור בתשובה (גם) ביחס לאופן שבו אנו חוזרים בתשובה. בין השאר, אחד התחומים שבו אנו נוטים לשכוח את הצורך בעשיית חשבון נפש הוא ביחס למשפחתנו. בתקופת הימים הנוראים, משקיעים רבים מאתנו מחשבה בבחינת עולמם האישי, אך שוכחים לבחון האם נדרשת "תשובה" בכל הקשור לעולמם המשפחתי.

את התשובה המשפחתית הרצויה ניתן למקד בשני תחומים עיקריים לפחות: ראשית, יש לשבת בנחת ולבחון בנפרד את אופי היחסים שלנו עם כל ילד או ילדה במשפחה; יש לראות מה מאפיין אותם, ומה היינו רוצים לשנות לקראת השנה הבאה. ביחס לילד אחד, אולי נרצה לחזק את הבנתו עד כמה הוא מוכשר ומחונך, כדי לחזק את הדימוי העצמי שלו. ביחס לילדה אחרת, נחליט להשקיע פעם בשבוע זמן איכות, כדי להעמיק את הקשר שלנו עם עולמה הסוער, וביחס לנער שלישי נרצה לחשוב כיצד ניתן, בעדינות, להעצים את עולמו הרוחני-תורני. יודגש שאין הכוונה ל"עבירות" שאנו נוטים לעשות ביחסינו עם כל ילד, או בבעיות קשות שלהם, אלא ברצון טבעי לעצור, בימים אלו של סוף שנה, ולבחון את צרכיו של כל ילד, את הנדרש מאתנו ביחסנו אליו ואת הטעון שיפור בצמיחתנו המשותפת.

המישור השני בו ראוי לעשות חשבון נפש משפחתי הוא לגבי סולם הערכים של המשפחה. לכל משפחה יש אופי משלה: יש משפחה בעלת אופי מוזיקלי, בה כל ילד מנגן בכלי נגינה, וסעודות השבת הן מופע מרהיב של שירה בקולות שונים; משפחה אחרת ידועה כחובבת מושבעת של טיולים בארץ. כל ילד הוא 'מגדיר צמחים' מהלך, וכל חופשה מוקדשת לשינה באוהלים באפיק של נחל כלשהו. יש, כמובן, משפחות בעלות אופי רוחני בולט; משפחה אחת ידועה כמשפחה מלאת שמחת חיים, ואחרת כמשפחה שכולה עשיית חסד, וכן על זו הדרך.

בפתחה של שנה החדשה ראוי, אפוא, לעשות גם "חשבון נפש משפחתי" כדי לבחון מחדש את הערכים שמאפיינים את משפחתנו. ראוי להגדיר מחדש מה באמת חשוב לנו, ולראות האם אנו אכן חיים ערך זה ומחנכים אליו. אפילו מכשיר ה-GPS לא יוביל אותך ליעד אם לא הגדרת אותו במדויק. כך גם המשפחה כולה: היא תתקשה לחיות על פי ערכים ותפיסות חיים אם לא נקדיש להם מחשבה, ונעמול במודע על הטמעתם בחיי היום-יום. באחת, אם הילד שלכם יישאל מה מאפיין את משפחתו, איזו תשובה הייתם שמחים לשמוע מפיו? ואיזו תשובה הוא ייתן בפועל?

סוף דבר: ימיה האחרונים של שנה ותחילתה של שנה חדשה עשויים בע"ה להיות תקופה מדהימה של התחדשות וצמיחה, הן בנוגע ליחסינו כלפי כל ילד וילד, והן בבחינה מחודשת של ערכי המשפחה כולה.

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • כנס מתמטיקה מקוון - הרצאה ראשונה: ”המפתח להצלחה במתמטיקה”

  כנס מתמטיקה מקוון - הרצאה ראשונה: "המפתח להצלחה במתמטיקה"

  ד"ר ילנה פורטנוי נאמן מיינדסט מתמטי - המפתח להצלחה במתמטיקה. צפו >
  המשך לקריאה