מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

רעיון קצר לפרשת תולדות /הרב ניר שקורי, סגן ראש הישיבה ומנהל התיכון ישיבות בנ"ע השומרון והליכות עולם

רעיון קצר לפרשת תולדות /הרב ניר שקורי, סגן ראש הישיבה ומנהל התיכון ישיבות בנ”ע השומרון והליכות עולם

רעיון קצר לפרשת תולדות /הרב ניר שקורי, סגן ראש הישיבה ומנהל התיכון ישיבות בנ"ע השומרון והליכות עולם

כאשר מתעייף עשיו מן  הציד, כאשר הוא חוזר עייף לביתו מיום עמוס של לכידת וצידת חיות, הוא מוצא את עצמו רעב, מהי המשמעות של רעב זה וכי זהו היום היחידי בו מצא את עצמו עשיו רעב?
ואף יותר מכך האם התגלגלותה של הבכורה הנכספת הגיע אל יעקב אבינו ע"ה רק מחמת רעבונו של עשיו האם לא היה עדיף למחולל המציאות ליצור טקס רב רושם של כניעת עשיו ליעקב ומתוך כך העברת הבכורה?
אלא יש לבאר עפ"י ר בחיי- "מכרה כיום את בכורתך לי" מציאות הרעב אינה העילה למעבר הבכורה אל יעקב אלא הרצון של עשיו לכך ש"היום" יפתרו מצוקותיו. עשיו אינו מעונין לחכות הוא רוצה עכשיו ויהא המחיר אשר יהא תמורת שובע רגעי הוא מוכר את בכורתו אשר לעומת רעבונו הינה חסרת משמעות. מציאות זו רמוזה אף בשמו כפי שעומד עליה הרש"ר הירש, עשיו מלשון עשוי, הכול נעשה כבר ואין דבר ששווה להמתין עבורו. עשיו מתמצת זו באומרו "ולמה זה לי בכורה" הוא אינו מסוגל למצוא ולו טיעון אחד על תפקידה החשוב של הבכורה ולו העניין הממוני שבזכות הבכורה הוא יורש כפליים.
לא כן יעקב אבינו, ע"ה יעקב מוכן להתעכב עבור רחל שנים רבות, הוא נאבק עם המלאך אך ממשיך לצלוע. לאחר החלום הוא ממתין לעשיו אחיו עד שיאחז ברגשי שלום ואז פונה אליו גדוש במתנות.
לכן יש ליעקב גם את שמו מלא הגבורה "ישראל" להיות מנהיג העולם צריך כח שררה כזה שאיננו מתפתה בקלות לוותר על השאיפות והחלומות ועל היעוד הגדול אשר ה' מיעד לו.
אף אנו, בני יעקב מצווים לאחוז בנצח עד אשר יתקיים בנו "לא יעקב יאמר עוד שמך כי אם ישראל כי שרית עם אלוקים ועם אנשים ותוכל"

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • זוכרים ולומדים

  זוכרים ולומדים

  תלמידי כיתה ז' בישיבת בני עקיבא חץ קיימו אזכרה ושיעור לזכרו של הרב רזיאל שבח הי"ד.
  המשך לקריאה
 • אלוף המורים

  אלוף המורים

  המורה ידידיה צונץ מישיבת בני עקיבא "נתיבות חיים" בפסגת זאב, זכה בתואר מורה מצטיין ארצי בתחום החנ"ג .
  המשך לקריאה