מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

רעיון קצר לפרשת תולדות /הרב ניר שקורי, סגן ראש הישיבה ומנהל התיכון ישיבות בנ"ע השומרון והליכות עולם

רעיון קצר לפרשת תולדות /הרב ניר שקורי, סגן ראש הישיבה ומנהל התיכון ישיבות בנ”ע השומרון והליכות עולם

רעיון קצר לפרשת תולדות /הרב ניר שקורי, סגן ראש הישיבה ומנהל התיכון ישיבות בנ"ע השומרון והליכות עולם

כאשר מתעייף עשיו מן  הציד, כאשר הוא חוזר עייף לביתו מיום עמוס של לכידת וצידת חיות, הוא מוצא את עצמו רעב, מהי המשמעות של רעב זה וכי זהו היום היחידי בו מצא את עצמו עשיו רעב?
ואף יותר מכך האם התגלגלותה של הבכורה הנכספת הגיע אל יעקב אבינו ע"ה רק מחמת רעבונו של עשיו האם לא היה עדיף למחולל המציאות ליצור טקס רב רושם של כניעת עשיו ליעקב ומתוך כך העברת הבכורה?
אלא יש לבאר עפ"י ר בחיי- "מכרה כיום את בכורתך לי" מציאות הרעב אינה העילה למעבר הבכורה אל יעקב אלא הרצון של עשיו לכך ש"היום" יפתרו מצוקותיו. עשיו אינו מעונין לחכות הוא רוצה עכשיו ויהא המחיר אשר יהא תמורת שובע רגעי הוא מוכר את בכורתו אשר לעומת רעבונו הינה חסרת משמעות. מציאות זו רמוזה אף בשמו כפי שעומד עליה הרש"ר הירש, עשיו מלשון עשוי, הכול נעשה כבר ואין דבר ששווה להמתין עבורו. עשיו מתמצת זו באומרו "ולמה זה לי בכורה" הוא אינו מסוגל למצוא ולו טיעון אחד על תפקידה החשוב של הבכורה ולו העניין הממוני שבזכות הבכורה הוא יורש כפליים.
לא כן יעקב אבינו, ע"ה יעקב מוכן להתעכב עבור רחל שנים רבות, הוא נאבק עם המלאך אך ממשיך לצלוע. לאחר החלום הוא ממתין לעשיו אחיו עד שיאחז ברגשי שלום ואז פונה אליו גדוש במתנות.
לכן יש ליעקב גם את שמו מלא הגבורה "ישראל" להיות מנהיג העולם צריך כח שררה כזה שאיננו מתפתה בקלות לוותר על השאיפות והחלומות ועל היעוד הגדול אשר ה' מיעד לו.
אף אנו, בני יעקב מצווים לאחוז בנצח עד אשר יתקיים בנו "לא יעקב יאמר עוד שמך כי אם ישראל כי שרית עם אלוקים ועם אנשים ותוכל"

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • בונים חינוך - כנס סתיו ברשת מוסדות בני עקיבא

  בונים חינוך - כנס סתיו ברשת מוסדות בני עקיבא

  למידע על ההשתלמויות הארציות המתוכננות ברשת עד חנוכה >
  המשך לקריאה