מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

תלמידה שמכה גלים /// אבינדב ויתקון

ים פרטובי הקימה באולפנת בני עקיבא מירון פרויקט חברתי שלימד את הבנות שלא חייבים לקנות רק מותגים חדשים בחנות. אך בעיקר – שאין דבר העומד בפני הרצון

תלמידה שמכה גלים /// אבינדב ויתקון

תלמידה שמכה גלים /// אבינדב ויתקון

ים פרטובי הקימה באולפנת בני עקיבא מירון פרויקט חברתי שלימד את הבנות שלא חייבים לקנות רק מותגים חדשים בחנות. אך בעיקר – שאין דבר העומד בפני הרצון

מה שהתחיל כיוזמה מלאת ספקת ופקפוקים, הפך לסיפור הצלחה. לפני כשנה קמה בשקט בחדר צדדי באולפנת בני עקיבא מירון חנות בגדים יד שנייה. החנות לא זכתה מיד להצלחה מסחררת, אך בימים אלו החנות נמצאת בשלבי התרחבות ועוברת לקרוואן שלם.

את המהלך הזה הניעה ים פרטובי, תלמידת י"ב באולפנה. "היועצת החינוכית אמרה לנו שצריך להקים פרויקט של חנות בגדים, שתשרת תלמידות שמתקשות לקנות בגדים חדשים. האמת, בהתחלה זה נראה לנו רעיון 'מעפאן'", פרטובי אומרת, "רעיון שאין לו סיכוי להצליח, אבל החלטנו בכל זאת לעשות ניסיון".

לבגדים "משומשים" נלוותה תדמית לא מחמיאה בעיני הבנות, אולם פרטובי, יחד עם חברתה מהכיתה המקבילה רעות זמיר, החליטו להיכנס לעומק העניינים ונשבו בקסם היזמות.

התלמידות קיבלו מההנהלה כיתה ריקה, ואת השאר בנו בעשר אצבעות: "אספנו בגדים וקולבים, הבאנו שולחנות וסידרנו אותם יפה. תלינו מראה וקישטנו, הכול כדי שזה ייראה כמו חנות אמתית ולא כמו מחסן", מספרת פרטובי. "אבל האתגר האמיתי היה לעורר בבנות עניין ביוזמה. למרבה השמחה, ברגע שהתחלנו לתלות שלטים ולפרסם, להבטיח שיהיה כיבוד ולעשות 'מוראלים' התחילההתעניינות. ביום הפתיחה כל האולפנה הגיעה".

גולת הכותרת, לטעמה של ים, היה השם שנבחר לחנות: ה'פולישוק', שכמובן אפשר להגות כ"'פה, לי, שוק'. זו ממש הארה אלוקית", צוחקת פרטובי.

איך הבנות הצליחו להתגבר על תרבות המותגים? "ברור שבנות אוהבות מותגים חדשים מהחנות, אבל כשהן הגיעו וראו את הבגדים המכובסים, המקופלים והמגוהצים שחלקם באמת הגיעו אלינו חדשים עם התווית מהחנות ראינו שיש התלהבות אמתית".

חנות מקרבת לבבות לדברי פרטובי, הגישה התומכת של האולפנה ובייחוד של ראש האולפנה, הרב מיכאל קפאח, הם סוד ההצלחה. "הרב שלנו, שאין כמוהו בעולם, תמך בנו מאוד, ובכל השיחות שהוא נתן באולפנה לא שכח לעשות 'פרסומת' לפולישוק. קיבלנו המון תמיכה כדי שהפרויקט הזה יצליח".

המחירים ב'פולישוק' סמליים, 10 שקלים לפריט. אבל למרבה ההפתעה, הסתבר לים ולחברותיה שיש בנות שמתביישות להגיע.

"ראינו שהקבוצה של התלמידות העולות לא מגיעות, ומי שכן מגיעה, החברות שלה מסתכלות עליה בביקורת. אז הלכנו אל הבנות ודיברנו איתן. ביקשנו שהמורה תזכיר להן שיש ימי מכירה ב'פולישוק', ולאט לאט הגיעו יותר ויותר עולות וראו שגם הבנות הוותיקות

קונות בלי להתבייש. אנחנו מצדנו פרגנו להן מכל הלב ונתנו להן את ההרגשה הנעימה שזה יפה להן, ממש כמו מוכרות אמתיות. החנות עזרה לנו להתקרב אל העולות החדשות. הן כבר לא התביישו ליצור אתנו קשר ולבקש עזרה: 'את מהפולישוק, נכון? אז אולי את יכולה לעזור לי בתרגיל במתמטיקה?'".

מה למדת מהפרויקט הזה?

"למדתי את החשיבות של העשייה החברתית. זה הדבר שהכי מדבר אליי בפרויקט הזה. אבל גם שאם מאמינים במשהו אין דבר העומד בפני הרצון. אם עושים אותו מכל הלב רואים תוצאות".

לים חשוב לציין עד כמה עמוק התהליך שעברה באולפנת מירון: "הגעתי לאולפנה המדהימה שלנו בכיתה ט', ישר מבית ספר חילוני ומבית לא דתי. וכאן, בזכות הרב קפאח, הצוות והחברות קיבלתי את כל הערכים. אני כל כך שמחה שזכיתי בחברות האלה, שתמיד רציתי להיות כמוהן, והיום אני ב"ה, דתייה כמו שצריך, עד הסוף". ///

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה