מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

תשובת תשרי ותשובת ניסן, והאם יש תשובות בהגדה לשאלות?/ הרב פלטי גרנות ראש ישיבת בני עקיבא נר תמיד

תשובת תשרי ותשובת ניסן, והאם יש תשובות בהגדה לשאלות?/ הרב פלטי גרנות ראש ישיבת בני עקיבא נר תמיד

תשובת תשרי ותשובת ניסן, והאם יש תשובות בהגדה לשאלות?/ הרב פלטי גרנות ראש ישיבת בני עקיבא נר תמיד

בגמרא, במסכת ראש השנה (י: -יא.) נחלקו התנאים  - מתי נברא העולם?

"תניא רבי אליעזר אומר בתשרי נברא העולם ... רבי יהושע אומר בניסן נברא העולם ..."

מהו ייסוד המחלוקת? מהו הדגש מבחינת האדם שמדגישה כל דעה?

ראש השנה בתשרי מתאפיין בעמידה של האדם מול ה'. עמידה זו מול ה' היא ייחודית לאדם, ובה האדם בוחן את עצמו ונשפט על המחויבות שלו כלפי שמיא.ראש השנה בניסן מתאפיין בעמידה של האדם מול עצמו. עמידה זו מול עצמי היא משותפת לבריאה כולה, אך יש בה נקודה ייחודית לאדם. היא משותפת לבריאה בכך שחודש ניסן הוא החודש בו כל הבריאה מתחדשת, כפי שכותב הראי"ה קוק במשפט לחודש זה – "יציאת מצרים תישאר לעד האביב של כל העולם כולו", ויש בה נקודה ייחודית לאדם, בכך שהוא הבריאה היחידה שעושה זאת מבחירה. בעמידה זו מול עצמי אני בוחן את עצמי האם אני – אני, או שמא דבקו בי אחרים, ....כיצד עושים תשובה?תשובת תשרי המתחילה בחודש אלול ידועה ומוכרת לכולנו. בתקופה זו אנחנו מכירים בחטאים שעשינו במהלך השנה, מביעים חרטה על עשייתם, עוזבים אותם ומקבלים על עצמנו לא לחזור עליהם. התשובה מתבטאת בתפילות ותחנונים, ובאמירת סליחות.מהי תשובת ניסן? כיצד היא נעשית?יש תשובות לשאלות...המהר"ל בספרו "גבורות ה'" עוסק ביציאת מצרים ולמעשה בהולדתו של עם ישראל. בפרק נב' מבאר המהר"ל ששאלות "מה נשתנה..." עוסקות במצוות דאורייתא בלבד אשר אנחנו מקיימים בלילה זה ואשר הן ייחודיות ללילה זה. המצוות הן - אכילת מצה, אכילת מרור וקרבן הפסח – אשר אומנם יש עליו שאלה במשנה "...שבכל הלילות אנו אוכלין בשר צלי שלוק ומבושל, הלילה הזה כולו צלי? " אולם מכיון שאכילתו – אכילת הבשר צלי איננה ייחודית ללילה זה- שכן אוכלים צלי גם בשאר ימות השנה, או משום שאינה קיימת בזמן שאין בית מקדש – לא מזכירים אותה בהגדה. שלושת מצוות אלו הן עיקר, ה"מה" של הלילה הזה ולכן עליהם גם עונים בסיום ההגדה "כָּל שֶׁלֹּא אָמַר שְׁלֹשָׁה דְבָרִים אֵלּוּ בַפֶּסַח, לֹא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ, 
וְאֵלּוּ הֵן, פֶּסַח, מַצָּה, וּמָרוֹר ". שאלה נוספת עוסקת ב'איך'? במצוות ההסבה שאומנם איננה מצווה דאורייתא, אולם היא מצטרפת למצוות דאורייתא של אכילת מצה באופן בו אנחנו צריכים לקיים את המצווה. המהר"ל מסביר בתחילת הפרק שמצוות אלו עוסקות בעיקרן בענין השיעבוד (מצוות מרור) וביציאה לחירות (המצה וההסבה).

על פי הסבר זה נוכל לומר שתשובת החודש הזה ותשובת הלילה הזה היא היציאה מעבדות לחירות.

מהי אותה יציאה וכיצד היא קשורה לעמידה שלי מול עצמי?

המהר"ל בפירושו להגדה של פסח מסביר מדוע נקראת המצה "לחם עוני". פירוש אחד מתייחס ל'גברא', לאדם – לחם של עניים, שאין להם כסף להסיק את התנור זמן רב ולכם הם נאלצים למהר ולאפות מצה. הסביר שני ומרכזי עפ"י המהר"ל הוא ש"לחם עוני" מתייחס ל'חפצא', לחפץ - למצה. המצה שאין לה אלא קמח ומים – ללא תוספות לא של דברי מתיקה וכו' שהם תוספת ממש ולא החמצה – שהיא תוספת של רוח...  אלא הדבר עצמו – לחם ומים. עפ"י הבנה זו מסביר המהר"ל מדוע מצה מורה על ה"חירות". כפי שמצה היא ללא תוספות כך האדם החרותי הוא אדם שאיננו משועבד כי אם לעצמיותו.

תשובת חודש ניסן היא תשובת האדם אל עצמו, הנעשית על ידי ביעור ה'תוספות' והשארת הדברים המקוריים בלבד, הנעשית על ידי פסח, מצה ומרור.בברכת פסח חרותי כשר ושמח.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • חנוך לנער על פי דרכו

  חנוך לנער על פי דרכו

  מה השיקולים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים ישיבה או אולפנה? עד כמה ההורים צריכים להתערב? הרב דולי בסוק על אמונה ביכולת המתבגר לקראת הרישום למוסדות חינוך.
  המשך לקריאה
 • מנהלת יעוץ והכוונה

  מנהלת יעוץ והכוונה

  באיזו אולפנה או ישיבה תיכונית כדאי לילדכם ללמוד? חמישה טיפים של רותם לבחירת המקום לילדכם.
  המשך לקריאה
 • מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל

  מובילים ציונות דתית בגליל לאחר חצי שנה של מפגשים שבועיים בנושא ציונות דתית, יצאו השבוע כמעל 140 בנות ואנשי צוות מ-7 אולפנות של רשת בני עקיבא ליומיים מסע ציוני דתי בגליל. המסע נפתח בטיול קצר לפתיחת הלב ממצודת ביריה לבית הכנסת העתיק בנבוריה. לאחר הטיול ומעגלי שיח להיכרות, הגיעו הבנות לצפת העתיקה שם השתתפו בסדנאות להקשבה ולימוד. את הביקור סיימנו בשירה וריקודים במעין החתום. בהמשך סיירו הבנות בשבילי פקיעין העתיקה ממערת רשב״י לבית מרגלית זינתי שומרת הגחלת שריגשה ולימדה אותן מהי ׳לנו מורשה׳. היום השני נפתח במפגש עם הגרעין התורני בקרית שמונה שם העמיקו בנושא שליחות אישית וחיבור לעם ישראל את המסע חתמו הבנות במפגש עם השומר החדש במטולה שם זכו ללמוד ולהרגיש בידיים את אהבת ועבודת האדמה, כדוגמא להגשמה ציונית דתית. בכל אחד מהמקומות נפגשו ההבנות עם אנשים וסיפורים, שחשפו אותן לעוד נדבך ב׳סיפור׳ המופלא של הציונות הדתית ושל חזרת עם ישראל לארצו ומילוי ייעודו.
  המשך לקריאה