מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

"בכסה ליום חגנו" - שיחה לראש השנה - הרב אברהם צוקרמן זצ"ל

”בכסה ליום חגנו” - שיחה לראש השנה - הרב אברהם צוקרמן זצ”ל

"בכסה ליום חגנו" - שיחה לראש השנה - הרב אברהם צוקרמן זצ"ל

"א-ל מסתתר בשפריר חביון", מצפה מאתנו לאמר לפניו מלכויות, "בכסה ליום חגנו" "חג שהחדש מתכסה בו הוי אומר זה ראש השנה". והדבר דורש הסבר. לא זהו היום של ראשית היצירה, לא זהו היום של יצירת האור. הוא היום בו נוצר האדם. למענו נברא העולם.

"ראשיתו של העולם" ומתוהו ובוהו וחשך על פני תהום" ותנאי התנה הקב"ה עם "תולדות השמים והארץ בהבראתם", אם מקבלים ישראל את התורה מוטב ואם לא – הוא מחזיר את העולם לראשיתו, לתוהו ובוהו".

"אם יקבלו ישראל את התורה", כי ישראל הם הקרויים "אדם", שמהותו היסודית "בצלם אלוקים עשה את האדם", לא באמירה כמו כל הבריאה כולה, אלא ביצירה "וייצר ה' אלוקים את האדם", מעשה ידיו של הקב"ה הוא ואף גם זאת, הוא היחידי שנוצר מתוך התייעצות עם פמליה של מעלה: "נעשה אדם".

ואולי יש גם במשמעות נעשה אדם, לא רק הגדרה השייכת לעצם יצירתו של האדם, אלא מכוון הוא הדבר גם להתפתחותו של כל אדם ואדם. כי שור בן יומו קרוי שור, באותה צורה ואותה מהות שהוא יוצא לאויר העולם, הוא ישאר כל ימיו. האדם אינו כן, הוא "נעשה אדם" מדי יום ביומו, לא כביום היולדו יהיה בן שנה, ולא בן שנה כבן חמש, כבן עשר וכו' וכו'.

הקב"ה מחדש בטובו בכל יום מעשה בראשית, והאדם עושה את עצמו יום יום אדם, את מהותו, את דמותו הרוחנית, את צלם אלוקים שבו.

"בכסה ליום חגנו", החג מכוסה והאדם שנותר באותו יום אף הוא מכוסה, גילויו – בהתפתחותו. כך ראשון האדם שנוצר, ראוי היה למקום שנקבע לו – גן העדן. לא ארכו הימים והוא גורש משם לעבוד את האדמה בזיעת אפו. לא כפי שנוצר נשאר.

בישיבות המוסר היו אומרים כי הגזר דין הגרוע ביותר בשביל האדם – שישאר באותה דרגה רוחנית שהיה, כשם שאסון הוא לילד בן עשר שהוא נשאר בשכלו כמו בן חמש. חוסר התקדמות בתחום זה של "נעשה אדם" מבחינה רוחנית=תורנית=דתית – אסון הוא.

"בכסה ליום חגנו" – יש בו משום "יום תרועה" ויש בו משום "זכרון תרועה". יש בו משום "זכרון תרועה" של אותו יום המעמד הגדול המיוחד במינו, שלא היה ולא יהיה כדוגמתו, יום מעמד הר סיני אשר "קול השופר הולך וחזק מאוד". ו"האדם" שבנו הגיע לדרגה של מלאכי השרת וענינו בקול גדול "נעשה ונשמע", ונתננו תוקף לקיומו של העולם שלא יחזור לתובו ובוהו.

ויש בו משום "יום תרועה", המעורר אותנו לבנות את עצמנו בבחינת "נעשה אדם". שעולמנו ככנסת ישראל ועולמו של כל אחד ואחד מאתנו לא יהיה תוהו ובוהו.

ומתוך "הכסה" של יום חגנו, תגלה ותראה מלכותו עלינו. ונזכה לשנת ברכה והצלחה שנת אורה ושמחה, שהשנה שחלפה  תהא המיצוי של כל חבלי המשיח ומעתה ועד עולם נזכה לאור הגדול אשר על ציון יאיר עלינו ועל כל ישראל.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • המעודדים של העתודה

  המעודדים של העתודה

  תלמידי ישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל הרימו את טורניר הגמר של ליגת העתודה בכדורסל, עד לזכייה הנכספת. האחדות שהייתה בין השחקנים (וגם בין האוהדים), האווירה החיוביות והשפה הנקייה הרימו את ההיכל לגבהים
  המשך לקריאה
 • ברכות לתא”ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  ברכות לתא"ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  אחרי שקידומו עוכב במשך כמעט ארבע שנים תחת גדי איזנקוט, מגיע אביב כוכבי ומחזיר את תא"ל עופר וינטר לפיקוד בשטח.
  המשך לקריאה
 • כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא”ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  אחרי שנים בהם תלמידי הישיבה מתנדבים ומשתתפים בחתונות שונות כ"משמחים" והתוודעו לזוגות שמתחתנים בלי הרבה חברים ומשפחה, החליטו התלמידים להירתם ולפנות למכון מאיר לאיתור זוג שישמח לסיוע בהפקת חתונה, בארגון חתונה באווירה שמחה.
  המשך לקריאה