מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דברים לקראת שבת פרשת שופטים/ הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת אור עציון

דברים לקראת שבת פרשת שופטים/ הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת אור עציון

דברים לקראת שבת פרשת שופטים/ הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת אור עציון

"שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך..." (דברים ט"ז,  י"ח)
כשאנו מתבוננים וקוראים את הפסוק הראשון בפרשת השבוע בתשומת לב, נראה לכאורה שיש בו מילה מיותרת: "שופטים ושוטרים תיתן לך בכל שעריך...", הרי גם ללא המילה :"לך" הפסוק היה מובן!
אכן, חלק מהמפרשים מעלים שאלה זו ומציינים, כי אכן היה אפשר להבין את הפסוק ללא המילה "לך". אך כפי שאנו יודעים, אין מילים, אותיות ואפילו תגים מיותרים או חסרים בתורה הקדושה, ואם הקב"ה כתב את המילה בתורה בוודאי שיש לה משמעות מיוחדת.
הרב משה פיינשטיין זצ"ל בספרו "דרש משה" מעיר, שנראה שכל אדם מישראל צריך להיות שופט על עצמו, ומתוקף תפקידו זה, עליו לבדוק תמיד אם מעשיו הם מתוקנים ומועילים.
עליו גם להיות השוטר של עצמו, ולבדוק תדיר אם פסקי השופט (הוא עצמו) שהוא פסק לו, נשמרים ומתבצעים לאורך כל חייו.
כאשר ה"שוטר" שבו יבחין כי הוא לא ביצע את הוראות ה"שופט" שבו, הוא יצטרך לקנוס את "הנאשם", כמובן את עצמו, ולפעמים גם כן להשביע את עצמו כדי לזרז את עצמו בקיום המצוות- כפי שמציינת הגמרא בנדרים ח. :"נשבעין לקיים את המצוות".
גם המשך הפסוק ניתן להסבר על פי עיקרון זה: "לא תטה משפט ולא תכיר פנים..." שנאמר גם כן בלשון יחיד, אולי רומז גם כן על האדם עצמו, שלא יכיר פנים לעצמו, שלא ידון עצמו לכף זכות כי הוא חושב שהוא אדם מיוחד- צדיק, עניו וכיוצ"ב. אל תקל על עצמך כי אתה חושב שאתה צדיק, אלא פשפש במעשיך פנימה ותקן את הפנימיות שלך.
לקראת תחילת השנה שחל ממש בתחילתו של חודש הרחמים והסליחות, חודש התשובה והתיקון, נדמה כי פירוש זה של הפסוקים הראשונים של הפרשה, מוביל אותנו הורים, ר"מים, מורים ואנשי חינוך בכלל, למקום של ביקורת עצמית נכונה ונבונה שמתוכה בע"ה נחנך יחד את הבנים לתורה, ליראת שמיים ולביקורת עצמית שכל כך חשובה בדור הזה.
שנזכה בע"ה להיות השופטים והשוטרים של עצמנו בעוצמה כה חזקה שבנינו/תלמידנו יראו בנו דוגמא אישית ויצליחו להיות בעצמם השוטרים והשופטים של עצמם.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • לאחר 4 ימי מסע: ישיבת כפר הרא”ה סיימו את ”מסע מי-ם לעם”

  לאחר 4 ימי מסע: ישיבת כפר הרא"ה סיימו את "מסע מי-ם לעם"

  במסע צעדו התלמידים בעקבות הרב נריה זצ"ל שיצא מירושלים להקמה ולעשיה הגדולה שלו, לישיבת בנ"ע כפר הרא"ה - עשייה שהיא מהפכה.
  המשך לקריאה
 • אזכרתו של מו”ר הרב אברהם צוקרמן זצ”ל

  אזכרתו של מו"ר הרב אברהם צוקרמן זצ"ל

  אזכרה למו"ר הרב אברהם צוקרמן זצ"ל היום - יום חמישי, ט"ז בחשוון (14/11) בשעה 15:45 בבית העלמין כפר הרא"ה. הציבור מוזמן
  המשך לקריאה
 • בקשתה האחרונה של ניצולת השואה

  בקשתה האחרונה של ניצולת השואה

  שרה פרייליך ז"ל הובאה למנוחות בבית העלמין ירקון. בעבר היא ביקשה שביום הלוויתה לא ישכחו אותה. תלמידות אולפנת הדר גנים התייצבו.
  המשך לקריאה