מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

"ו... אלה המשפטים אשר תשים לפניהם" - הרב אשר כורסייה ראש אולפנת בנ"ע אורות מודיעין

”ו... אלה המשפטים אשר תשים לפניהם” - הרב אשר כורסייה ראש אולפנת בנ”ע אורות מודיעין

"ו... אלה המשפטים אשר תשים לפניהם" - הרב אשר כורסייה ראש אולפנת בנ"ע אורות מודיעין

ויו החבור מחברת את המעמד הנשגב בהר סיני בו ירד הקדוש ברוך הוא על ההר ודיבר אל כל אחד מאתנו באופן אישי:"אנכי השם אלוקיך" , לעשייה יומיומית ולאימונים מפורטים הנקראים מצוות , חוקים ומשפטים שמטרתם אחת: " כל מצוותיך אמונה". מצוות מלשון צוותא, מטרתן לשמור על הקשר ההדוק בינינו לבין נותן התורה שבחר בנו מכל העמים.

בגמרא בסוף מסכת מכות מסכם חבקוק הנביא את כל תרי"ג המצוות לתכלית אחת : " בא חבקוק והעמידן על אחת , וצדיק באמונתו יחיה ". התורה היא תורת חיים. אורך ימים בימינה ,בשמאלה עושר וכבוד,כי בי ירבו ימיך ויוסיפו לך שנות חיים. חיי האדם המאמין הם חיים בעלי משמעות ,איכות ונועם.דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

מייד בסיום הפגש עם נותן התורה במעמד הר סיני ,מפרטת לנו התורה 53 מצוות מעשיות.23 מצוות עשה ו30 מצוות לא תעשה.בסך הכל מנין מצוות העשה בתורה מקביל למניין האיברים בגוף האדם ,248= רמ"ח.ומנין מצוות הלא תעשה מקביל למנין הגידים בגופינו,365 =שס"ה.

לכל איבר בגוף יש את המצווה הרוחנית המחיה אותו.

מספרים כי כאשר בא לגאון מוילנא תלמיד עם כאבי ברכיים אמר לו כי עליו להשתפר בברכת המזון ובברכות בכלל, שכן ברך רומז לברכה.וכן האר"י אמר למתלונן על כאבים בכתף שיקפיד על ההלכה "תיכף (אותיות כתף) למיים אחרונים יברך ברכת המזון".

רוב המצוות בפרשתינו הם בין אדם לחבירו, לומר לנו ש"ואהבת לרעך כמוך , זה כלל גדול בתורה" ודרך ארץ קדמה לתורה. "לעולם יהא אדם...קודם תהיה אדם ,ואחר כך, ירא שמיים...".אך כמובן צריך לזכור שמקור הצווי הוא "אני השם". אי אפשר לנתק את המקור והסמכות האלוקית של המצוות שבין אדם לחבירו.

התוצאה של קיום מצוות מתוך אמונה.קודם נעשה ואחר כך נשמע היא " ועבדתם את ה' אלוקיכם וברך את לחמך ואת מימך והסירותי מחלה מקרבך".

יהי רצון שנזכה להגיע לדרגת עם ישראל במעמד הר סיני (לפני חטא העגל), שבו אמרו כולם "כל אשר יאמר ה' נעשה ונשמע".שנזכה גם לקיים "ועשית ככל אשר יורוך" לשמוע לקול הרבנים ומורי ההוראה ונזכה להבטחה "ויאמר אם שמוע תשמע לקול ה' אלוקיך והישר בעיניו תעשה והאזנת למצוותיו ושמרת כל חוקיו , כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אאשים עליך כי אני ה' רופאיך"

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  מצטיינים בכל‭ ‬החזיתות‭!‬

  אנו גאים לברך את המנהלים, המנהלות, צוותי ההוראה, הלוגיסטיקה, התלמידים והתלמידות בישיבות והאולפנות שזכו באותות הצטיינות במגוון תחומים >
  המשך לקריאה
 • 107 שנים אחרי ”מסע המושבות” - האולפנות ממשיכות את המסע

  107 שנים אחרי "מסע המושבות" - האולפנות ממשיכות את המסע

  מסע המושבות - אז והיום ואנחנו. 150 בנות מ-8 אולפנות יצאו למסע של יומיים ברמת הנדיב, זכרון יעקב, מרחביה, כפר תבור, ראש פינה וחצור הגלילית.
  המשך לקריאה
 • ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס ”חמד וחסד” של החמ”ד

  ישיבת בני עקיבא נר תמיד זכתה בפרס "חמד וחסד" של החמ"ד

  צוות הישיבה והתלמידים זכו בפרס על ארגון והפקת חתונות לזוגות מעוטי יכולת
  המשך לקריאה