מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת לך לך- "מה שבא בקלות - באותה הקלות ייעלם"/ הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

פרשת לך לך- ”מה שבא בקלות - באותה הקלות ייעלם”/ הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

פרשת לך לך- "מה שבא בקלות - באותה הקלות ייעלם"/ הרב מיכה קלצהנדלר ראש ישיבת בני עקיבא אור עציון

"מה שבא בקלות - באותה הקלות ייעלם".

סיפורו של עם ישראל מאופיין בתלאות רבות, ייסורים ולבטי דרך. אך כפי שאנו יודעים, בסופו של דבר עם ישראל התגבר, מתגבר ויתגבר על כל המכשולים. עובדה שמוכיחה עניין זה כל פעם מחדש היא, העובדה שמפרשת לך לך, שבה "נולד" עם ישראל ועד היום, קרוב לשלושת אלפים ושלוש מאות שנה, עם ישראל חי וקיים לעומת עמים אחרים שחלקם כבר אינם ונמחקו מעל מפת ההיסטוריה האנושית.

גם הנצח וגם התלאות – שניהם מופיעים בפרשתנו בברית בין הבתרים, בה מספר הקב"ה לאברהם אבינו מה צופן לנו העתיד.

"...ידוע תדע כי גר יהיה זרעך...ועינו אותם...וגם את הגוי אשר יעבודו דן אנכי".

רש"י מסביר :אימה- "רמז לצרות וחושך של גלויות"-  ובהמשך- "וגם"-לרבות ארבע מלכויות, שאף הם כַּלים (נעלמים, מחוסלים) על ששיעבדו את ישראל".

ונשאלת כאן שאלה: אם נצליח בסוף להשתחרר מכל האויבים שלנו, והקב"ה יעניש את אלה שהתנכלו ומתנכלים לנו, מדוע מתכנן הקב"ה כל כך הרבה צרות על עם ישראל? האם "באותה נשימה" שהקב"ה מודיע לאברהם על כמות צאצאיו, הוא צריך להודיע לו גם על הצרות הצפויות להם?

התשובה היא: שהקב"ה בוחן את עם ישראל אם הם ראויים להיות העם הנבחר. הוא בוחן אותנו, האם הרצון הפנימי והמוסרי שלנו חזק מספיק כדי לעמוד בקשיים ובייסורים.

הקשיים הנ"ל, נועדו כדי לבחון את אמונתנו במי שהבטיח לנו את ההבטחה. כמו במישור הלאומי כך גם במישור הפרטי של כל אדם ואדם מוצאים אנו בכל שלבי החיים, עד שהאדם זוכה לברכה הוא חייב לעבור שלב של קשיים. לדוגמא: עד שהאשה זוכה ללדת, היא צריכה לעבור חדשי הריון עם הרגשות בחילה, הקאות ובסוף  צירי לידה כואבים. עד שהחתן והכלה בונים את חייהם יחדיו, עוברים הם מתח של תחילת נישואיהם. עד שהאדם מצליח במסחר, הוא עובר שלבים של כשלונות. כל זה גם כדי ללמד את האדם להיות "מכיר בטובה" בעת שגשוגו, וגם כדי לחנך אותו להתמיד באמונתו לסוף המוצלח - על פי הפתגם העממי: "מה שבא בקלות - באותה הקלות ייעלם".

"ידוע תדע וכו' ועינו אותם". אימה וחשכה גדולה נפלה על אברהם כשנודע לו כך. אבל ה' הבטיח לו: "וגם הגוי אשר יעבודו דן אנכי". כל צוררי ישראל יפרע ה' מהם וינקום נקמתנו. וישראל יצליח נגד כל הגלים הבאים לשטוף אותו.

כך מבואר במדרש תהלים (פרק ב, "למה רגשו גוים"), שצוררי ישראל דומים לגלי הים הגועשים ורועשים לכסות פני החוף, וכל גל וגל נשבר עוד בטרם יגיע לחוף. כך היה עם פרעה, כך היה עם בני עשו, כך יהיה עם גוג ומגוג.

שנזכה בע"ה להיות אלו שבדורנו תהיה התקומה הסופית של עם ישראל.

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מחנכים באמונה

  מחנכים באמונה

  הקלטות וובינרי העשרה בנושאי פדגוגיה, חינוך ואמונה בימי הקורונה
  המשך לקריאה
 • טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  טיפים יומיים בשימושי ZOOM (מתעדכן)

  לאור המצב, טיפים יומיים של הרב יונה גודמן, שיסייעו לכם בניהול מפגשי זום
  המשך לקריאה
 • מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  מטיילים על בטוח - הכללים שישמרו עליכם בטיול

  כולנו יוצאים לטיולים ברחבי הארץ. השנה, בעקבות ריבוי המטיילים בארץ, חשוב יותר מתמיד שנשמור על כללי בטיחות בטיולים. ריכזנו עבורכם את הנקודות העיקריות שחשוב לזכור
  המשך לקריאה