מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ברכת כהנים - למה דווקא כאן ? / הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא אילת

ברכת כהנים - למה דווקא כאן ? / הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא אילת

ברכת כהנים - למה דווקא כאן ? / הרב עמי צברי ראש אולפנת בני עקיבא אילת

בפרשת השבוע כלולה פרשה קטנה הנקראת ברכת כהנים. משה רבנו ציווה לאהרן ולבניו "כה תברכו את בני ישראל". פרשה זו ידועה ומוכרת, שכן ברכה זו מצווים הכהנים לברך בכל יום את עם ישראל, וכן התקבל בקהילות ישראל שההורים מברכים את בניהם ובנותיהם בברכה זו.

השאלה מרכזית שהפרשנים מתעכבים עליה היא מיקומה של פרשה זו. למה דוקא כאן ?

בסופה של הברכה נאמר -"וישם לך שלום". וחכמים לומדים - "וישם לך שלום, שלום - זה שלום התורה, שנאמר ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום". ומסביר המהר"ל שהמילה שלום - מלשון שלמות, שהשלום משלים את המציאות עד שהדבר יהיה בשלמות ובלי חיסרון.

המושג "שלום" שכולם שואפים אליו, אינו דבר מופשט שקל להגיע אליו. חייבים להכשיר את הלבבות, ליצור את האווירה לכך, ויש הרבה דברים המועילים והמביאים לידי כך. ונציין שלושה שלבים שחשובים לכל אדם על מנת להגיע לשלום הנכסף :

הארת והסברת פנים - השלב הראשון לקבל את הזולת בהארת פנים. יש ביטוי מקובל בארצנו "הסבר פניך לתייר", כאילו חובה זו חלה רק לגבי תייר ואילו לגבי החבר אין צורך בכך. אולם חז"ל מלמדים אותנו "הוי מקבל כל אדם בסבר פנים יפות". כלומר, אפילו אם אין באפשרותך לעזור לזולת- לפחות תן לו פנים מאירות ומסבירות ויחס של רצון וחסד.

למצוא חן- השלב השני שתורם להשכנת שלום הוא חן. המושג חן מביע יותר מיופי. חן הוא מושג תמידי וקבוע. בכל רגע ורגע אדם זקוק לחן, ולכן אנו מתפללים בתפילת השחר 'ותתננו לחן ולחסד...'. גם אצל הקב"ה מקור הצדק והיושר אנחנו זקוקים לחן ולחסד כמו שנאמר 'ונמצא חן ושכל טוב בעיני אלקים ואדם'. שלושה מיני חן יש לנו: חן המקום על יושביו (בחברה), חן אשה על בעלה (בבית), חן מקח על מקחו (בעבודה ובמו"מ עם אנשים)(סוטה מז א). אפשר להגיע לידי חן רק כאשר יש הסברת והארת פנים. אם יש חן, יש הבנה יש קרבה נפשית שהאחד מבין את שפת חברו.

הכובש את כעסו - השלב השלישי ליצירת אוירה של שלום- הוא לא לכעוס, לכבוש את הכעס. בחיי החברה והמשפחה יש חילוקי דעות, חילוקי דעות אלו צריכים לשמש מעין כור היתוך לשם הבהרת דברים ולנין והתקדמות, אבל לא כדי להתרגז או לכעוס וליצור מחלוקת ופירוד. בפרקי אבות למדנו את הדרכתו של רבי אליעזר 'יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך', שזהו יסוד איתן לקיומה של חברה תקינה. איך מבצעים את זה הלכה למעשה? ממשיך רבי אליעזר בסוף המשנה ואומר 'ואל תהי נוח לכעוס'.

אם ניישם את שלושת השלבים הללו אז אין ספק שנזכה ל"וישם לך שלום".

נמצאנו למדים ששלום נותנים מתוך הכנה נפשית ולבבית. דבר זה יפה בכל הזמנים ובמיוחד יש חשיבות לכך 'בימי כלות משה להקים את המשכן'. בזמן שהמשכן נבנה, ויש חשש שהבניה והקידום יסנוורו את המנהיגים והאנשים וכל אחד ינסה לזקוף לזכותו את ההצלחה על חשבון אחרים, ויעשה דברים שיגרמו לכך. לכן באה ברכת כהנים לא בפרשת שמיני אלא בפרשה זו, כדי ללמדנו את הצורך הדחוף לשלום בשעת הקמת המשכן כדי להבטיח את קיומו ועתידו של המשכן שמסמל ומבטא את שלמות ואחדות העם והקשר שלו עם הקב"ה.

גם אנחנו הנמצאים לקראת סוף שנת הלימודים, עלינו להשתמש בשלושת השלבים הללו בכלל בחיינו , ובפרט ביחס לתלמידינו. להאיר ולהסביר פנים, למצוא חן ולא לכעוס גם כאשר יש הרבה סיבות שלא לנהוג כך. והשלב הבא יהיה 'שלום' בין כולנו בבית הספר ומחוצה לו. וכולנו נפעל להצלחת כולם בלימודים ובדברים אחרים. בהצלחה !

שבת שלום

 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • המעודדים של העתודה

  המעודדים של העתודה

  תלמידי ישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל הרימו את טורניר הגמר של ליגת העתודה בכדורסל, עד לזכייה הנכספת. האחדות שהייתה בין השחקנים (וגם בין האוהדים), האווירה החיוביות והשפה הנקייה הרימו את ההיכל לגבהים
  המשך לקריאה
 • ברכות לתא”ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  ברכות לתא"ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  אחרי שקידומו עוכב במשך כמעט ארבע שנים תחת גדי איזנקוט, מגיע אביב כוכבי ומחזיר את תא"ל עופר וינטר לפיקוד בשטח.
  המשך לקריאה
 • כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא”ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  כאן גרים בכיף: תלמידי ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה הפיקו חתונה לזוג גרים

  אחרי שנים בהם תלמידי הישיבה מתנדבים ומשתתפים בחתונות שונות כ"משמחים" והתוודעו לזוגות שמתחתנים בלי הרבה חברים ומשפחה, החליטו התלמידים להירתם ולפנות למכון מאיר לאיתור זוג שישמח לסיוע בהפקת חתונה, בארגון חתונה באווירה שמחה.
  המשך לקריאה