מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

ביוכימיה בכיף | סוד ההצלחה של דבורה שכטמן מאולפנת בני עקיבא אורות מודיעין /// אבינדב ויתקון

ביוכימיה בכיף | סוד ההצלחה של דבורה שכטמן מאולפנת בני עקיבא אורות מודיעין /// אבינדב ויתקון

ביוכימיה בכיף | סוד ההצלחה של דבורה שכטמן מאולפנת בני עקיבא אורות מודיעין /// אבינדב ויתקון

בחינת הבגרות במתמטיקה היא אירוע מלחיץ ואפילו מפחיד בעבור תלמידים רבים. אך בעבור דבורה שכטמן מאולפנת בני עקיבא אורות מודיעין אין מספיק יחידות לימוד במערכת החינוך.  דבורה בת ה 16- היא תלמידת כיתה י"א ותלמידה במגמת המדעים.

את חמש היחידות במתמטיקה היא סיימה בכיתה י', ואילו השנה היא עובדת על מה שנשאר: חמש יחידות באנגלית לדוברי אנגלית, על אף שהיא לא דוברת אנגלית מהבית, חמש יחידות בתנ"ך ובתושב"ע וכן בביולוגיה ובפיזיקה.

"לא הייתי אמורה לעשות כל כך הרבה יחידות, כי הייתה הגבלה במספר הבגרויות שאפשר לגשת אליהן. מותר עד חמישה מקצועות ברמת חמש יחידות. ביקשתי אישור מיוחד למגמה נוספת, וברוך השם, משרד החינוך ביטל את ההגבלה. זה היה לי משמעותי מאוד, כי חשוב לי לשמור על חמש יחידות גם במקצועות הקודש וגם בלימודי החול".

כעת, כשהמתמטיקה כבר מאחוריה, לדבורה יש שפע של "זמן פנוי", מה שמאפשר לה לעשות עבודת מחקר במכון ויצמן. "אני עושה מחקר בביו-כימיה במכון וייצמן יחד עם המנחה שלי, שזו עבודת התואר השני שלה. תמיד התעניינתי במדעים, והמחקר הזה נחשב לחמש יחידות לימוד".

המחקר של דבורה עוסק בנזקי קרינת UV ב- DNA ועל פולימראז' ETA העמיד לפני נזקי הקרינה. "החשיפה לקרינה אולטרה-סגולה ( UV ), פוגעת בחלבוני השכפול בתא החי )הלא הם הפולימראז'ים(. אבל נמצא שפולימראז' מסוים – ETA , כן מסוגל להתמודד עם הנזק הזה. ואני חוקרת את הפולימראז' הזה ואת הקשר שלו עם חלבונים אחרים בתא. גילנו שיש לו קשר עם החלבון LAMIN D 1 , ומצאנו שיש קשר בין רמות ה LAMIN D 1- והפולימראז' .ETA וגם גילינו שיש אינטראקציה ביניהם בגרעין התא, וזה יכול להעיד על כך שה- LAMIN מסייע ל- ."ETA "כרגע אני עובדת על כתיבת המבוא, אבל בחופש הגדול, כשיהיה לי זמן, יתחיל הכיף האמיתי: אני אבוא למעבדה, נעשה מוטציות בתאים ונראה איך זה עובד באמת. לראות איך הדברים עובדים זה דבר ממש פלאי לדעתי".

דבורה אינה היחידה. יש לה חברות נוספות העורכות מחקרים, ובאולפנה יש אפשרות לעשות מסלול של 10 יחידות במדעים במגמת ביו-טכנולוגיה ועוד. "אני חושבת שהאולפנה מאפשרת, ובזכות זה יש תוצאות", מסבירה דבורה. "נותנים לנו את האפשרויות לממש את הפוטנציאל ותומכים בזה. מי שמוכנה ורוצה להשקיע יכולה להצליח".חולמת להיות רופאה "אני רוצה להיות רופאה, אולי גם חוקרת בתחום, אבל בשביל זה צריך להשקיע בלימודים".

הרצון להשקיע ולהצליח הוביל את דבורה לבחור באולפנת בנ״ע מודיעין כשסיימה את כיתה ו'. "התלבטתי בין כמה אפשרויות וזו נראתה לי הכי טובה", מסבירה דבורה, "ראיתי שיש מגמות שעניינו אותי ושהאווירה נחמדה, עם הרבה פעילויות והווי. אני אוהבת ללמוד, אבל יש לי גם חיי חברה. אני נפגשת עם חברות ואנחנו הולכות לקניות. אני נערה רגילה, בכל זאת. אי אפשר רק לימודים, צריך לנשום, לעשות משהו כייפי".

ומתי מספיקים הכול? את לא נלחצת מהעומס?

"להילחץ קצת זה טוב. כשהתחלתי חמש יחידות באנגלית היה לי קשה. המורה דיברה מהר ולא הבנתי כלום, אבל היום אני כבר מתרגמת מאמרים מדעיים מאנגלית בשביל המחקר שלי". לא רק באנגלית היה לה קשה בהתחלה. "קיבלתי ציונים מזעזעים בהתחלה, אפילו במתמטיקה. תמיד יש נפילות ועליות ולא צריך להתייאש מזה. צריך להמשיך הלאה".

מילת עידוד לתלמידים שמתקשים?

"הקושי משתלם בסוף, זה שווה את המאמץ, ואם אוהבים אז כדאי להשקיע. זה לא רק השקעה לעתיד, גם הלימוד עצמו מעשיר ומוסיף. אלא שלא צריך 'למות' מזה ולהילחץ, ואם לא מצליחים פעם אחת, ממשיכים לנסות פעם נוספת". ///

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • 'תעודת מחצית' בימי קורונה

  'תעודת מחצית' בימי קורונה

  וובינר להורי תלמידי רשת בני עקיבא: מה באמת תפקידנו ההוֹרי?
  המשך לקריאה
 • נטועות בארץ

  נטועות בארץ

  תלמידות הפנימייה של אולפנת בני עקיבא סגולה החליטו ליזום נטיעות לכבוד ראש חודש שבט מסביב לפנימייה.
  המשך לקריאה