מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

דבר המנכ"ל - אלחנן גלט - הקודש והחול – בארץ ישראל כולו קודש

דבר המנכ”ל - אלחנן גלט - הקודש והחול – בארץ ישראל כולו קודש

דבר המנכ"ל - אלחנן גלט - הקודש והחול – בארץ ישראל כולו קודש

תמונת באנר

כבכל שנה נקיים בתחילת שנת הלימודים אירוע שנהפך כבר למסורת ובו נחלק לעשרות תלמידים  מישיבות בני עקיבא ארגזי ש"ס תלמוד בבלי גדול ומפואר תרומת ידידנו הרב בן לנדי לכבוד עמידתם בתוכנית לימד אישית וקבוצתית של  סה"כ 10,000 דפי גמרא ואם מתנה צנועה זו נבוא  בפני הקב"ה לקראת יום הדין הבעל"ט! מי שלא ראה והשתתף בארוע זה ולא ראה את החיוך והשמחה על פני התלמידים  (והוריהם ) מוזמן לבוא ולראות ! אהבת התורה , שמחת לימודה  (פקודי ה ישרים משמחי לב) מקרינים על כל המשתתפים בעוצמה שקשה לתאר!

לאחרונה גם פורסמה רשימה מרשימה של מוסדות חינוך מכל רשתות החינוך המובילות  החינוך הדתי   שזכו  בהערכה על היותם בתי חינוך ערכים הכוללים גם מרכיב של הצטיינות במבחני הבגרות על שלל המגמות והמקצועות הכלולים בו. כבר מספר שנים אנו מצטיינים ומובילים ב"ה גם במקצועות התיכון  הקלאסיים והייחודיים!

שילוב זה של לימוד מעמיק  בעולם הקודש ,בארון הספרים היהודי על כל עצמותו וקדושתו ולימוד רציני ומשמעותי של לימודי תיכון במגוון מרשים של מגמות ומקצועות במדעי הרוח ,הטבע או החברה הם תמצית  קיומם של הישיבות התיכוניות והאולפנות ברחבי הארץ.

עם פתיחת שנת הלימודים החדשה והצטרפותם של אלפי תלמידים חדשים לחינוך הדתי בכלל  ולישיבות והאולפנות ברחבי הארץ  בפרט חובה עלינו לשוב ולשנן  את התפיסה הבסיסית שהיא כבר מן המפורסמות שאינן צריכות ראיה! חלומו של הרב ריינס זצ"ל (מקים תנועת המזרחי) להקים באירופה ב1882  ישיבה שתשלב לימודי קודש וחול אמנם לא צלח לזמן ממושך עקב הקשיים וההתנגדות שקמה לרעיון אך חזונם של הרב נריה זצ"ל ושל הרב צוקרמן זצ"ל  - קנה לו שביתה בכל אתר ואתר! וכיום אין עיר ואם בישראל שלא שואפת שיפעלו בתחומה ישיבה או אולפנא ראויה .

הרב קוק – הראי"ה  זצ"ל ,שציינו עתה שמונים שנה לפטירתו , ראה  בנבואתו ובחזונו  גם בתחום זה את השאיפה הגדולה (שלא הייתה יכולה להתרחש בתקופת הגלות הממושכת עת צריך היה לפעול במגמת התכנסות והסתגרות) של שילוב זרועות בין הקודש ובין החול !  בעבר עסקנו בהצדקת  הצורך הבסיסי ללימוד מקצוע לצרכי פרנסה וקיום פיזי כלכלי. השיבה לארץ ישראל , לאחר אלפיים שנות גלות הפגישו את העולם החרדי מחד שניסה  (וחלקו מנסה עד היום ,אם כי אנו רואים סימנים מבורכים למחשבה אחרת בציבור זה  ואנו אף מסייעים לכך בעצה  ) לדבוק בעולם התורה הגלותי  מבלי להתמודד עם עולם המעשה הארצי הציוני , ומאידך את העולם הציוני שלא מצא את החיבור לעולם הקודש ,לעולם המסורת של תורה ומצוות. אשרינו שידענו לדבוק בשתי העולמות ולהתעקש על שילובם זה לצד זה ולמרות הקשיים בשנים הראשונות כיום אנו מודל לחיקוי  (וצריך לומר זאת בקול בהיר עם כי בענווה גדולה ועם כל הזהירות הנדרשת)  !

נדמה לי שהאתגר הגדול לדור הזה אינו רק האפשרות שתחומים אלה ישכנו זה לצד זה בשכנות טובה אלא שואפים אנו ללכת צעד נוסף ונדרש בעומק המחשבה בבניית תוכנית הלימודים ליצירת  זיקה בין הקודש והחול  , הרמוניה שבין התחומים  , חזון שממנו בסופו של יום נמשיך לראות את בוגרינו כפי שאנו רואים כיום משכילים  להשתלב ולהוביל את תחומי העשייה במדינת ישראל.

אין ספק שעדיין אנו בתוך תהליך ארוך ומורכב של בנית התמהיל הראוי (ומסתמא יש יותר מאחד לפי אופיו ודרכו של הנער או הנערה) ואנו עמלים ליצור דרכים נוספות לחזק ולהעמיק אתה עולם הקודש והאמונה של תלמידינו בהתאמה לאתגרי הזמן. אך אנו בדרך הנכונה והדבר ניכר היטב בהשפעה על פני החברה הישראלית כולה . 

ערב ראש השנה ועם פתיחת שנת הלימודים נאחל לכלל תלמידי ישראל ולתלמידי החמד  שנה טובה ומבורכת ונתפלל שנזכה לצעוד צעד נוסף בהגשמת החזון הגדול "והישן יתחדש והחדש יתקדש "!

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  יש מקום: מתחם ההרשמה הדיגיטלי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

  מתלבטים איזו ישיבה מתאימה לבנכם? לא יודעים לאיזו אולפנה כדאי לשלוח את הבת? מתחם ההרשמה הארצי עומד לשרותכם >
  המשך לקריאה
 • 'תעודת מחצית' בימי קורונה

  'תעודת מחצית' בימי קורונה

  וובינר להורי תלמידי רשת בני עקיבא: מה באמת תפקידנו ההוֹרי?
  המשך לקריאה
 • נטועות בארץ

  נטועות בארץ

  תלמידות הפנימייה של אולפנת בני עקיבא סגולה החליטו ליזום נטיעות לכבוד ראש חודש שבט מסביב לפנימייה.
  המשך לקריאה