מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

סודו של רבי שמעון בר יוחאי / הרב מיכאל קאפח ראש אולפנת בני עקיבא מירון

סודו של רבי שמעון בר יוחאי / הרב מיכאל קאפח ראש אולפנת בני עקיבא מירון

סודו של רבי שמעון בר יוחאי / הרב מיכאל קאפח ראש אולפנת בני עקיבא מירון

התכונה הגדולה והמיוחדת, כבר מזמן מורגשת בחלל האוויר.

תחושה חגיגית אופפת  את הרחובות ואת הדרכים המובילות אל הכפר הקטן והפסטוראלי – כפר מירון הממוקם לרגלי הר מירון.

ההכנות הקדחתניות משבשות במידה מסויימת את שגרת החיים של תושבי המקום והאיזור. דומה שאין פעולה שלא נעשתה לקראת היום הגדול – יום פטירתו של הרשב"י הדמות האדירה המלכדת את כל עם ישראל על כל גווניו – במין "דבק" קדוש וטהור המחבר את כל חלקי הפאזל מהם מורכב עמינו.

להיכנס פנימה ולשמוע אנשים בוכים בכי קורע לב בתחנונים אל ריבונו של עולם – זוהי חוויה מרטיטת לבבות בפני עצמה.

לראות מונית מגיעה במהירות, נעצרת ליד הכניסה לרשב"י למתחם הקבר. ויוצאים מתוכה אנשים לבושים חגיגית שזה עתה הגיעו מחו"ל היישר משדה התעופה לוד, נכנסים בריצה ופורצים בבכי ליד הקבר ומתרגשים מעצם המפגש, כאנשים שהגשימו חלום! זהו עם ישראל! צריך לראות כדי לחוש ולהבין!

לראות את השמחה האדירה הבוקעת מעמקי הלבבות, ריקודים ומחולות בלתי פוסקים לצלילי התזמורת. והילדים הרכים והנרגשים בני השלוש,  מקפצים על כתפי  אבותיהם. תופעה מיוחדת במינה!

מה המיוחד כל כך בדמותו של הרשב"י, שכאלף ושמונה מאות שנה לאחר פטירתו , רק הולך ומתעצם מס' האנשים העולים אל קברו  (בין 400 ל- 500 אלף איש בשבוע זה! מלבד כל השנה).

אין מנוס מהמסקנה כי ההתנתקות  הטוטאלית מהחומריות ומהבלי העולם הזה, וההסתפקות במינימום ההכרחי כדי לחיות – ממיים וחרובים,  כאשר הרשב"י  ובנו ר' אלעזר שקועים בתוך החול, וחיבור  טוטאלי למקור האמת – החיות האמיתית של היהודי - כל זה מעורר התפעלות ומצית את הניצוץ הפנימי האמיתי החבוי בליבו של כל יהודי שיודע היכן נמצאת האמת.

אהבתו לתורה הגיעה עד כדי כך שהוא אומר: "אילו הייתי עומד על הר סיני, בשעה שניתנה תורה לישראל הייתי מבקש מלפני הקב"ה שיברא לאדם שתי פיות:  אחד שעוסק בתורה ואחד שעושה לו כל צרכיו! ולאחר מכן חזר בו מפני שהבין שאין האדם יכול לעמוד בכך...(ירושלמי , ברכות פ"ב, הא).

כמו כן, אהבתו לעם ישראל היתה ידועה והמשפט: " כל ישראל בני מלכים הם". נאמר בשמו. וכן: "כל העוזר את ישראל כאילו עוזר את השכינה" (מדרש תנחומא, ויחי ה')

ניתן לומר שגם אהבתו של ר' שמעון לעמו, חיברה את עמו אליו, ועם ישראל משיב לו אהבה כאשר הוא שר ורוקד בהתלהבות את המילים: "איש אלוקים קדוש הוא, אשרי עין ראתהו לב חכם ישכיל  פיהו, אדוננו בר יוחאי".

נסיים בברכה המסורתית המקובלת במירון: "לג' שמח" ושנזכה להמשיך את דרכו. 

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • פנימייה חדשה על שם הרב מרדכי אליהו זצ”ל

  פנימייה חדשה על שם הרב מרדכי אליהו זצ"ל

  אולפנית בני עקיבא מירון חנכה פנימייה חדשה. במעמד חנוכת הפנימייה, על שמו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, השתתף בנו הרב שמאל אליהו.
  המשך לקריאה
 • מהפכה של שמחה בבית החולים ”סורוקה”

  מהפכה של שמחה בבית החולים "סורוקה"

  תלמידים בישיבת בני עקיבא "אהל שלמה" בבאר שבע משתתפים בפרויקט "מהפכה של שמחה" בבית החולים
  המשך לקריאה
 • ערב התעוררות באולפנת בנ”ע מודיעין: ''תנופה עצומה''

  ערב התעוררות באולפנת בנ"ע מודיעין: ''תנופה עצומה''

  מאות בנות האולפנה נהנו מהופעתם של חנן בן ארי ומשה נריה כורסיה, אשר סחפו את הקהל לאווירת ימי התשובה בהופעה מיוחדת במינה.
  המשך לקריאה