מעבר לאיזור תוכן ראשי מעבר לתפריט ראשי מעבר לדף הבית מעבר לצור קשר

פרשת תצוה - הרב אפרים זיק ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת תצוה - הרב אפרים זיק ישיבת בני עקיבא רעננה

פרשת תצוה - הרב אפרים זיק ישיבת בני עקיבא רעננה

בפרשת השבוע, פרשת תצוה, אנו קוראים על המצווה להעלות נר תמיד במנורת המשכן. בשבוע שעבר קראנו על בניית המנורה וכבר שם ראינו שהייתה זו מלאכה מורכבת וכלל לא פשוטה לבנות מנורת זהב טהור, מאחר שהזהב הוא מתכת רכה ויש ליצור ממנו גוף בעל שישה קנים נוספים מבלי שהקנים יצרו עומס וינתקו מגוף המנורה. הקושי בהקמתה הוא כה גדול עד שהקב"ה מציין "וראה ועשה בתבניתם אשר אתה מראה בהר" – הקב"ה הכין מצגת power point מאש כדי שלמשה יגיע הידע ההנדסי כיצד לבנות מנורה ע"פ הדרישות והחומרים שה' ציווה.
כיצד נראתה המנורה שה' שרטט למשה באש? בכך נחלקו הקדמונים. יש אומרים שהקנים היו בצורה מעוגלת ויש אומרים שהקנים היו בקווים אלכסוניים ישרים. ברוב התבליטים שנמצאו מתקופת הבית או סמוך לחורבן נראית המנורה בקנים מעוגלים כמו במטבע של המלך החשמונאי מתתיהו, אנטיגנוס השני וכמובן גם בשער טיטוס. לצורה כזו ישנו גם הגיון פיסיקלי. אולם, בבית הכנסת בדורא אירופוס שבסוריה (בית כנסת שנבנה כ 170 שנה אחרי החורבן) המנורה מתוארת בקווים ישרים. גם הרמב"ם אייר בכתב ידו את המנורה וצייר אותה בקווים ישרים. יש שרצו לטעון כי איורו של הרמב"ם הוא רק סכמתי ולא התכוון לטעון שהמנורה אכן הייתה בקווים אלכסונים ישרים. אולם בנו הר' אברהם הנגיד כתב במפורש: "ששיה קנים ... נמשכים בגופה של המנורה לצד ראשה ביושר, כמו שצייר אותה אבא מארי, לא בעיגול כמו שצייר אותה זולתו". בדור האחרון עורר את העניין הרבי מלובביץ זצ"ל, על כן חסידי חב"ד עושים את חנוכיותיהם בקווים ישרים.
בעיצוב הגרפי אנו מכירים שני סגנונות, בעידן הארנובו, הסגנון האורגני אשר הוביל ציור בקו מתפתל, מעוגל כצליפת השוט. סגנון זה היה הרווח באירופה והוא התבסס על היכולת לכופף מתכות. אולם מאוחר יותר התפתח באוסטריה וסקוטלנד ע"י האומנים אסטר קלימנט ורני מקיטוש, סגנון הארנובו הסכמתי ששאף לתת לעיצוב ממדים יותר הנדסיים תיאורטיים ולחתור לביטוי בצורות מופשטות ומוחלטות (בהשפעת אומנות הקוביזם) על כן נאמר שיתכן ובבית המקדש השלישי, שיבנה במהרה בימינו, תהיה מנורה יותר מודרנית בעלת קווים ישרים ובכל אופן נאמר שאנו שהולכים לאור המנורה ועל כן, עלינו ללכת בדרך הישר.
שבת שלום,

מהמתרחש במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

 • מדד משרד החינוך קובע: מחנכים לערכים

  מדד משרד החינוך קובע: מחנכים לערכים

  מדד משרד החינוך מוכיח: מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא הרשת הערכית ביותר
  המשך לקריאה
 • המעודדים של העתודה

  המעודדים של העתודה

  תלמידי ישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל הרימו את טורניר הגמר של ליגת העתודה בכדורסל, עד לזכייה הנכספת. האחדות שהייתה בין השחקנים (וגם בין האוהדים), האווירה החיוביות והשפה הנקייה הרימו את ההיכל לגבהים
  המשך לקריאה
 • ברכות לתא”ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  ברכות לתא"ל עופר וינטר בוגר הפנימיה הצבאית בני עקיבא אור עציון, מפקד אוגדת האש החדש

  אחרי שקידומו עוכב במשך כמעט ארבע שנים תחת גדי איזנקוט, מגיע אביב כוכבי ומחזיר את תא"ל עופר וינטר לפיקוד בשטח.
  המשך לקריאה